USA, katolický kostel v Santa Barbaře | foto: Vít Pohanka, ČRo1-Radiožurnál

Hlavní město Americké riviéry skrývá unikátní památku

  • 1
V USA nenajdete mnoho autentických historických památek starších 200 let. Původní města a vesnice z období kolonizace už většinou dávno vzala za své při bouřlivém průmyslovém rozvoji. Něco málo zbylo hlavně na východním pobřeží. O to víc může překvapit unikátní památka na západě země: přesněji řečeno na kalifornské riviéře, kde nedávno vystupoval s příspěvkem na konferenci o globálním oteplování i český prezident Václav Klaus.

Zvon kostela staré františkánské misie v Santa Barbaře svolává katolické věřící k nedělní modlitbě už víc než 220 let. Pohled na jeho majestátní průčelí shlížející z návrší přes město směrem k Pacifiku, je unikátní. Kontrastuje s jinými charakteristickými rysy této části kalifornského pobřeží: surfaři, opulentními sídly bohatých a slavných, a golfovými hřišti. Zatímco ony jsou produktem americké prosperity a moci dvacátého století, misie v Santa Barbaře je jedním z posledních přežívajících svědků dob mnohem dávnějších.

Právě františkáni totiž psali spolu se španělskými vojáky první kapitoly evropské kolonizace této části Ameriky. Pod vedením řádového bratra Junípera Serry postupovali z dnešního Mexika na sever a založili podél kalifornského pobřeží řetězec misií, jejichž hlavním cílem bylo křtít indiány, učit je zemědělství a pokoře před bílými kolonizátory. Ruku v ruce s františkány postupovali vojáci, představující světskou moc. Jejich přístup k šíření křesťanské civilizace se výrazně lišil.

USA, na zahradě františkánské misie v Santa Barbaře

Postupem času řeholníky z jejich center vytlačovali a jejich majetek prodávali koloniální úřady v aukcích obvykle příbuzným nebo přátelům guvernéra nebo jiných mocných. Takový osud se nevyhnul ani Svaté Barbaře. Po jistých peripetiích se ale vrátila do rukou františkánů a zůstala v nich jako jediná dodnes.

ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ

ČRo1 - RadiožurnálTuto sobotu a neděli od 10:05 (repríza ve 22:10) na Radiožurnálu:

SOBOTA
Zima v Zakopaném
Malý Mikuláš slaví padesát
Černá bouře v poušti Tengger
Bitka španělských měst o Penélope Cruz

NEDĚLE
Tibetská hudba života
Kdo komu říká "SHIT" Židé?
Elbrus - konkurence západních zimních středisek?
Politici v Malmö sportu nepřejí

Audiozáznamy a přepisy všech reportáží naleznete na www.radiozurnal.cz/zzz

Katolický kostel v Santa Barbaře sloužil nějakou dobu jako katedrála kalifornské diecéze a proto má jako jediný zachované dvě symetrické věže se zvonicemi. Při pohledu na ně není těžké si představit, že jste ve Španělsku, spíš než v Kalifornii. Dnes si kostel pronajímá místní katolická farnost. Dvakrát týdně se tu slouží mše pro věřící. V neděli dopoledne tak misie ožívá průvodem svátečně oblečených rodin.

USA, nádvoří misie v Santa Barbaře

USA, při stavbě misie v Santa Barbaře se uplatnily i původní indiánské motivyFrantiškáni do Santa Barbary přenesli a dodnes udržují poměrně rozsáhlý archiv svého působení v této části světa. Co je ale zajímavější pro cestovatele: misie je otevřená veřejnosti. Je tu muzeum, které za vstupné 5 dolarů ilustruje život řeholních bratří a původních obyvatel. Indiánů z kmene Čumašů.

Celý areál sice poškodilo několik zemětřesení, která jsou v Kalifornii tak častá. Přesto ho dokázali jeho správci vždy citlivě opravit a dochoval se v takřka nezměněné původní podobě. Za prohlídku určitě stojí jeho zahrada na nádvoří a hřbitov. Z okolí mise se nabízejí skvělé výhledy na vršky pohoří Santa Ynez i na Pacifik lemovaný písčitými plážemi. To vše asi hodinu a půl cesty autem od jedné z největších světových aglomerací Los Angeles. Budete-li projíždět kalifornské pobřeží směrem na San Francisco, nenechte si Santa Barbaru ujít.

Santa Barbara – hlavní město Americké riviéry

Santa Barbara leží na jediné části kalifornského pobřeží, která se táhne přímo ze západu na východ – nazývá se proto "South Coast" Takzvané Španělské období v Santa Barbaře začalo v roce 1782, kdy se zde usídlili španělští misionáři. V roce 1822 zavlála nad Santa Barbarou mexická vlajka, už o čtyřiadvacet let ale místo definitivně připadlo Američanům.

Městu se díky klimatu podobnému se středomořským také říká hlavní město Americké riviéry. Za městem se rovnoběžně s pobřežím táhne horské pásmo, často dosahující 1200 m n.m. Turisté ročně v Santa Barbaře utratí asi miliardu dolarů. Partnerskými městy kalifornské Santa Barbary jsou například španělská Palma de Mallorca nebo ukrajinská Jalta Santa Barbara je také jméno americké soap opery, která se vysílala celkem ve 40 zemích světa. Více na: www.santabarbaraca.gov