Stále více Čechů jezdí na prodloužený víkend k moři

Stále více Čechů jezdí na prodloužený víkend k moři | foto: Profimedia.cz

Hit poslední doby: moře na pár dní

  • 13
V Česku přibývá lidí, kteří nemají čas vyrazit na týdenní dovolenou, ale mají rádi moře. Na pobřeží vyrážejí jen na prodloužený víkend. Vyplatí se to?

V minulém roce se podle českého statistického úřadu zvýšil počet krátkodobých zahraničních cest o 41 procent. A krátkodobých turistů přibývá i letos. Tomuto trendu napomáhá i sílící koruna, díky níž vyjde dovolená levněji než v minulých letech.

Cílem Čechů jsou nejbližší destinace v Chorvatsku či Itálii, ale i ty vzdálenější. Do nich se dá doletět za pár hodin a během další hodiny se dostanete hromadnou dopravou přímo na pláž.

Oblíbená místa: autem Chorvatsko, letecky města na pobřeží

Nejčastěji lidé míří do chorvatské Puly nebo Rijeky, kam se za ideálních podmínek z Česka dostanete autem zhruba za devět hodin. Stejnou dobu pojedete i na benátskou riviéru, třeba do známého střediska Bibione.

Právě prázdninové dny však oněm ideálním podmínkách příliš nepřejí. Na jih totiž vedle Čechů vyrážejí také tisíce Němců a Holanďanů a dálnice vedoucí přes Rakousko na sever Balkánu se stává každou sobotu takřka neprůjezdnou. V zácpách u vjezdu do Tauerského tunelu v Alpách můžete v těchto dnech strávit třeba i čtyři hodiny.

"Tomu se však můžete vyhnout. Já vyrážím ve čtvrtek nebo v pátek už večer po práci, v noci jsou silnice celkem volné," říká Martin Čvančara z Prahy, který takto každé léto tráví v Chorvatsku čtyři nebo pět víkendů. Cestu na Jadran letos mírně prodražilo zavedení dálniční známky ve Slovinsku, za niž řidiči zaplatí kolem sedmi set korun.

Cesta autem do Chorvatska a zpět vyjde zhruba na čtyři a půl tisíce korun, tedy ve čtyřech lidech na necelých dvanáct set korun na osobu.

Dražší, zároveň však pohodlnější variantou víkendových výletů k moři je pak letadlo, které vás dopraví během několika hodin například do Barcelony, Atén či Neapole, odkud se autobusy či vlakem dostanete do hodiny na některou z okolních pláží.

Nízkonákladové společnosti poskytují zpáteční cestu z Prahy do Říma už od dvou tisíc korun, do bulharského Burgasu od čtyř tisíc. U těchto levných letenek však musíte termín dovolené přizpůsobit právě datu odletu, těch totiž není příliš mnoho na výběr.

Kdo si netroufá vyjet sám na vlastní pěst, může využít nabídky cestovních kanceláří na takzvané eurovíkendy. Ty sice vyjdou dráž, ale v ceně je zahrnutá i doprava do hotelu či služby průvodce.

Krátkodobé dovolené jsou v Česku stále oblíbenější, psychologové však varují, že tyto pobyty sice jsou pro tělo relaxem, ale odpočinek, který poskytne dvou- a ideálně i tří- a vícetýdenní pobyt mimo práci, nahradit nedokážou.

KOLIK STOJÍ CESTA LETECKY

Agentury nabízejí akční nabídky, u nichž může být výběr jen z několika termínů. K ceně v korunách je nutné připočítat transakční poplatek, který se pohybuje mezi 300 a 400 Kč. Nabídky jsou časově omezené.

 Praha – Řím a zpět  1 988
 Praha – Neapol a zpět  1 930
 Praha – Dubrovník  1 040
 Praha – Zadar a zpět  2 230
 Praha – Atény a zpět  2 466
 Praha – Rimini a zpět  3 230
 Bratislava – Řím     921
 Vídeň – Zadar     599
 Vídeň – Split a zpět  1 993
 Vídeň – Nice a zpět  1 993
 Zdroj: www.studentagency.cz
 Vídeň – Řím a zpět  2 436
 Vídeň – Zadar     599
 Vídeň – Atény a zpět  2 512
 Praha – Zadar     640
 Praha – Řím a zpět  3 224
 Praha – Neapol a zpět  4 500
 Praha – Barcelona a zpět  5 092
 Praha – Florencie a zpět  5 349
 Zdroj: www.kralovna.cz
 Praha – Benátky a zpět  4 526
 Zdroj: www.aas.cz

Jeďte sami autem

"S manželkou oba hodně pracujeme. Já jsem v práci často do večera, ona navíc slouží i noční, takže se skoro nevidíme. Vzít si volný pátek a pondělí a vyrazit autem do chorvatské Rijeky není vůbec špatný nápad," říká třiatřicetiletý Honza z Teplic. "Dáme si romantickou večeři a zaplaveme si v moři. Jezdíme tam pravidelně, máme i kontakty na místní, kteří nás levně ubytují," popisuje. A cesta? "Devět hodin za volantem. Se ženou řídíme oba, tak to není problém."

Do deseti hodin se dostanete třeba také do Benátek nebo oblíbeného italského Bibione.

Honza je ukázkový příklad víkendového turisty. Má dobře placené místo a málo času. Tak se jej snaží využít.

Prodloužený víkend s cestovkou

"Typickým zájemcem o tyto pobyty je manažer, který si nemůže v práci vzít standardní dovolenou nebo si chce k moři zajet vícekrát za rok," říká Daniel Plovajko, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Přestože cestovní kanceláře nemají velkou nabídku krátkých zájezdů, i na ně se lidé s přáním několikadenní dovolené obracejí. "Jenomže cestovky s tím mají problémy. Většina z nich takové pobyty vůbec nenabízí. Charterové lety jsou totiž pravidelné, většinou létají do dané destinace v týdenních intervalech. A autobusem je to k jakémukoliv moři pěkná štreka," říká Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Přání klientů splní většinou ty kanceláře, které se na krátkodobé nebo individuální cesty přímo specializují.

Využijte eurovíkend

Možností pro vyznavače krátkodobé dovolené jsou i takzvané eurovíkendy. Cestovka zajistí za výhodné ceny letenku do některého z velkých evropských měst i pobyt v tamním hotelu. Stačí si jen vybrat město, které leží u moře nebo z něj jezdí k plážím pravidelná doprava. Mezi oblíbené destinace milovníků koupání patří francouzské Nice s oblázkovými plážemi nebo španělská Barcelona.

Vlakem cestujte přes noc

ITÁLIE
Praha – Benátky
Odjezd: 17.11 (Hlavní nádraží)
Příjezd: 8.45 (nádraží Santa Lucia)
Zpáteční cesta: 20.28–11.53
Cena: jedna jízda s lehátkem od 59 eur (cca 1 452 Kč)

CHORVATSKO
Praha – Split
Odjezd: 7.53 (Hlavní nádraží)
Příjezd: 5.54
Zpáteční cesta: 21.00–20.04
Cena: zpáteční od 2 940 Kč s In-Kartou nebo 3 725 bez In-Karty.
Vlak jezdí denně. Veze také vůz vhodný pro přepravu automobilů a motocyklů.

NIZOZEMSKO
Praha – Amsterdam
Odjezd: 19.02
Příjezd: 10.27
Zpáteční cesta: 19.03–9.18
Cena: od 29 eur (713 Kč) pouze pro jeden směr. Vlak jede denně. Z Amsterdamu se dá dostat hromadnou dopravou na městskou pláž v Haagu.


K moři jako na chatu

Martin Čvančara si během léta zajede do Chorvatska tak čtyřikrát nebo pětkrát. Na cestu jede po práci, o devět hodin později je už na pláži. Pracuje jako manažer v Praze. Výše příjmu však není podstatná – jeho záliba v koupání v moři jej totiž prý nestojí velké peníze.

"Kdybych jel někam na Vysočinu na chatu, zaplatil bych možná stejně," říká. Jak to dělá? Vyhýbá se cestovním kancelářím a vše si zařizuje sám. Jede autem a sám také celou cestu řídí.

"Náklady mám celkem pod kontrolou, nijak moc se nemění. Za cestu dám tak čtyři tisíce korun, ačkoliv letos si musím nově koupit slovinskou dálniční známku. Ta stojí kolem osmi set korun a platí půl roku. Takže když to rozpočítám na čtyři cesty, utratím za jeden výlet za benzin a veškeré poplatky nějakých 4 200 korun," počítá. Zdá se vám to jako trochu drahá cesta na chatu? "Jenomže já nikdy nejezdím sám. Už kvůli tomu, abych třeba neusnul za volantem. Jezdíme třeba ve čtyřech lidech. Když tu částku rozpočítáte, tak to už docela jde, ne?"

Jeho cílem je letovisko Novi Vinodolski nedaleko městečka Crikvenica. Bydlí na pevnině, naproti známému ostrovu Krk. Cesta z Prahy sem měří přesně 820 kilometrů.

"Na stejné místo jezdím už deset let. Bydlím u lidí v soukromí a za nocleh platím sedm eur," popisuje. "Já už to mám, skoro jako bych jel někam k příbuzným. Koupím ryby a sám si je ugriluju. Ani už nechodím po restauracích. Znám je totiž všechny dokonale," popisuje.

Důvod, proč váží dlouhou cestu k moři, je jednoduchý – jeho koníčkem je totiž potápění. Za tři dny u moře tak zaplatí i s cestou zhruba 1600 korun.

Chorvatsko stále vede

Přestože Chorvatsko zažívá v letošním roce odliv českých turistů, v žebříčku nejoblíbenějších dovolenkových míst zabírá stále první místo. V minulém roce do Chorvatska vyrazilo 765 tisíc Čechů. Druhé se umístilo Slovensko se 720 tisíci českými návštěvníky, třetí příčku obsadila Itálie, kam loni zamířilo 495 tisíc turistů.

O zbylá místa v žebříčku oblíbenosti se dělí Řecko, Tunisko, Rakousko, Španělsko a Egypt.

Statistiky jasně ukazují také další trend, a sice, že zdaleka nejčastějším dopravním prostředkem pro cesty na dovolenou je auto. Vozem vyrazilo loni na dovolenou 80 procent Čechů.

Kolik stojí víkendy s cestovkou

Itálie
Rimini, Emilia Romagna, Hotel Airone
Termín: 5.–8. září
Strava: bez jídla
Doprava: letecky z Prahy Cena: 7 610 Kč

Egypt
Hurghada, hotel Empire
Termín: 19.–22. září Strava: polopenze
Doprava: letecky z Bratislavy Cena: 13 292 Kč

Francie
Languedoc – Roussillon, Rezidence La Baie des Angel
Termín: 19.–22. září
Strava: bez jídla
Doprava: vlastní
Cena: 782 Kč

Portugalsko
Estoril, Éden – Aparthotel
Termín: 8.–11. srpna
Strava: bez jídla
Doprava: vlastní Cena: 5 990 Kč
Zdroj: www.invia.cz, ceny jsou včetně palivových příplatků


Eurovíkend - kde se dá koupat?

Španělsko
Alicante, hotel Castilla
Termín: 8.–12. října
Strava: se snídaní
Doprava: letecky z Prahy
Cena: 10 900 Kč
Zdroj: www.studentagency.cz

Řecko
Atény, hotel Dorian Inn
Termín: 8.–10. srpna
Strava: snídaně
Doprava: letecky z Prahy
Cena: 10 038 Kč + příplatky
Zdroj: www.invia.cz

Itálie
Neapol
Termín: 25.–28. října
Strava: se snídaní
Doprava: letecky z Prahy
Cena: 11 390 Kč
Zdroj: www.travelesprit.cz

Během eurovíkendů mají klienti cestovních kanceláří k dispozici delegáta, který obvykle pořádá několik volitelných výletů.

Kudy se vydat

Pokud se chcete vydat na pár dní autem do Chorvatska, máte na vybranou tři cesty. Z Prahy do chorvatského Splitu můžete jet buď přes Vídeň, Alpy, nebo přes Maďarsko. Trasa přes alpské město Salcburk je nejdelší, překonat musíte 1 107 kilometrů, což trvá téměř šestnáct hodin. Kvůli poplatkům za rakouskou dálnici a za průjezd horskými tunely je také nejdražší. Vyjde na 5 793 korun.

Ze zbylých dvou cest je ta přes Vídeň kratší, ale přes Maďarsko projedete levněji. To díky tomu, že nevede přes Slovinsko, a ušetříte tak zhruba osm set korun za tamní dálniční známku. Obě trasy zvládnete za 12 hodin.

Vybrané tipy na prodloužený víkend u moře

Itálie

Itálie, BibioneBibione

Mezi Čechy je středisko stále velmi oblíbené. Leží osmdesát kilometrů od Benátek. Písečné pláže na osmi kilometrech pobřeží mají pozvolný vstup do vody, jsou tedy vhodné pro rodiny s dětmi.
Tip: Především pro děti je pak zážitkem návštěva sousedního Lignana, v němž leží akvapark i zoologická zahrada. Dojet tam můžete na kole, bruslích či skútru, které seženete v některé z půjčoven v Bibione.
Vzdálenost od Prahy: 776 km, 9–10 hodin cesty
Letecky: do Benátek asi 1 hodina a 45 minut letu

Itálie, Lido do JesoloLido di Jesolo
Letovisko Lido di Jesolo leží asi 40 kilometrů od Benátek, z nichž se sem můžete dostat i lodí za 20 eur. Zdejších patnáct kilometrů písčitých pláží má pozvolný přístup do moře.
Tip: kromě pláží mohou návštěvníci využít i akvapark s bohatou nabídkou atrakcí všeho druhu (denní vstupné: dospělí 24 eur, děti od 1 m výšky 20 eur)
Vzdálenost z Prahy: 800 km, 9 hodin jízdy autem
Letecky: do Benátek asi hodina a 45 minut, pak 40 kilometrů hromadnou dopravou

Řím, OstiaŘím, Ostia
Původní antický přístav se dnes již stal předměstím Říma. Kromě svých antických památek městečko nabízí písčité pláže Tyrhenského moře.
V přímořských restauracích se přes léto často promítají na plátně filmy.
Do Říma se dostanete pravidelnými vlakovými linkami za 30 až 40 minut.
Tip: Pobyt je lépe naplánovat na všední dny, o víkendu se pláže Ostie stávají oblíbeným cílem Římanů.
Vzdálenost z Prahy: 1 290 km, autem 14 až 15 hodin
Letecky: 2 hodiny



Francie


Francie, Azurové pobřeží - NiceAzurové pobřeží

Když přiletíte letadlem do Nice, ocitnete se na pobřeží Středozemního moře. K dispozici tu jsou oblázkové městské pláže. Vyrazit však můžete i na písečné pláže jenom 15 kilometrů vzdáleného Monaka nebo do městečka Antibes, které leží od Nice 23 kilometrů.
Tip: Osm kilometrů na západ leží Cannes, kde se můžete vykoupat na pláži přímo za festivalovým palácem. Tato městská pláž je zdarma, využít můžete i zpoplatněné pláže restaurací a hotelů.
Doprava: letecky do Nice asi 3–4 hodiny s přestupem



Řecko


Řecko, AtényAthény
Po příletu do Athén můžete vlakem nebo autobusem dojet do některého z nedalekých středisek, třeba do Glyfady, části Athén s městskou pláží. Autobus z centra tam jede zhruba 45 minut. Oblíbené je také letovisko Vouliagmeni.
Tip: Koupání ve skalnaté zátoce si můžete užít i v athénském přístavu Pireus, kam jezdí pravidelně metro. Přístavní městečko je oblíbeným místem milovníků historie i romantických procházek po přístavní promenádě.
Letecky: 2 hod. 45 minut



Chorvatsko


Chorvatsko, Krk - městečko VrbnikOstrov Krk

Z ostrova vede most do třetího největšího města Chorvatska Rijeky. Přepravit se do ní dá i trajektem. Přímo na ostrově je letiště. V Čechy oblíbeném městě Baška leží pláž lemovaná řadou hotelů.
Tip: Na ostrově najdete několik historicky cenných klášterů, v některých se dodnes slouží významné bohoslužby ve staroslověnštině. Například v městečku Punat, kde se také můžete vykoupat na oblázkových či skalnatých plážích.
Vzdálenost z Prahy: 810 km, 10 hodin


Chorvatsko, RabacRabac

Oblázkové pláže v okolí rybářského městečka se stávají jedním z nejčastějších cílů výletů Čechů. Letovisko nabízí bohaté sportovní vyžití.
Můžete se tu naučit potápět nebo se účastnit podmořského rybolovu. Svézt se můžete i na vodních lyžích.
Ubytování je možné v kempech, hotelech, k pronajmutí jsou i zdejší domky a vilky.
Tip: Kdo si chce odpočinout od rušného turistického života, může vyrazit na 9 km dlouhou cestu do tichého historického městečka Plomin. Vzdálenost z Prahy: 738 km, 10 hodin cesty

Chorvatsko, amfiteátr v PulePula

Letovisko leží na jihu severochorvatské Istrie. Turisty lákají římské památky, z nichž nejslavnější je amfiteátr, kde se pravidelně konají kulturní akce. Na plážích, které jsou většinou skalnaté, betonové nebo oblázkové, si můžete zaplatit kurz potápění nebo se vydat lovit ryby.
Tip: Na nedalekém souostroví Brijuni leží stejnojmenný národní park se safari.
Vzdálenost z Prahy: 779 km, zhruba 10 hodin cesty
Letecky: V Pule je letiště, kam vás dopraví letadlo ze Záhřebu. Let trvá cca 3–4 hodiny s přestupem.