Pravá středověká bitva se odehraje přímo před vašima očima

Pravá středověká bitva se odehraje přímo před vašima očima | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Historický festival v Libušíně slaví 25. výročí

Největší středověký festival v České republice se bude již po pětadvacáté konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Portál Kudy z nudy zve všechny milovníky historie a rodiny s dětmi za dobrodružstvím do Libušína.

Každoročně se do Libušína sjíždějí nejlepší šermířské spolky ze zemí střední Evropy a 25. ročník, který se koná v sobotu 23. dubna od 9 hodin, nebude výjimkou.

Pro letošní oslavu čtvrtstoletí Historického festivalu v Libušíně si organizátoři z Libušínského spolku přátel a historie připravili bohatý program. K vidění nebudou jen bitvy, ale i mnoho doprovodných aktivit. Návštěvníci se mohou těšit na rytířské turnaje, komentované prohlídky historického vojenského ležení či ukázku středověkého rugby. Nebude chybět ani oblíbená dětská bitva v kulisách, které se mohou vaše ratolesti zúčastnit.

Historickou atmosféru podtrhne dobové tržiště

Středověcí řemeslníci a jejich výrobky budou k vidění ve stáncích

Program oslav 25. ročníku Historického festivalu v Libušíně je zaměřen zejména na rodiny s dětmi. Kromě bitevní podívané si budete moci vychutnat atmosféru středověkého tržiště s dobovou hudbou a tancem, historickými stánky i řemeslnými dílnami. Řemeslníci opráší dobové postupy a techniky výroby drobných předmětů.

Součástí programu tržiště bude ukázka lovu s použitím dravých ptáků s komentářem sokolníka, který rád zodpoví veškeré dotazy a dravce vám zapůjčí i na ruku.

Jak do Libušína

Libušín se opět vrátí zpátky v čase – do období, kdy tu vzniklo a prosperovalo hradiště.

Hradiště Libušín vzniklo s největší pravděpodobností v 10. století, neboť se o něm zmiňuje už Kosmas. Podle známé legendy zde kněžna Libuše pronesla svou slavnou věštbu o městě, jehož sláva se bude dotýkat hvězd. Pohanská svatyně se na tomto místě měla nacházet dokonce už v 6. století, z doby románské zde zbyl kostel sv. Jiří, dřevěná zvonice a hrobnický domek.

Prostředí hradiště je velmi zajímavé i z hlediska tamní flóry a fauny – na dvě stovky druhů rostlin nabízejí úkryt bezpočtu živočichům. Prohlédnout si můžete také zbytky starých ovocných sadů a mohutné keře dřínu.

Libušín je dobře dostupný jak autem s možností parkování na louce nedaleko areálu, tak hromadnou dopravou z Kladna. Cyklisté a pěší se po zelené značce dostanou k nejvýznamnějšímu přemyslovskému hradišti v Čechách - Hradišti Libušín.

Vstupné pro až šestičlennou rodinu s dětmi do 15 let vyjde na 400 korun. Plná cena vstupného pro dospělé je 150 korun, pro děti 100 korun. Po zaplacení vstupného jsou pro návštěvníky veškeré aktivity uvedené v programu zdarma.

Navštivte okolí

Na vlastní oči uvidíte, jak vypadalo středověké rugby

Pokud se v sobotu do Libušína vypravíte, nezapomeňte také na jeho okolí! Jen čtyři kilometry od hradiště se nachází například obec Vinařice, kde se můžete napojit na naučnou stezku Vinařická hora, která vede chráněnou přírodní památkou v okolí Vinařické hory. Tento nenápadný kopec je ve skutečnosti třetihorní sopkou, která byla díky těžbě černého uhlí, ve které se proměnila její láva, důkladně prozkoumána.

Naučná stezka začíná ve Vinařicích u domu s číslem popisným 454 a končí tamtéž. Samotná trasa stezky vede převážně po kamenitých cestách a pěšinách a značena je bílými a zelenými turistickými značkami. Cesta měří pouhých 2,5 kilometru, nicméně má mnoho velmi příkrých částí, proto je vhodná výhradně pro pěší. Pokud zvládnete všechna převýšení, můžete se těšit na odměnu! Tou je úchvatný výhled z Vinařického kopce – a spatříte tak především další bývalé sopky, jako je hora Říp, České středohoří s Hazmburkem, Slánská hora či Doupovské hory.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz