Letecký pohled na chatu na Hejšovině v polských Stolových horách (28.9.2011)

Letecký pohled na chatu na Hejšovině v polských Stolových horách (28.9.2011) | foto: Jan Záliš

Polsko kousek od hranic. Krásný okruh pískovcovým městem na Hejšovině

  • 25
Polsko není pro nás Čechy zrovna dovolenkovým hitem, ze všech sousedních států jej navštěvujeme nejméně. Ale proč? Nechte doma předsudky. Polsko opravdu není zemí nezáživných rovin. Přesvědčit se o tom můžete hned za hranicemi. Hejšovina je i není Polsko. Malý nárok, geologický, na ni má také Česko. Jiný, historický, by mohlo vznést Německo.

Hejšovina je každopádně impozantní skalní útes, ohromná pískovcová troska, která ční proti nebi jen asi dva kilometry od česko-polské hranice, kousek za Náchodem.

Na Hejšovinu – či, správně polsky, na Szczeliniec Wielki – se nejčastěji vyráží z osady Karłów při jižním úpatí pískovcového útvaru. Až tam vystoupíte z auta či autobusu, jistě si všimnete několika mohutných třípatrových budov, z nichž jedna slouží jako hotel.

Jde o poctivou sudetskou architekturu a zároveň připomínku toho, že obec i celá oblast byly až do roku 1945 součástí Německa. Tehdy pod jménem Karlsberg; Hejšovinu znali místní obyvatelé jako Große Heuscheuer. To je zmíněný německý vliv.

Pěší okruh skalami sice není dlouhý, jen asi pět kilometrů, ale počítejte se značným převýšením, mnoha sty schody a místy nesnadno prostupným terénem.

Kousek za osadou, na samém úpatí Hejšoviny, budete muset zaplatit vstupné do národního parku a pak už se můžete vrhnout do skalního labyrintu.

Jsou to stejné kvádrové pískovce, které budují česká skalní města (ostatně, Teplicko-adršpašské skály jsou odtud vzdálené jen asi 15 kilometrů), a Hejšovina je součástí stejné geologické jednotky, českého masivu. Takže jste vlastně tak trochu doma, byť za hranicí.

Na Hejšovině jsou stejné kvádrové pískovce, které budují česká skalní města.

Děti na Hejšovině zaujmou četné bizarní tvary skal, které mají jména, od Velblouda přes Slona až po Peklo. V nitru rozpukaného skalního masivu nejspíš zatají dech i dospělí, některé skalní rozsedliny jsou opravdu mohutné a budete si v nich možná připadat jako v hrobě.

Může se hodit

Vzdálenost: Z Prahy 170 km, z Náchoda 20 km, vstupné 7 PLN, děti 3 PLN, okruh skalami trvá dvě hodiny.www.pngs.com.pl

Obzor se naopak rozjasní, když se dostanete na okraj skalní plošiny. Několik vyhlídek opatřených zábradlím skýtá nádherná panoramata. Trpíte-li závratí, úplně na okraj raději nechoďte, skalní stěny Hejšoviny jsou kolmé, vysoké desítky metrů. Nejvyšší kóta má 919 nadmořských metrů a je to nejvýš položený pískovcový útvar českého masivu.

Pokud by na vás samotné kolečko Hejšovinou bylo krátké, vězte, že dojít se sem dá pěšky až z Česka. V tom případě zaparkujte v Machovské Lhotě a držte se modré značky.

Vyhrajte pobytový poukaz do Polska!

Čtěte sobotní magazín Víkend DNES a soutěžte každý prázdninový víkend o pobyt v Evropě.

Novasol
Novasol

Tento víkend je ve hře voucher na letošní pobyt v rekreačním objektu Novasol v Polsku v hodnotě 8 000 korun (sami si vyberete lokalitu i termín, cena nezahrnuje stravu ani dopravu).Soutěžní otázku najdete v sobotu 30. července v magazínu Víkend DNES, který připravil velké prázdninové téma „Neznámé Polsko“. Úplná pravidla soutěže naleznete na www.mfdnes.cz/vikend.

, pro iDNES.cz