Hameln: jak to bylo s Krysařem

- Víte, kde je v Evropě nejvíce myší, krys a jiné podobné havěti? Tak to se jeďte podívat do severoněmeckého Hamelnu. Děsit se však nemusíte. Hlodavci jsou zde zastoupeni samozřejmě v přeneseném slova smyslu - jen těžko byste totiž hledali tak čisté a upravené město. Hameln je ovšem domovem slavné legendy o Krysařovi, záhadném muži, který vyhnal z města obtížné hlodavce. Proto se tady tito tvorové vyskytují na obrázcích či jako suvenýry snad na každém rohu. Několikrát denně se tady scházejí davy lidí, aby byly svědky pravidelně se opakující podívané. Nejprve se rozezní zvonkohra. To je signálem pro kolemstojící, aby si porozsedali na lavičkách tvořících jakési hlediště pod širým nebem.
Po chvíli se rozevřou železná vrata ve štítu a důmyslný mechanismus postrčí dopředu točnu, na níž defilují figurky. V prvním dějství vábí za veselého zvuku píšťaly pestrobarevně oděný Krysař krysy ven z města. Sotva se zavřou dveře za posledním krysím ocáskem, zlomí se tón píšťaly do smutné a zlověstné melodie. To na scénu »přichází« shrbený Krysař v kápi, aby se pomstil měšťanům a odvádí s sebou hamelnské děti. Také za nimi se zavře železný poklop až na dvě - němého chlapce a slepou holčičku. »V tomto vyznění kopíruje hamelnský 'orloj' výklad bratří Grimmů, který se opírá o staroněmeckou legendu,« vysvětluje ředitel muzea v Hamelnu, Norbert Humburg, jeden z největších odborníků na Krysařův příběh. »Podle ní Krysař vyhnal z města obtížné hlodavce, ovšem místní obyvatelé mu odmítli zaplatit odměnu. Proto odvedl za pomoci své píšťaly z města všechny děti starší čtyř let a ty se navždy ztratily. Až na dvě - němého chlapce a slepou dívku,« dodává. Podle Humburga existuje na tuto legendu bezpočet variací, jak ostatně dokazují i publikace shromažďované v hamelnském muzeu. Mezi jednotlivými vydáními Krysaře z nejrůznějších koutů světa nechybí mimo jiné ani česká verze. Zahraniční návštěvníky Hamelnu možná překvapí místní pojetí samotné postavy Krysaře. Většina lidí si představuje, že jde o bytost šerednou, temnou, vzbuzující odpor a strach. Tak byl ostatně Krysař prezentován i v nedávno uváděném stejnojmenném muzikálu u nás. A však hamelnský Krysař je pravým opakem: pestrobarevný pištec (tomu odpovídá i anglický název The Pied Piper) v elegantním klobouku. Pokud budete mít štěstí, můžete strakatého muže s píšťalou potkat přímo na ulici. V opačném případě si můžete prohlédnout alespoň jeho voskovou figurínu u vchodu do muzea. Vyvedeného v pestrých barvách ho najdete i na zdech v podchodu. »Krysařova podoba, jak ji chápeme u nás ve městě, je možná jiná, než jakou mají představu návštěvníci, kteří k nám přijíždějí,« připouští s úsměvem Katharina Hucksová. »Ovšem je třeba si uvědomit, že by působilo nanejvýš podivně, kdyby se ulicemi mezi turisty potulovala postava v roztrhaných hadrech,« dodává. Krysař také podle ní sehrává důležitou divadelní roli: každou neděli se v hlavní sezoně odehrává na náměstí před kostelem představení, v němž účinkují hamelnští školáci a - jak jinak pestrobarevný pištec. »Rozhodně takový kostým působí na jevišti lépe, než temná kápě, a diváci si nestěžují,« říká Hucksová. A bude-li někdo s kašírovaností legendy přesto nespokojen, má jistou možnost. Když zajde do prvního patra v muzeu, za sklem v rohu najde přesně to, co očekával před příjezdem do Hamelnu: bytost ohyzdnou, se špinavými nehty a obklopenou pravými (i když vycpanými) krysami. Zřejmě jedinou tohoto druhu v celém městě.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT

Cestujete-li vlastním autem, existuje hned několik variant. Nejpohodlnější však je zamířit přes Chomutov a Horu Sv. Šebestiána na německý Chemnitz, zde se napojíte na dálnici číslo 4 (E40) směr Erfurt, po níž pojedete až do Eisenachu. Zde sjedete na silnici číslo 7 směr Kassel, u kterého se napojíte na dálnici číslo 7 (E45) směr Hannover. Asi po půlhodině jízdy jsou už značené odbočky na Hameln. Z dálnice sjeďte co nejdříve, protože méně frekventované silnice vedou velmi malebnou krajinou a provoz zde nebývá nijak hustý. V samotném Hamelnu není orientace nijak složitá. Kolem historického centra vede okruh, odkud jsou vyznačené směry na záchytná parkoviště. V centru samotném není nikterak snadné zaparkovat - to se dá jen v případě, že zde máte objednaný hotel. V takovém případě můžete autem zajet do dvora, za to však zaplatíte poplatek (zhruba deset marek za den).

INFORMACE

Turistické informace najdete při východním výstupu z historického centra (projdete podchodem, v němž jsou mimo jiné toalety pro vozíčkáře) na ulici Deisterallee. V kanceláři jsou k dispozici knižní průvodce, mapy města, nepřeberné množství suvenýrů. Je zde možno sjednat si průvodcovské služby (v němčině a angličtině), v případě skupiny se dá také dohodnout, že vás přijde přivítat »nefalšovaný« Krysař. Telefon (05151)202617-9.

CO SI KOUPIT

Nabízí se mnoho předmětů s »krysařským« motivem. Populárním suvenýrem jsou například malé krysy vymodelované z chlebového těsta, které jsou k dostání v mnoha místních obchodech, popřípadě hotelových recepcích. Originálním dárkem je však speciální druh silného alkoholu, jenž se prodává pod názvem »Ratten Killer«.


Vosková figurína krysaře.

Útulné náměstí naproti kostelu zdobí zachovalé historické domy.

Nejznámější budova Hamelnu s krysařským "orlojem".

Výjevy figurek na otevíracím štítu orloje.