Golanské výšiny, život v první linii

Krajina je to milá, vedro panující v okolních nížinách ustoupilo a vyhlídky se otvírají, kam až zakřivení Země dovolí. Idylu ovšem narušují občasné vojenské kontroly, z houští u silnice tu a tam vykouknou ruiny vypálené vesnice nebo polorozbořená mešita. Vítejte na Golanských výšinách, toho času v Izraeli.
Makety vojáků na vrcholu Mount Bental

Makety vojáků na vrcholu Mount Bental | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Život na Golanských výšinách znamená mít tak trochu pořád sbaleno, to pro případ, že by zase vypukla válka. Neklidu a konfliktů tady v posledních desetiletích nebylo málo, k těm nejdůležitějším patřila šestidenní (1967) a jomkipurská válka (1973).

Tip na dovolenou

Nabídka zájezdů do Izraele na dovolena.iDNES.cz.

Zatímco konflikt v roce 1967 skončil totálním vítězstvím Izraele a právě tehdy zabrali Golanské výšiny Židé, o šest let později to už tak jednoznačné nebylo – překvapivý arabský útok izraelskou armádu zaskočil a výsledkem byla mírná územní ztráta na straně Izraele. Od té doby odděluje Izraelem spravované území Golanských výšin od Sýrie tzv. demilitarizované pásmo, kde patrolují jednotky OSN.

Vyhlídka na "město duchů"

Quneitra Viewpoint je místem, které lze na Golanech jen sotva minout. Jak název napovídá, z parkoviště u silnice je tu vidět na zničené město Quneitra (Kunejtra), ležící ve vzdálenosti asi dvou kilometrů v "pásmu nikoho".

Golanské výšiny

Izraelci dobyli Kunejtru v roce 1967, pak o ni v jomkipurské válce nakrátko přišli, ale protiútokem vzápětí dobyli město zpět. V roce 1974 izraelská armáda sice na základě mezinárodní dohody Kunejtru opustila a prostor připadl pod syrskou správu, ještě předtím ovšem vojáci židovského státu zástavbu města povětšinou zničili. O tom se můžete přesvědčit s pomocí silných dalekohledů, které prozradí, že stará Kunejtra je skutečně městem duchů, kde dnes nikdo nežije.

Historické skutečnosti týkající se Kunejtry vám přiblíží nečekaně objektivní komentář z mikrofonu, ale na bližší prohlídku zničeného města si musíte nechat zajít chuť. Do nedávné doby bylo sice možné se do Kunejtry dostat, ovšem pouze ze syrského území, na základě zvláštního povolení a s vojenským doprovodem – Syřané využívali prostor města k propagandistickým účelům jako ukázku "sionistické zvůle". Vzhledem k aktuálním nepokojům v Sýrii dnes ale už nelze podniknout ani to a navíc hranice mezi Izraelem a Sýrií je od posledního konfliktu neprodyšně uzavřená.

Pušky míří na Izrael

Na sopečném vrcholu Bental (1 170 m) každý dobře pochopí, proč mají Golanské výšiny pro Izrael ten nejvyšší strategický význam. Je odtud vidět skoro až ke Středozemnímu moři, pohled obsáhne celou severní třetinu Státu Izrael. A nejde jen o neškodný pohled očí. Před rokem 1967, kdy Golany patřily Syřanům, byli obyvatelé přilehlých židovských měst a vesnic v dosahu syrských děl a syrská armáda tuto výhodu vícekrát využila k bombardování "sionistického projektu". Voda, což je v této suché oblasti též strategická surovina, se navíc do velké části Izraele přivádí právě odtud, z Golanských výšin.

Skoro až nahoru na Mount Bental dojedete po řádně strmé asfaltce, přístup je tedy snadný. Rozhled se zdaleka neomezuje jen na západní směr. Severnímu obzoru dominuje v zimě zasněžený masiv Mount Hermon (2 814 m) na pomezí Izraele, Libanonu a Sýrie, na východ dohlédnete přes Kunejtru daleko do syrského vnitrozemí.

Pohled z vrcholu Mount Bental, v pozadí Mount Hermon

Hlavně bližší horizonty ovšem přetékají vojenskými instalacemi. Asi dva kilometry vzdálenou horu Mount Avital (1 204 m) celou pokrývají radary a antény a běžní návštěvníci nemají na vrchol přístup. Ne nadarmo se Avitalu říká Spy Mountain, tedy Špionážní hora.

Na samotném vrcholu Mount Bental pak spatříte atrapy vojenských střílen, makety vojáků zakleklých v palebné pozici i nějaký ten ostnatý drát, zkrátka ráj pro milovníky vojenských kuriozit. Nechybí ani ukazatel se vzdálenostmi do okolních měst, z něhož se, možná překvapivě, dozvíte, že do Damašku je to odtud mnohem blíže než do Jeruzaléma (60 proti 240 km).

Zříceniny hradu Nimrod na svahu Golanských výšin

Směrovky na vrcholu Mount Bental

Megafonem přes hranici

Nejsevernější městečko Golanských výšin leží už na úpatí hory Hermon a vybočuje z normálu na již tak dosti podivném území. Majdal Shams, neorganizovaný shluk monotónních betonových obydlí, totiž obývají drúzové, svébytná muslimská komunita stojící mimo hlavní proudy islámu. Víru těchto etnických Arabů není snadné pochopit, na první, povrchní pohled je od "běžných" muslimů odlišuje neexistence mešit a také liberálnější zvyky co se oblečení týče, například ženy tu chodí běžně v džínách a bez závoje.

Neklidné 20. století postihlo drúzy v Majdal Shams zvlášť neobvyklým způsobem. Obyvatelé asi desetitisícového městečka sice po zabrání území Izraelem v roce 1967 mohli zůstat, mnozí jejich příbuzní a známí se ale náhle ocitli na druhé straně nové hranice, tj. v Sýrii, a od té doby je kontakt mezi nimi víc než obtížný. Izrael je totiž se Sýrií papírově stále ve válečném stavu a vzájemné návštěvy se povolují jen velmi zřídka.

Pohled na Majdal Shams a Mount Hermon z osady Nimrod

Pomník drúzského generála v centru Majdal Shams

Příslušníci rozdělených rodin dodnes využívají ke vzájemnému kontaktu vyvýšeninu na kraji obce, odkud je vidět na syrskou stranu hranice. Dokonce i dnes, ve věku mobilních telefonů, se zde lidé občas shromažďují a pomocí megafonů si vyměňují zajímavosti a drby. Místu se proto začalo říkat Shouting Hill (v mapách i průvodcích), v překladu Křičící kopec.

Z rozhovoru s místními drúzy rychle poznáte, že si v bohatém Izraeli sice nežijí zle, ale srdce většiny zůstalo TAM, tedy za hranicí v Sýrii. Jejich hlavní město je daleko víc Damašek než Tel Aviv, mladí se snaží studovat na arabských univerzitách v cizině. Vaši parťáci v hospodě v Majdal Shams budou nejspíš jacísi ne-občané. Izraelské občanství většina z nich odmítá, syrského občanství alespoň papírově pozbyli a pro izraelské úřady jsou tak prostě obyvateli Golanských výšin, nemohou tedy například volit a nemusí sloužit v izraelské armádě.

A aby zmatení mysli nebylo v Majdal Shams málo, tak v tomto exotickém místě můžete zažít i nečekaný závan domova – provozní jediného slušnějšího hotelu totiž  studoval před řadou let v Československu a mluví lámaně česky.

Může se hodit

Kdy přijet
Nejlepší dobou k návštěvě je buď jaro (od poloviny března do začátku května) nebo podzim (říjen). V létě panují i na Golanských výšinách nepříjemná vedra, zima je zase deštivá. Na jaře je krajina zelenější, ale může občas zapršet. Nejstabilnější podnebí má říjen, v přírodě však převládají vyprahlé tóny.

Jak se tam dostat
Přímé spojení z Prahy na Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu nabízejí společnosti ČSA (www.csa.cz) a Smart Wings (www.smartwings.net), zpáteční letenky stojí v rozmezí 6 000–10 000 Kč.

Doprava po Izraeli
Půjčte si auto, půjčovné je jedna z mála věcí, které se v Izraeli dají pořídit lacino. Rezervaci proveďte na internetu, spolehlivý zprostředkovatel je např. www.holidayautos.co.uk. A pamatujte, že za vyzvednutí i vrácení auta na letišti se tu výjimečně účtují příplatky.

Informace
www.goisrael.com: Oficiální turistické stránky Státu Izrael
www.gov.il: Oficiální web izraelské vlády (též anglicky) včetně rozsáhlé sekce o historii, turistice apod.


Zobrazit Golanské výšiny na větší mapě
Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...