Jak fotit podzim. Deset a jeden tip, jak vylepšit své fotografie

aktualizováno  22. října 18:15
Podzim přináší trochu jiné podmínky pro focení a nejde jen o barevné listí. Mění se délka dne, slunce je níž nad obzorem, časté jsou mlhy, inverze i jiné meteorologické efekty. Přinášíme tipy na techniku, kompozici i nápady, jak podzim zachytit na snímcích.
Nebojte se fotit proti slunci. Slovensko, Západní Tatry

Nebojte se fotit proti slunci. Slovensko, Západní Tatry | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Fotosoutěž o nejlepší snímek podzimu

Máte originální snímek z podzimních toulek? Pošlete nám ho do středy 16. října do půlnoci na fotocesty@idnes.cz, posílejte prosím pouze jeden snímek. Nezapomeňte uvést krátký popisek fotky, kdy a kde jste ji pořídili, a také svoji adresu. Nejzajímavější fotografie zveřejníme, sedm nejlepších z nich pak odměníme honorářem.

Fotogalerie snímků podzimu čtenářů zveřejníme včetně vítězných snímků ve dvou částech - první vyjde nejpozději v pátek 25. 10., další pak v sobotu 2.11. (Omlouváme se za opětovné posunutí termínu, ale bohužel ve dvou lidech nestíháme zpracovávat obrovské množství fotek... Děkujeme za pochopení).

Naše rady berte jako inspiraci pro toulky krajinou i městem, výlety do hor nebo nedělní procházky. Fotografie k jednotlivým tipům jsou spíše ilustrační a byly pořízeny v různých tuzemských i zahraničních lokalitách.

1. Vystihněte atmosféru mlhy (Praha, Karlův most)

Podzimní mlhy halí města i krajinu a vytvářejí tajuplnou, neustále se měnící atmosféru. Vydejte se brzo ráno k řece, nebo rybníku, protože tam se mlha vytváří nejvíc. Hodí se teleobjektiv, který vám pomůže zvýraznit kontrast mezi blízkými a vzdálenými objekty: čím je objekt dál, tím menší má kontrast. Budete překvapeni zcela jinou perspektivou a mystickým dojmem fotografií. Někdy vám z toho vyjde skoro černobílá fotka, jejíž jednobarevnost naruší třeba jen slunce prorážející tenkou vrstvu mlhy.

Vystihněte atmosféru mlhy. Praha, Karlův most

2. Najděte si zajímavé popředí (Praha, Svatováclavská vinice)

 Zkoušejte fotit obvyklé a stokrát nafocené pohledy na město jinak a najděte si k tomu atraktivní popředí. Zbarvené listy a keře (v létě nezajímavě zelené) dodají vašim fotkám na barvě a zajímavosti. Nebojte se jít s objektivem hodně blízko a zachyťte zajímavý detail popředí, například rosu, jinovatku apod. Nezapomeňte na hloubku ostrosti a promyslete si, zda chcete mít ostré všechno, nebo jen popředí, či naopak jen pozadí – vždy bude celkový dojem trochu jiný.

Najděte si zajímavé popředí. Praha, Svatováclavská vinice

3. Počkejte si na inverzi (Žižkovská věž, Praha)

Nízká inverzní oblačnost halí zem a údolí a nad tuto peřinu mraků vystupují kopce, stromy nebo vysoké budovy. Známé jsou například takové pohledy z hor nebo na newyorské mrakodrapy. Najděte si vyvýšený bod, kde budete těsně nad mraky. Tam se situace mění doslova každou vteřinou. Nejlepší doba k focení je v době podzimních inverzí těsně před východem slunce a zhruba následující hodinu po východu, potom slunce mraky často rozpustí.

Počkejte si na inverzi. Žižkovská věž, Praha

4. Zaměřte se na detaily

Podzimní barvy, dozrávající plody, námraza, pavučiny, rosa, to vše si doslova říká o focení detailů. Tak se často bavím v případě, kdy mě v horách zklame počasí, je mlha a víceméně nic jiného než detaily se fotit nedá. Hledejte kolem sebe zajímavé náměty a barevné kontrasty.

Tip na místa

Přečtěte si o zajímavých lokalitách, kde se dají pořídit krásné podzimní snímky: Místa, kde barevný podzim doslova čaruje. Tipy pro tuláky i fotografy),

Ideálně poslouží makro objektiv, ale vystačíte si i s normálním objektivem. Pozor je třeba věnovat zaostření. Čím blíž jste, tím menší hloubka ostrosti a tím spíš uděláte rozmazaný snímek. Rada: zvyšte ISO, hodně zacloňte a udělejte pro jistotu více snímků. Efektní jsou také fotky, kde ostrá je jen jedna část záběru (například kapka odkapávající z listu) a zbytek je rozmazaný.

Zaměřte se na detaily.

5. Toulejte se lesem (Děčínský Sněžník)

Pokud je zataženo, mlha, nebo dokonce prší, je ideální zalézt do lesa. Vždy tam najdete něco k vyfocení. Les je taková moje úniková lokalita, pokud opravdu není počasí na focení krajinek. Na podzim je navíc v lese více světla (opadané listí) a vše je zbarveno do pestrých tónů. Foťte ideálně ze stativu nebo třeba položte foťák na pařez. Vděčnými objekty zájmu jsou lesní potůčky unášející listy (foceno dlouhou expozicí), pavučiny mezi stromy, trávy, mech, lišejníky, pokroucené větve, kapičky rosy, apod.

Toulejte se lesem. Děčínský Sněžník

6. Hledejte kontrasty (Tiské skály)

Barevné listy přímo vybízejí k tomu, abychom jejich jas a barevnost zvýraznili volbou vhodného pozadí. Najděte si hezkou větev nebo listy a foťte je proti tmavému pozadí, např. stínu, černé skále, apod. Kdo má ještě větší ambice, může použít teleobjektiv nebo malou clonu a pozadí mít rozmazané. Dejte si pozor na správnou expozici, v takovémto případě skoro jistě bude třeba oproti automatice podexponovat – tak, abyste na nasvícených listech neměli přepaly (bílá přeexponovaná místa). Barevný kontrast můžete navíc podpořit polarizačním filtrem nebo následnou digitální úpravou.

 Hledejte kontrasty. Tiské skály

7. Nepromeškejte první sníh (Švýcarsko, Silvaplana)

Pokud se vám to poštěstí, můžete se dočkat okamžiku, kdy do podzimního času napadne první sníh. Fotografii na snímku jsem pořídil nedaleko městečka Silvaplana. Přes noc v horách napadl sníh, který zasypal žluté modříny. Musel jsem najít místo, kde bylo dobře vidět přechod mezi zimou a podzimem a pak jen počkat, až mezi mraky vykoukne slunce.

Nepromeškejte první sníh. Švýcarsko, Silvaplana

8. Přivstaňte si na ranní jinovatku (Švýcarsko, Pontresina)

Opět platí staré fotografické pravidlo krajinářů, že kdo si přivstane, nelituje. První ranní mrazíky vykouzlí zajímavou atmosféru a námraza v kontrastu s podzimními barvami vypadá rozhodně zajímavě. Počkejte si na jasnou noc, kdy teploty spadnou alespoň na -5 °C, případně vyhledejte mrazové kotliny, u nás například Jizerka nebo Horská Kvilda.

Přivstaňte si na ranní jinovatku. Švýcarsko, Pontresina

9. Foťte východy a západy slunce (Švýcarsko, Matterhorn)

Podzimní čas je příjemný tím, že slunce už nevychází tak brzy jako v létě. Toto věčné téma sice málokdy zklame, ale i tady se pro kvalitní fotku hodí znát pár pravidel. V době východu (nebo západu) slunce se velmi rychle mění podmínky, většinou není moc času, nálada a barvy se mění minutu od minuty. Proto je dobré si vše připravit, být na místě včas. Pokud fotíte přímo proti slunci, použijte teleobjektiv. Slunce tak bude pořádně veliké a ne jen malinká tečka někde na fotce. Vezměte si stativ, protože za rozbřesku je málo světla.

Foťte východy a západy slunce. Švýcarsko, Matterhorn

10. Slaďte barevnou kompozici (Švýcarsko, Zematt)

Teplé tóny podzimu můžete kombinovat v kompozici s dalšími barvami. Když jsem chtěl vyfotit legendární vlak z Zermattu na Gornegrat, počkal jsem si na červený vagon (většina vlaků má hnědou barvu). V kombinaci s červeným borůvčím vypadá celá fotografie mnohem zajímavěji. Až budete fotit rodinu uprostřed podzimní přírody, oblékněte je do teplých barev.

Slaďte barevnou kompozici. Švýcarsko, Zermatt

11. Nebojte se fotit proti slunci (Slovensko, Západní Tatry - viz. hlavní foto)

Jan Hocek

Fotografuje víc než 20 let, zaměřuje se zejména na krajinu, cestovatelskou fotografii a reportáž, přírodu a divoká zvířata. V roce 2005 vydal unikátní obrazovou publikaci Nejhezčí túry světa. V prestižní soutěži fotografů přírody Štíty Viléma Heckela '09 zvítězil v hlavní kategorii s fotografií z Nepálu. Na svém kontě má desítky fotografických kalendářů, publikuje rovněž v časopisech a na iDNES.cz, většinou články s cestovatelskou a dobrodružnou tematikou. Více na www.hocek.cz.

Na podzim už slunce nevystoupá příliš vysoko nad obzor a nemá už tu sílu jako v létě. Vyzkoušejte fotit proti slunci, ideálně si najděte nějaký přírodní "filtr", takže vám nebude svítit přímo do objektivu. Zkuste třeba korunu stromu nebo hezký list – prosvícené listí se rozzáří do sytých tónů a fotka dostane úplně jiný náboj.

Pokud fotíte přímo do nezakrytého slunce, fotka bude pravděpodobně hodně kontrastní a bude třeba vyzkoušet víc variant expozice. Druhým problémem je kvalita vašeho objektivu a tím způsobený vznik nejrůznějších odrazů a "duchů".

V neposlední řadě doporučuji co nejvíce zaclonit objektiv, čímž mimo jiné získáme hezký efekt paprsků kolem slunce.

Přejeme vám dobré světlo!

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...