

Sochu Svobody darovala Francie Spojeným státům jako připomínku přátelství, svobody a demokracie. Jejím autorem je sochař Frédéric Auguste Bartholdi, jemuž stála modelem pro ženskou tvář Isabella Eugenie Boyerová, vdova po proslulém výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi. Vnitřní konstrukci sestrojil architekt Alexandre Gustave Eiffel, známý díky stejnojmenné věži v Paříži.
Autor: Profimedia.cz
Sochu Svobody vyrobili ve Francii, dokončena byla v červenci 1884. Do newyorského přístavu doplula na palubě francouzské fregaty Isere v červnu 1885. Sochu rozložili na 350 jednotlivých dílů a zabalili do 214 přepravek.
Autor: Profimedia.cz
Sestavení sochy na podstavec trvalo celé čtyři měsíce. Slavnostní představení se konalo 28. října 1886 před zraky tisíců diváků. Francouzský dar oficiálně přijal tehdejší americký prezident Grover Cleveland.
Autor: Profimedia.cz
Američané jí začali říkat Paní Svoboda nebo Socha svobody, ale její originální jméno, které jí dal její tvůrce sochař Bartholdi, znělo "Svoboda osvětlující svět", francouzsky “La liberté éclairant le monde”, anglicky “Liberty Enlightening the World.”
Autor: Profimedia.cz
Socha svobody je vyrobena z 31 tun mědi a 125 tun oceli. Betonová základna váží 27 tisíc tun. Opláštění sochy je z měděných plátů o tloušťce 2,37 mm. Při nárazech větru o síle 80 km za hodinu se památník vychýlí o 7,62 cm, samotná pochodeň dokonce o 12,7 cm.
Autor: Profimedia.cz
Do rozhledny v koruně vede 354 schodů, do vrcholu podstavce, na kterém socha stojí, 192. V koruně je 25 oken, které symbolizují drahokamy, které byly tehdy ve světě známé. Sedm paprsků čelenky je symbolem svobody, kterou má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů.
Autor: Profimedia.cz
Původně se ostrov s pevností Fort Wood jmenoval Bedloe´s Island, až v roce 1956 se to změnilo na Liberty Island, tedy ostrov svobody. V roce 1965 byla socha i s celým ostrovem vyhlášena americkou národní památkou. V roce 1984 byl symbol Ameriky zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Autor: Profimedia.cz
Vyhlídková plošina v hlavě Sochy svobody je téměř 80 metrů nad hladinou moře a vejde se na ni 30 lidí. Rozhlížet se mohou přes 25 oken, které tvoří klenoty koruny mezi sedmi paprsky diadému. Z tohoto místa je nejlépe vidět na zákoník v levé ruce Bohyně svobody s nápisem z římských číslic 4. července 1776, což je připomínka dne vyhlášení Deklarace nezávislosti. Pochodeň svítí na cestu svobodě.
Autor: Profimedia.cz
Zatímco natažená pravá paže měří 12,8 metru, samotná ruka má pět metrů. A deska, kterou drží coby připomínku Deklarace nezávislosti, je dlouhá sedm metrů a široká čtyři metry.
Autor: Profimedia.cz
Socha svobody je symbolem Ameriky. Schodiště v natažené paži je už dlouhá léta uzavřené a používá se jen při údržbě nebo výměně světla. Tato fotka je z novoročních oslav, kdy za Bohyní svobody zářily stovky ohňostrojů.
Autor: Profimedia.cz
Po oslavách narozenin se Socha svobody na rok uzavře. V provozu zůstane muzeum v podstavci. Po složitých úpravách a instalaci dalších bezpečnostních prvků bude po moci korunku navštívit až 100 tisíc turistů ročně.
Autor: Profimedia.cz
Socha svobody spolu s budovou Světového obchodního centra zvaného Věž svobody (Freedom Tower), která byla k desátému výročí útoků 11.září osvětlená červeně, bíle a modře. Věž svobody by měla být hotová v roce 2013 a svými 541 metry se pak stane nejvyšší budovou v celých Spojených státech amerických. Socha svobody měří od země až po špičku pochodně necelých 93 metrů.
Autor: Profimedia.cz
K soše se dá dopravit pouze trajekty (ferry), které jezdí každý den od 8:30 do 16:30 z Battery Park, kam se nejlépe dopravíte metrem či taxíkem. Lístek pro dospělého stojí 12 dolarů, pro děti je sleva. Vstupenky do sochy je nutné rezervovat se značným předstihem na statueofliberty.org nebo statueoflibertytickets.com. Na druhé z adres si můžete objednat i lístek na loď.
Autor: Profimedia.cz
Po teroristickém útoku 11. září 2001 byla rozhledna v čelence uzavřena, a to až do června 2009. Menší kopie Sochy svobody je v Paříži, je 4x menší než originál v New Yorku.
Autor: Profimedia.cz
Socha Svobody si zahrála v mnoha filmech, například v Krotitelích duchů, v X-menovi nebo v Sabotérovi režiséra Alfreda Hitchcocka. Toto je slavný plakát Eugenie de Landové z roku 1917 nazvaný Před západem slunce. Na pozadí jsou místo červánků červené pruhy americké vlajky a místo nebe modré pole s hvězdami.
Autor: Profimedia.cz