Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal, rock a sex v obrazech − za víkend ve Vídni

  6:00aktualizováno  6:00
Nostalgické vzpomínky na staré mocnářství, ale i moderní tvář rušného velkoměsta. Taková je Vídeň. A za jeden víkend tu můžete zažít mnoho protichůdných pocitů - unikat před všudypřítomným fotbalem, nechat se strhnout rockovým muzikálem nebo se unášet sexuálními příběhy v obrazech.

Na nově zrekonstruovaný stadion se vejde více než 50 tisíc fanoušků. | foto: Stadt Wien Marketing

Není o tom pochyb - fotbal bude ve Vídni událostí číslo jedna. Přesvědčovat vás o tom budou na každém kroku. Rakouská metropole se pečlivě připravuje na velkolepé finále mistrovství Evropy v kopané, které se tu odehraje koncem června.

Stadion Ernsta Happela pojmenovaný podle významného rakouského fotbalisty a trenéra stojí v zábavním parku Prater, v němž se už 111 let tyčí téměř 65 metrů vysoké vyhlídkové Obří kolo (Riesenrad).

Stadion tu stojí od roku 1931. Od té doby prošel několika rekonstrukcemi, naposledy letos. Nově pojme více než 50 tisíc fanoušků, kterým nabízí velkoplošné videostěny i nové osvětlení.

Vídeň, stadion Ernsta Happela
Stadion Ernsta Happela v Prateru

S rakouskou pečlivostí se řeší bezpečnostní systémy a také ekologie! V květnu by měl stadion získat certifikát, který potvrdí, že emise CO2 byly sníženy o 35 procent. Podařilo se to díky dálkovému vytápění a fotovoltaickým panelům, jež mění světelnou energii v elektrickou. A v květnu se jen pár kroků od fotbalové svatyně otevře nová stanice metra U2.

Ti, kteří se na stadion nedostanou, si mohou davovou sounáležitost fotbalových fanoušků vychutnat na fotbalové párty na Náměstí hrdinů v samotném centru Vídně. V informačních tiskovinách se už objevují plánky, které přilehlé ulice budou uzavřeny, kde se umístí obří obrazovky, kde občerstvení a toalety, kudy se bude vcházet a kudy unikat.

Vídeň, muzikál Queen
Muzikál We Are Rock You s hity skupiny Queen

Queen nestárnou

Ještě než Vídeň zcela pohltí fotbaloví fanoušci, vydejte se sem třeba na víkend za jedinečnými zážitky.

Například na muzikál s hity kultovní skupiny Queen. Ta do Vídně zavítá na koncert na podzim. Ale do začátku června tu hostuje londýnská produkce s muzikálem We Are Rock You.

Příběh není podstatný, ani zvlášť silný. Tvoří vlastně jen pojítko mezi největšími hity skupiny Queen.

Vynikající pěvecká nasazení zvedají nejen mladé, ale i starší či docela staré publikum ze sedadel. Diváci dupou nohama, tleskají v rytmu, mávají rukama a zpívají s účinkujícími.

Mezi 25 písněmi, které v muzikálu znějí, jsou nestárnoucí hity "Radio Gaga", "I Want To Break Free", "A Kind Of Magic", "I Want It All", "We Will Rock You", "We Are The Champions" a "Bohemian Rhapsody".

Vstupenky do Raimund Theater se dají zajistit na internetu.

Vídeň, Albertinaplatz
Galerie Albertina na stejnojmenném náměstí

Do Albertiny na sex v obrazech

I když hlavní událostí první poloviny roku ve Vídni bude fotbal, město žije i v muzeích a galeriích. A ty nabízejí program pro ty, kteří kopané nehoví.

Například Uměleckohistorické muzeum bude během šampionátu nabízet takzvaný "lístek jedenáct". Je to vstupenka pro 11 mužů, kteří zaplatí vstup za devět.

A pro ženy je připravena sladká náhrada za to, že opustí své drahé polovičky prožívající fotbal u televize. Muzeum nabízí prohlídku s výkladem o milostných námětech na některých obrazech ve stálé expozici.

K tomuto velkoryse řešenému muzeu se od Náměstí hrdinů dostanete snadno - stačí přejít široký okružní bulvár Ring a ocitnete se na parkovém náměstí Marie Terezie se čtyřmi fontánami a pomníkem císařovny uprostřed.

Vpravo od něho postavili monumentální Přírodovědné muzeum (Naturhistorisches Museum) a vlevo jeho dvojče, už zmíněné Uměleckohistorické (Kunsthistorisches) muzeum.

Vídeň, Arcimboldo: Zelinář
Giuseppe Arcimboldo: Portrét zelináře

Do 1. června je tu výstava malíře, jehož surrealisté považují za svého praprapradědečka.

Ital Giuseppe Arcimboldo je totiž autorem bizarních obrazů z ovoce, zeleniny, zvířat anebo jiných objektů, jež v divákovi vzbuzují úžas a pobavení.

Tak tomu bylo už v roce 1562, kdy přišel do Vídně (a později zavítal i do Prahy). Obličeje z květin, ovoce, zeleniny, ryb nebo kořenů symbolizují roční období nebo přírodní živly.

Obraz zachycující zelináře je vlastně vtip. Když se otočí o 180 stupňů, ukáže se nám zeleninové zátiší. Portrét knihovníka zase sestává ze samých knížek.

Vídeň, Arcimboldo: Knihovník
Giuseppe Arcimboldo: Knihovník

Kokoschka je v módě

Galerie Albertina získala jméno po vévodovi Albertovi, který shromáždil unikátní grafickou sbírku. Nejdřív ji měl schovanou na hradě v Bratislavě, ale v sedmdesátých letech 18. století ji přemístil právě do tohoto barokního paláce v centru Vídně, pár kroků za Státní operou.

Dnes je tu největší a nejvýznamnější sbírka na světě s 65 tisíci kreseb a jedním milionem grafických listů.

Do Albertiny si zajděte na Kokoschku. Rakouský expresionista po otci českého původu je teď v módě. Oskar Kokoschka z Rakouska odešel v roce 1934 právě do Prahy.

V Albertině vystavují asi dvě stovky jeho prací z období, kdy téměř padesátiletý malíř našel útočiště v Praze, potom v Anglii a ve Skotsku. Od roku 1953 se mu novou vlastí stalo Švýcarsko. Výstava "Exil a nová vlast 1934−1980" potrvá do 17. června.

Vídeň, Kokoschka: V zahradě
Oskar Kokoschka: V zahradě

V Kokoschkově tvorbě hrála Praha důležitou roli. Přestože byl na útěku před fašismem, prožil v Praze relativně šťastnou dobu a odvezl si odtud celoživotní družku Oldu Palkovskou. Vstupenka do Albertiny platí celý den, takže můžete v klidu opustit výstavní prostory a vydechnout ve zdejším parku.

Ještě více Kokoschky najdete v galerii barokního zámku Belveder. Do 12. května tu vystavují slavný cyklus barevných litografií s verši Snící chlapci. Kokoschka z nich vytvořil příběh mladíka, ve kterém se probouzejí sexuální touhy.


Tip iDNES.cz


Vídeňská karta
Po Vídni můžete chodit pěšky a při organizovaných vycházkách - třeba po stopách televizního komisaře Rexe nebo slavných hudebních skladatelů.
Můžete jezdit kočárem nebo autem. V prvním případě je třeba mít dost peněz a ve druhém štěstí při hledání místa na parkování, které je drahé a volných míst není mnoho.

Nejlepší je využít městskou hromadnou dopravu. Město se právem chlubí hustou sítí tramvají, autobusů a podzemní dráhy. Jednorázový lístek stojí 1,70 eur, takže turistům se spíš vyplatí jednodenní (5,70 eur), třídenní (13,60 eur) nebo týdenní lístek za 14 eur.

Výhodná je Wien-Karte za 16,90 eur. Můžete na ni jezdit všemi druhy městské dopravy po dobu 72 hodin a využít 200 slev při návštěvě památek, muzeí, některých restaurací a obchodů. K dostání je ve Vídeňské informační kanceláři na náměstí Albertinaplatz, v recepcích hotelů nebo v předprodeji Dopravních podniků. 

Kdo má chuť, může si prohlížet město na jízdním kole. V centru a na dalších zajímavých místech je celkem 53 stanovišť s automatickým systém půjčování. První hodina je zdarma, další stojí jedno euro. Někteří to prý dělají tak, že hodinu jezdí zadarmo, potom kolo vrátí a za půl hodiny si jej zase mohou půjčit a opět zcela gratis.

Více informací najdete na www.citybikewien.at

Kolik co stojí
Ubytování se dá zajistit přes české cestovky, ale i samostaně přes internet. Jedna noc v hostelu stojí 17 až 20 eur. V hotelu Sacher v centru od 280 eur výše.

Vstupenky do muzeí 10 eur, studenti do 27 let a důchodci nad 65 let mají slevu 2,5 eura. Ve čtvrtek jsou některá muzea otevřena do 21 hodin.

Více informací na stránce Vídně www.vienna.info/cz, kde jsou informace dokonce i v češtině.


Autoři:
Nejčtenější

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.