Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Flachau: stovky kilometrů na jeden skipas i čertovská houpačka

aktualizováno 
Zaparkovat hned za výjezdem z dálnice, nazout přezkáče a lanovkou honem nad mraky do dvoutisícových výšek. I takový scénář nabízí lyžování v oblasti Salzburger Sportwelt, která leží v srdci rakouského superareálu Sport amadé. Na jednu permanentku se dá jezdit celý týden a pořád je co objevovat.

VÝHLED NA DACHSTEIN. Z horní stanice lanové dráhy nad Flachau se otevírá výhled na monumentální masív Dachsteinu. | foto: iDNES.cz

I přes trochu vyšší ceny si oblast kolem Flachau a Wagrainu oblíbili i čeští lyžaři. Oceňují možnost výběru ze spousty kilometrů sjezdovek, které jsou středně a více obtížné, většinou široké a dobře připravené. Svoji roli hraje i výborná dostupnost, Flachau leží hned u Tauernské dálnice na Villach, 80 kilometrů za Salcburkem.

Fotogalerie

Salcburský sportovní svět (Salzburger Sportwelt) je jedním z pěti resortů, které dohromady tvoří největší rakouskou lyžařskou oblast Ski amadé se 760 kilometry sjezdovek. V samotném Salzburger Sportwelt to je 350 kilometrů, další jsou v resortech Schladming-Dachstein, Hochkönig, Grossalrtal a Gastein.

Pro celé Ski amadé platí jednotné permanentky. Má to svoji výhodu v širokém výběru, ale projeví se to v ceně. Pětidenní permanentka v hlavní sezoně přijde na 208,50 eura, tedy asi 5 700 korun. Samostatné jízdenky, které zohledňují velikost střediska, se prodávají maximálně na jeden den, a jejich ceny jsou od 30 eur v maličkém Goldeggu až po 45,50 (1 250 korun) v hlavních centrech.

Z jedné základny do různých středisek

Místo k ubytování lze volit nejen podle finančních možností, ale také podle lyžařských priorit.

Tip na dovolenou

Vyražte ještě na pořádnou lyžovačku. Nabídka zájezdů do rakouského Flachau na dovolena.iDNES.cz.

Před lety jsme sem jezdili na studentské zájezdy v úsporném režimu: tři dny lyžování při dvou noclezích. Po nočním přesunu nás ráno autobus vyklopil ve Flachauwinklu, kde se nasedá na lanovku hned u dálnice. Večer jsme se utábořili na opačném konci resortu v Alpendorfu, odkud jsme už bez motorizovaného doprovodu vyrazili na druhý lyžařský den. Prodloužený víkend končil ve Wagrainu, po lyžování jsme naskákali do autobusu a pospíchali na poslední metro do Prahy.

Teď už jsme dávno dostudovali, jako rodina se třemi dětmi si sice žádný luxus dovolit nemůžeme, ale nočními přesuny malé lyžaře trápit nechceme. Volíme levnějšímu ubytování v údolí v Altenmarktu, odkud to je pár kilometrů do všech areálů Salcburského lyžařského světa.

Z jedné základny vyrážíme do různých směrů. Vybíráme si podle chuti, necháme se ovlivnit záběry z kamer a jeden den se dokonce rozhodujeme až na stanici skibusů, které staví před naším apartmánovým domem.

SNĚHU JE DOST. I v březnu je ve vysokých polohách nad Flachau dostatek sněhu,...

SNĚHU JE DOST. I v březnu je ve vysokých polohách nad Flachau dostatek sněhu, na kterém se výborně lyžuje.

Moderní aréna v Zauchensee

Necháme se odvézt do Zauchensee, střediska známého ze sportovních zpráv. Letos tady skončila Šárka Strachová devátá v superkombinaci Světového poháru a my si můžeme na vlastní skluznice vyzkoušet dvoukilometrovou trať závodu.

Před spodním prudkým slalomovým svahem se rozdělujeme. Pro starší sourozence je to lákavá výzva, ale šestiletá sestřička radši s maminkou odjíždí okolo po lehké modré sjezdovce.

Znovu se setkáváme ve Weltcupareně, velkoryse vybudované dolní stanici lanovky, kde se od pokladen k nástupišti jezdí po eskalátorech.

Přes vrchol Rosskopf se dá pokračovat do dalšího údolí do Flachauwinkl, kde lyžaře přes Tauernskou dálnici převáží vláček tažený traktorem k nástupní stanici na protilehlé svahy.

My zůstáváme na modrých sjezdovkách nad Zauchensee. Jízda z Rosskopfu je hezkým zážitkem i pro nejmenší členku rodinného týmu. Jen není dobré spěchat zpátky do údolí, protože sjezd boulovatým spodním úsekem není pro méně zdatné lyžaře příjemný. Lepší je sjíždět kopec jen do poloviny a pro závěrečný návrat pečlivě vybrat správnou trasu.

Kde vyrůstal Herminátor

To ráno nebylo radno koukat z okna, v údolí se válela mlha, že nebylo vidět ani na domy v sousedství. Každé středisko však má svůj televizní okruh, který hostům přináší živě záběry z kamer na svazích. Naladíme Flachau a rázem je vyhlášena bojová pohotovost.

V horách je nádherně, mlha se drží jen v údolí. Rychle na lyže.

Lanovka se rychle žene vzhůru, přestupní stanice je ještě v mlze, ale když míjíme poslední stromy, otevírá se před námi úžasný výhled. V dáli se z mlhy vynořují alpská panoramata, před námi se otevírá přepestrý svět sjezdových tratí.

MEZI MLHOU A MRAKY. Alpské panorama se vynořilo nad sjezdovkami ve Flachau.
HEMŽENÍ NAD FLACHAU. Lyžařské oblasti mezi Flachau a Alpendorfem se přezdívá...
ÚDOLÍ V MLZE. Kamery nelhaly, lanovka nás ze zamlženého údolí vyvezla na...

Tak tady se učil lyžovat slavný Hermann Maier, začínala tu olympijská šampionka Andrea Fischbacherová i vítěz letošního kitzbühelského sjezdu Hannes Reichelt. Herminátor propůjčil jméno závodní sjezdovce, na které se v lednu jezdí večerní slalomový závod Světového poháru. Teď v březnu je lepší na nic nečekat a otestovat Maierův slalomák hned po ránu, než sluníčko zahřeje sníh a přibrzdí váš závodnický rozlet.

Odpoledne už je lepší setrvat ve vyšších polohách, kde sníh zůstává tvrdý a upravený. Podobné parametry jako Maierova sjezdovka mají i další tratě, výběr je dostatečně široký.

Lyžaře však občas zaskočí fronta na lanovku, která není nijak ukázněná. O místo na slunci, dnes doslova, se musí trochu bojovat. Nejhorší situaci jsme zažili na oblíbené lanovce Spacejet 3, k níž vedou hned dvě parádní sjezdovky. Tady se vyplatí pár metrů traverzovat na sousední sjezdovku a dojet si k jiné lanovce.

Jen čtyři lanovky? To není málo

Náruživého lyžaře termín "rodinný areál" a mapka s pouhými čtyřmi lanovkami může odradit, ale v areálu Radstadt/Altenmarkt by to byla chyba. Nás sem zavedla horší předpověď počasí; na odpoledne hlásili déšť se sněhem, a tak jsme se rozhodli jen pro tříhodinové permanentky a menší areál.

Byli jsme příjemně překvapeni. Modře označené sjezdovky nebyly rozhodně žádné loučky a červené měly místy sklon našich domácích černých slalomáků. Navíc brousit chvíli dokolečka stejný svah má také své kouzlo a český lyžař ho má z geografické podstaty ve své genetické výbavě.

Nebýt ten den psí počasí, ani by se nám odtud po třech hodinách nechtělo.

VZDUŠNÁ KŘIŽOVATKA. V nejvyšším bodě střediska Radstadt/Altenmarkt se protínají...

VZDUŠNÁ KŘIŽOVATKA. V nejvyšším bodě střediska Radstadt/Altenmarkt se protínají dvě lanové dráhy.

Čertovská houpačka na rozloučenou

Čtvrtým dnem naše lyžařská dovolená končí, s areálem se loučíme velkou expedicí. Lyžařskou houpačkou z kopce na kopec se pokusíme projet co největší část navzájem propojených sjezdovek nad Flachau, Wagrainem a Alpendorfem.

Bonbonkem bude letošní novinka G-Link, obří lanovka, která pendluje nad Wagrainem a spojuje dva vzdálené kopce. Do loňska se muselo od jedné lanovky do druhé jezdit přes celé město skibusem, teď údolí přeletíte za šest minut ve stometrové výšce.

Kolos nese nad údolím 130 lidí

Nová lanovka G-Link spojuje dva lyžařské resorty nad Wagrainem.

Sto třicet lidí každých šest minut převeze v obou směrech nová lanovka G-Link, která spojila stanice v nadmořské výšce nad 1 200 metrů ve dvou částech lyžařského resortu nad Wagrainem. Stavět se začalo v červenci 2012 a na začátku letošní sezony už byl stroj v provozu.

Než se sem probojujeme, čeká nás rychlá repríza na kopcích nad Flachau. Na Spacejet 3, ze kterého jsme předevčírem utíkali kvůli frontě, naskakujeme bez čekání. Držíme se směrovek na Wagrain a sjíždíme po červené sjezdovce k prostřední stanici známé lanovky Flying Mozart.

Právě tady se přestupuje na velkokapacitní lanovku. Jako jedni z posledních procházíme přes turniket odpočítávající 130 míst a díky tomu zůstáváme u prosklených dveří, odkud si užíváme výhled dolů do údolí.

Výstup na svazích Grafenbergu nás vrhá do úplně jiného světa. Rodiny, školy, obrovské hemžení. Krátké sjezdovky a mírnější svahy sem lákají úplně jinou klientelu. Slalom mezi žáčky lyžařských škol by byl těžkou zkouškou i pro Hermanna Maiera.

Trpělivě se soukáme nahoru a dolů, plníme si plán celodenní expedice, ale občas se nám zasteskne po včerejším poklidném broušení jediného kopce.

Se staršími dětmi si pochutnáme na černé sjezdovce číslo 55, která nám dá nahlédnout do úplně jiného údolí. Malá dcerka se mezitím baví čertovskou dráhou, která pod Gernkogelem pomáhá slabším lyžařům vyhnout se náročnému sešupu. Pozvolný sjezd tady zdobí budky s figurínami čertů a pekelnými výjevy.

Naše putování se blíží ke konci. Vlastně k polovině. Po obědě nad Alpendorfem nás čeká celá cesta ještě jednou, jen v opačném gardu.

Nejvíc si užíváme sjezd z Grafenbergu ke kyvadlové lanovce. Mít víc času, tak se asi právě tady s chutí zdržíme. Ale dneska jsme na výletě, a tak procházíme turniketem, který zase odpočítává svých 130 zákazníků.

Lyžařský apetit nakonec dokrmíme ve Flachau, kde v závodě s časem dáme v rychlém sledu tři dlouhé sjezdy. Naposledy usedáme na lanovku minutu před zavíračkou, v pozdním odpoledni si naposledy prohlížíme báječné alpské panorama a sjíždíme do údolí.

Mobilní aplikace naměřila za sedm za půl hodiny 35 kilometrů na lyžích a 28 na vlecích. S výjimkou závěrečných jízd jsme nikdy nejeli dvakrát stejnou cestou, takže odjíždíme s pocitem, že jsme zdejší sportovní svět ochutnali opravdu na maximum.

Nejčtenější

Dovolená u moře.
Zahraniční dovolená 2017: ještě dražší Chorvatsko a vyprodané Řecko

Ten, kdo se chce letos v létě opalovat v Řecku nebo Španělsku, udělal nejlíp, když si pobyt objednal už v zimě. U těch nejžádanějších zájezdů teď už cestovky...  celý článek

Bránu z Hradčanského náměstí na okamžik uzavřeli vojáci, aby se Hradní stráž...
Amatérismus, hodnotí cizinci opatření u Hradu. Kontroly odradily turisty

I letos čekají na turisty u Pražského hradu bezpečnostní kontroly u vstupů. Ukázalo se, že vyhnaly krátkodobé výletníky. Cizinci podle pracovníků v cestovním...  celý článek

Kristina se vydala na cestu, aby sebe i druhé zbavila strachu z neznámého.
Sama uběhla 1840 km přes Írán. Bojovala tak proti strachu Evropanů

Její okolí si myslelo, že se zbláznila, když chce sama běžet muslimskou zemí. Čtyřiačtyřicetiletá Kristina Palténová se ale nenechala odradit. Nazula běžecké...  celý článek

Atrakce SlotZilla umožní návštěvníkům prolétnout se nad Las Vegas
Las Vegas má atrakci jako z filmu. Turisté minutu letí jako Superman

Něco takového se dá najít asi opravdu jen ve Vegas. Z obří budovy ve tvaru hracího automatu se do protějšího kasina vysoko nad zemí táhnou silná lana a na nich...  celý článek

Pudinkový dort s ovocem a šlehačkou
Pudink v hlavní roli. Sladkosti, které se rozplynou na jazyku

Jedna z nejobyčejnějších kuchyňských ingrediencí bývá obvykle spojována jen s dětskými svačinkami. Byla by ale škoda nechat pudinku jen tuhle vedlejší roli....  celý článek

Další z rubriky

Zimní inspekce prověřila lyžování na Králickém Sněžníku.
VIDEO: Zimní inspektor: Lyžování na Dolní Moravě milují i profesionálové

Populární lyžařské středisko na Králickém Sněžníku si oblíbil Ondřej Bank i Eva Samková. V moderním areálu si na své přijdou rodiny s dětmi i zkušení lyžaři a...  celý článek

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...
Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny dubna. Některá zdejší lyžařská střediska...  celý článek

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře
Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí návštěvníkům příjemné jarní lyžování, navíc bez...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.