Součástí festivalu Mene Tekel je série výstav varujících před zapomínáním nepříjemné minulosti | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Festival Mene Tekel po roce připomene osudy politických vězňů

Psal se 25. únor 1948 a moc v Československu převzala do rukou komunistická strana. Pro část obyvatelstva nastalo období nebývalého teroru v podobě poprav, mučení či dlouholetého vězení. A právě nelehké osudy politických vězňů připomene koncem února festival Mene Tekel.

Biblická slova „mene tekel“ znamenají naléhavé varování. Projekt se stejným názvem už devět let upozorňuje na životy politických vězňů z padesátých let a varuje před zavíráním očí nad neslavnou minulostí. Koncerty, výstavy, filmy či besedy festivalu Mene Tekel nabídnou od 23. února do 1. března životní příběhy nejenom bývalých trestanců, ale i jejich rodin.

Výstavy: odvážný letec i masové deportace v Estonsku

Program mezinárodního festivalu odstartuje v pondělí v 13 hodin vernisáží sedmi výstav, které poukážou na represe totalitního režimu z různých pohledů. Jedna z expozic představí život důstojníka Josefa Briksy, jehož odvahu a silnou vůli se nepodařilo zlomit nacistům ani komunistům. Z německého zajetí se Briksa pokoušel dostat několikrát a dokonce se zúčastnil Velkého útěku, známého ze stejnojmenného amerického filmu.

Část programu se bude konat také v Národním divadle

O teroru ze strany sovětského Ruska zase vypovídá výstava z pobaltského Estonska. V zemi, která se v roce 1939 dostala do rukou Stalinovy vlády, se následně roztočil kolotoč záhadných zmizení a zatýkání. Ten pak o dva roky později vyvrcholil masovými deportacemi na Sibiř.

Do období normalizace v Československu vrátí návštěvníky expozice s názvem „Maminko, na slovíčko“, zachytávající status svobodných maminek v 70. a 80. letech.

Vzpomínka na pochod studentů i rekonstrukce procesu

Na vernisáž naváže v 15 hodin slavnostní zahájení mezinárodního festivalu, a to za přítomnosti řady významných osobností jako ministra kultury Daniela Hermana či lotyšského velvyslance Albertsa Sarkanise. Po odeznění muklovské hymny se chrám Panny Marie Sněžné rozezvučí klasickou hudbou v podání Tria Cantabile.

Důležitým datem festivalu bude ale neblaze proslulý 25. únor, kdy budete moci v Nerudově ulici uctít památku tisícky studentů, kteří tudy v roce 1948 pochodovali směrem na Hrad na protest proti komunistickému puči. Řadu z nich pak čekalo vyloučení ze školy, či dokonce vězení a uranové doly.

Těžký trest čekal v roce 1949 také manžele Hlachovy, jejichž politický proces připomene v sobotu 28. února rekonstrukce na Vrchním soudu. Ve 14 hodin se před tribunál postaví Jan Hlach se svou chotí Olgou a budou čelit obvinění za pomoc při útěku socialistického poslance Uhlíře. Oba dva si opět vyslechnou odsouzení k mnoholetým trestům, přičemž nikdo nevezme na zřetel jejich tři malé děti. Po rekonstrukci procesu bude v pankrácké věznici odhalena pamětní deska obětem nacistické a komunistické totality.

Ve svatovítské katedrále bude mši celebrovat kardinál Dominik Duka

Závěr festivalu bude v neděli 1. března patřit zádušní mši za popravené, umučené a zemřelé politické vězně, přičemž v katedrále svatého Víta bude bohoslužbu celebrovat kardinál Dominik Duka. Ten se za komunistického režimu také nemohl vydat po své životní cestě, v roce 1981 byl uvězněn v Plzni a do sametové revoluce pracoval jako rýsovač ve Škodovce.

V kinosále se promítnou novinky z Estonska i Slovenska

Kromě hlavního programu připravil festival Mene Tekel pro své návštěvníky také několik filmových premiér. V úterý 24. února se v kině Bio-Konvikt Ponrepo přenesete do pobaltského Estonska, kde tisíce lidí umíraly v sovětských gulazích. 

Slavnostní premiéra filmu s názvem Gulag 113, který získal několik ocenění na festivalu v New Yorku, odhalí příběh režisérova dědečka. Po šedesáti letech se téměř devadesátiletý svědek mučivých útrap vydává do hlubokých lesů u Kotlasu, aby zmapoval jeden z milionů pohnutých osudů občanů anektovaných pobaltských zemí.

Na den výročí komunistického puče se v Ponrepu odehraje česká premiéra slovenského filmu Salto Mortale o fungování Státní bezpečnostní služby. Dokument o oblíbeném slovenském lékaři poukazuje na zoufalé činy rodičů v době komunistického státního zřízení a zároveň si všímá toho, jak se lidé vyrovnávali s odhalením, že spolupracovníky StB byli jejich příbuzní.

Doba nesvobody se připomene i přes rockovou hudbu

Svobodu, která přišla po roce 1989, oslaví také umělci, především hudebníci. V klubu Vagon se odehraje během týdne série koncertů pod názvem „Rockem proti totalitě“ a nebudou chybět ani takové stálice jako Tony Ducháček and Garage. 

Právě skupina Garage v průběhu osmdesátých let patřila k nové generaci mladých nezávislých kapel inspirovaných punkem, pub rockem či novou vlnou. V sobotu bude v klubu uctěna památka bubeníka Zdeňka Cimmermana, a to kultovním festivalem Cimrfest.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz