Stará dobrá Anglie. Pečené maso a Yorkshirský puding při oblíbeném roastu v...

Stará dobrá Anglie. Pečené maso a Yorkshirský puding při oblíbeném roastu v Mlýnci. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Nový módní trend zachvátil Česko. Lidé si oblíbili exotický brunch

  • 32
Češi objevují nové způsoby gastronomického cestování. Třeba víkendový brunch, jehož prostřednictvím můžete doslova do sytosti poznávat kuchyně různých národů. Platí v něm totiž heslo: Sněz všechno, co chceš a co zmůžeš.

S módními brunchy se v poslední době roztrhl pytel. Zatímco ještě před pár lety podávaly typický brunch především luxusní hotely, dnes víkendové hodování zařazující do své nabídky čím dál častěji i normální restaurace. A umožňují tak svým hostům poznat a ochutnat během dvou (tří, čtyř...) hodin řadu exotických jídel. Oproti běžné večeři, skládající se ze dvou až tří chodů, nabízí brunch deset, patnáct nebo klidně i dvacet různých pokrmů v porcích, jaké si sami naberete.

A lákavá je také forma placení, neboť za fixní poplatek několika set korun můžete konzumovat vše, co se na bohaté tabuli objeví. Ani ceny nemusejí být nijak závratné. Přestože u nás se pohybují většinou od 500 korun výše (nejčastěji v rozmezí 590 až 990), třeba v berlínském Kreuzbergu v mexické restauraci Que Pasa nabízejí nedělení brunch za pouhých 6 eur, což je nějakých 160 korun. Ale samozřejmě tam nedostanete humra ani langusty.

Snídaně pro spáče

Nejprve trochu historie. Brunch vymysleli v Anglii na konci 19. století, poprvé se tento výraz, který vznikl jako spojení anglických slov breakfast a lunch, objevil v roce 1895. V první polovině 20. století se pak rozšířil dále do světa, především do Spojených států.

Může se hodit

Chcete si užít nejen gastronomického cestování? Vyberte si dovolenou svých snů na Dovolená.iDNES.cz.

Podstatou brunche ovšem není jen dobré jídlo či dokonce přejídání, ale především setkávání s přáteli či s rodinou, nebo třeba oslava narozenin či životního výročí. Proto brunch patří výhradně na víkend, konkrétně na neděli (byť se občas objevuje také v sobotu). Po dlouhém sobotním večeru se totiž nikomu nechtělo vstávat a vařit, a tak se místo snídaně chodilo až na časný oběd. A to stále platí. Pro brunch je většinou vyhrazena doba od jedenácti hodin dopoledne do tří odpoledne.

Na brunch se chodí většinou s rodinou či s přáteli, protože jídlo je až na druhém místě. Tím hlavním je příjemné setkání, pozitivní nálada a přátelská konverzace.

Unikátní postavení mezi pražskými brunchy má Žofín Garden, kde se celoročně brunch odehrává ve vyhřívaném stanu.

Z Řecka do Mexika

Brunch milují především lidé v anglosaských zemích. V Česku se koncept brunche rozjížděl pomalu, ale v poslední době si můžeme vybírat z desítek nejrůznějších brunchů, včetně těch exotických. Třeba v oblíbené restauraci Botanika nedaleko Kladna se střídají brunche skandinávské, slovenské, mexické, řecké či dokonce lovecké. A tak během několika nedělí poznáte pořádný kus světa.

Všem brunchům je společná uvolněná atmosféra, při jídle se neustále mluví, hosté si chodí pro přídavky a děti si hrají klidně na zemi. A to i v těch nejluxusnějších restauracích. A kam na zajímavý brunch vyrazit? Záleží na tom, zda dáváte přednost tradici, chcete si užít romantiku či ochutnat exotické pokrmy? A také je důležité, zda s sebou berete své potomky a jak jsou děti staré.

Všechny chutě Indie

Jednou ze žhavých novinek pražského kulinárního podzimu je velmi vydařený indický brunch v restauraci V Zátiší, kde již několik let vládne šéfkuchař Mahavir Kanswal, který má v kuchyni dokonce speciální indickou pec tandoor. Ten se při přípravě brunche inspiroval v indických ulicích a pojal ho jako pestrou kombinaci „street food“, kterému se v Indii říká chaat.

Právě tyto jednoduché chuťovky připravuje šéfkuchař přímo před očima hostů, další indické speciality jsou pak servírované na stůl, přičemž hosté mohou ochutnat speciality z jižní Indie, Pandžábu a Bombaje, které jsou vyhlášené pro svou pestrost chutí a vůní. Při jedné návštěvě čeká na hosta kolem patnácti jídel v malých porcích, třeba dušená ryba v banánových listech, omáčka rajta, proslulý dhal či jehněčí kofta curry.

Zatímco číšníci jsou během brunche obvykle v „pozoru“, hosté si naopak užívají uvolněné atmosféry bez lpění na běžných pravidlech etikety a stolování.

Během indického brunche ochutnáte až patnáct nejrůznějších chodů.

Hurá na Saharu

Značně exotický brunch můžete navštívit na náměstí Míru v Cafe Sahara. Jak je již z názvu patrné, podnik se zaměřuje na arabskou kuchyni a také sobotní či nedělní brunch hostům představuje typická jídla ze severu Afriky, ať už je to populární kuskus či cizrnová pasta v češtině s poněkud zavádějícím názvem hummus.

Ve francouzské restauraci Art Nouveau se zase pořádají brunche thajské, indonéské či třeba rakouskouherské. A v restauraci Sezóna se nedávno konal brunch japonský. Naopak milovníkům luxusního jídla můžeme doporučit brunch v restauraci Zinc v hotelu Hilton, který je podle mnoha labužníků zřejmě nejlepší v metropoli. V bohaté nabídce totiž nechybí tygří krevety, ústřice, humři či hovězí steak.

Nejluxusnější brunche nabízejí i prémiové suroviny, například lahodného humra.

Mexický brunch v „západním“ Berlíně. Ve čtvrti Kreuzberg zaplatíte za brunch pouhých šest eur.

Co znamená roast

V restauraci Mlýnec na Novotného lávce, která má nádherný výhled na Karlův Most, zase ožívá duch anglického venkova s typickými specialitami jako jsou např. pečená masa, grilované ryby či klasický yorkshirský puding, což je vlastně jakýsi muffin připravený ze slaného těsta. V Mlýnci však neprobíhá klasický brunch, ale roast, kdy se všechna jídla servírují v malých porcích přímo na stůl, takže hosté nemusejí odbíhat od stolu a mohou se v poklidu věnovat konverzaci a konzumaci.

Naopak francouzský brunch je možné ochutnat ve vinném sklepě Le Winstub (součást domu francouzské gastronomie La Gare), kde jsou v nabídce ústřice, francouzské sýry, grilované ryby či masa na rožni. A jak je to s cenami? Například oba výše uvedené brunche stojí dospělého zhruba 900 korun (tedy 890 a 895) přičemž cena zahrnuje též sklenku aperitivu a neomezenou konzumaci vína, piva a nealkoholických nápojů.

Mají si kde hrát

Pokud vyrážíte na brunch s malými dětmi, ideálním místem je oblíbená Hergetova Cihelna, kde je pro děti každou neděli připraven tematický program, od vystoupení kouzelníků a klaunů až po malování obličejů a fotografování. A spousta atrakcí čeká na děti také v restauraci Žofín Garden na Slovanském ostrově, k jejímž unikátům patří umělá tráva na celé ploše venkovní restaurace. Zde se nedělní brunche konají celoročně v zahradním stanu (který je od podzimu do jara vyhříván) a mají opět bohatý animační program, ať už je to příprava na Halloween či hra na to, že restauraci obsadili mimozemšťani. Ani dospělí samozřejmě nepřijdou zkrátka, neboť i zde se stoly prohýbají pod nejrůznějšími dobrotami a na roštech se grilují šťavnatá selátka.

A ještě jedna drobnost na závěr. Protože brunche vyhledávají expati, tedy cizinci žijící v Česku, připravte se na to, že často až polovina hostů v restauraci mluví anglicky.

, pro iDNES.cz