Evinou jeskyní za ledovými varhany

  • 6
K aktivnímu prožití zimního dne není nezbytné putovat do horských středisek. Bezpočet alternativ může též nabídnout střední a jižní část Moravského krasu, obstojně přístupná veřejnou dopravou z brněnské aglomerace. Mrazivé počasí navíc představí některé z přírodních skvostů ve zcela nevšední podobě. Běžkařská výbava není na škodu, ovšem ani šlapání "po svých" výlet nepokazí.

Josefovské údolí

Malebný kaňon Křtinského potoka, bezprostředně za posledními paneláky průmyslového Adamova.

Paradoxně jím procházejí dvě větve modře značené cesty. První vede prakticky po vrstevnici a dobře se hodí pro běžkaře (občas se lze setkat i s neplatným červeným značením).

Pokud zrovna nepadne mlha, poskytuje velkolepé výhledy, za pošmourného dne vyniknou na strmých úbočích podivuhodně tvarovaní velikáni fragmentů pralesa. A přestože nenápadná vstupní partie jeskyně Nad Švýcárnou postrádá krápníkovou výzdobu, zmrzlá voda se o ni dočasně postarala.

Naopak druhá větev prochází dnem údolí, současně se dvěma naučnými stezkami: adamovskou trasou Cesty železa a naučnou stezkou Josefovským údolím. Příjemné vybočení přichystal průchod labyrintem Jáchymky, neboli Eviny jeskyně.

Poslední společný informační panel se tyčí pod Býčí skálou, skalní stěnou s jeskyní, proslulou nálezem bronzové býčí sošky. Dle jedné z teorií patřil k výbavě pohřbu kmenového náčelníka, spojené s údajnou rituální obětí čtyř desítek dívek. Tady již nejsou hlasy návštěvníků v zimním období příliš časté -  vzduchem se spíše nese krákání krkavců velkých, které jakoby umocňovalo temnou příchuť, dosud ne zcela objasněných, krvavých událostí.

Býčí skála pro veřejnost otevírá své dveře pouze příležitostně, avšak pár kroků od ní ukazuje směrovka přístup k nejosobitější volně přístupné jeskyni Josefovského údolí.



Gotická brána Kostelíku

Vápencová katedrála

Pro jeskyni Kostelík snad jiné přirovnání neexistuje. Iluzi svatostánku dotváří "goticky" modelovaný vstupní portál, následovaný prostornou klenutou síní, do které ústí několik komínů. A právě zima její inventář na několika místech obohatila o křehké ledové varhany.

Opravdu dostačuje jen velmi malé množství fantazie, abychom podlehli představě, že se právě nacházíme v hlavní chrámové lodi. Nelze se tedy divit, že před třemi staletími se stala útočištěm poustevníka. Při prohlídce nelze doporučit průzkum některé z bočních úzkých chodbiček, jelikož se v ní mohou vyskytnout zimující netopýři.

Tajemný hrádek, Vaječník i Malá Macocha

Takřka naproti Kostelíku ústí do Josefovského údolí žlutě značená cesta. Vlevo od ní, na příkrém ostrohu, se skrývají nepatrné zbytky hradu. Nevede k nim přístupová stezka, není známo jeho jméno, stejně tak mlčí i historické prameny. Jen val a drobné terénní nerovnosti dávají tušit dávnou existenci stavby.

Není na škodu pokračovat žlutou spojnicí výše. Prochází hluboce zaříznutou roklí s kuriózním názvem - Vaječník. Těsně před Babicemi nad Svitavou se opět vyplatí na okamžik ztratit do lesního přítmí. Tají v sobě Malou Macochu - původně závrt, který byl vyplněn sedimenty s obsahem železných rud.

Bývalý důl procházel soustavou propastí až do hloubky kolem čtyřiceti metrů, po ukončení těžby došlo k jeho zasypání. Dnes představuje nepříliš hlubokou jámu, částečně lemovanou skalními stěnami.



Pekárna - nevšední tvary zimní výzdoby

Údolí Říčky

Prakticky deset kilometrů dlouhé údolí stejnojmenného potoka a současně nejjižnější výspa Moravského krasu. Díky blízkosti Brna hojně navštěvovaná.

Nejromantičtější část - mezi Ochozem u Brna a Muchovou boudou vyniká nádhernými přírodními scenériemi: nespoutané přirozené řečiště potoka vytváří pohledná zákoutí se soustavami peřejí i klidnými tůněmi, rozlehlé lesní porosty se na příkrých srázech střídají s vápencovými skalkami a suťovisky. Atraktivní ráz ještě zvýrazňuje bohatá škála krasových jevů: vyvěračky, propadání a temná ústí jeskyní. Avšak pouze jedna z nich uvede v úžas svojí "sezónní" výzdobou.

Pekárna - nejkrásnější "ledová" jeskyně

Jakmile klesnou teploty pod bod mrazu, změní kapky vody prýštící z puklin své skupenství a desítky ledových stalagmitů nejroztodivnějších tvarů pokryjí její jílovité dno. Samozřejmě poblíž mohutného vstupního portálu, respektive pouze tam, kam může proniknout vnější chladný vzduch.

Nejvíce jejich růstu svědčí prudké výkyvy počasí, tedy náhlá střídání oblev s ochlazením. Za takových podmínek běžně dosahují krápníky metrové výše - v mimořádných případech se vyhoupnou až na 150 cm.



Detail z Pekárny

Výběr z vhodných běžkařských tras střední a jižní části Moravského krasu

Adamov (sídliště - nad společenským centrem) / zelená / - U sedmi dubů / modrá / - rozcestí se žlutou / žlutá / - Babice nad Svitavou / zelená / - Ochoz u Brna / modrá / - Brno (Mariánské údolí)
Křtiny / zelená / - Habrůvka - Rudice (pískovna) / červená / - Pokojná / modrá / - Blansko
Pozitivum a současně negativum pro běžkaře představuje hustá síť lesních komunikací.  Většinou na nich panují ideální podmínky, bohužel příležitostně bývají ošetřeny posypem.
Pěší turistika závisí na výši a charakteru sněhové pokrývky, některé úseky ve členitějším terénu mohou býti obtížnější. Prakticky neschůdná je zelená značka od Čertova hrádku ke Starému hradu.

Ledové postavy z říše fantazie, aneb surrealistické kouzlo přírody ( Pekárna )

Rázovitý hostinec U Jelena v údolí Říčky - oblíbená zastávka běžkařů

Zbytky pralesa v Josefovském údolí

Zimní poezie nedaleko jeskyně Nad Švýcárnou, tady je možné se setkat i s neplatným červeným značením

Detail z jeskyně Nad Švýcárnou

Gotická brána Kostelíku

Pekárna - nevšední tvary zimní výzdoby

Detail z Pekárny