Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Evinou jeskyní za ledovými varhany

  15:32aktualizováno  17:54
K aktivnímu prožití zimního dne není nezbytné putovat do horských středisek. Bezpočet alternativ může též nabídnout střední a jižní část Moravského krasu, obstojně přístupná veřejnou dopravou z brněnské aglomerace. Mrazivé počasí navíc představí některé z přírodních skvostů ve zcela nevšední podobě. Běžkařská výbava není na škodu, ovšem ani šlapání "po svých" výlet nepokazí.

Josefovské údolí

Malebný kaňon Křtinského potoka, bezprostředně za posledními paneláky průmyslového Adamova.

Paradoxně jím procházejí dvě větve modře značené cesty. První vede prakticky po vrstevnici a dobře se hodí pro běžkaře (občas se lze setkat i s neplatným červeným značením).

Pokud zrovna nepadne mlha, poskytuje velkolepé výhledy, za pošmourného dne vyniknou na strmých úbočích podivuhodně tvarovaní velikáni fragmentů pralesa. A přestože nenápadná vstupní partie jeskyně Nad Švýcárnou postrádá krápníkovou výzdobu, zmrzlá voda se o ni dočasně postarala.

Naopak druhá větev prochází dnem údolí, současně se dvěma naučnými stezkami: adamovskou trasou Cesty železa a naučnou stezkou Josefovským údolím. Příjemné vybočení přichystal průchod labyrintem Jáchymky, neboli Eviny jeskyně.

Poslední společný informační panel se tyčí pod Býčí skálou, skalní stěnou s jeskyní, proslulou nálezem bronzové býčí sošky. Dle jedné z teorií patřil k výbavě pohřbu kmenového náčelníka, spojené s údajnou rituální obětí čtyř desítek dívek. Tady již nejsou hlasy návštěvníků v zimním období příliš časté -  vzduchem se spíše nese krákání krkavců velkých, které jakoby umocňovalo temnou příchuť, dosud ne zcela objasněných, krvavých událostí.

Býčí skála pro veřejnost otevírá své dveře pouze příležitostně, avšak pár kroků od ní ukazuje směrovka přístup k nejosobitější volně přístupné jeskyni Josefovského údolí.Gotická brána Kostelíku

Vápencová katedrála

Pro jeskyni Kostelík snad jiné přirovnání neexistuje. Iluzi svatostánku dotváří "goticky" modelovaný vstupní portál, následovaný prostornou klenutou síní, do které ústí několik komínů. A právě zima její inventář na několika místech obohatila o křehké ledové varhany.

Opravdu dostačuje jen velmi malé množství fantazie, abychom podlehli představě, že se právě nacházíme v hlavní chrámové lodi. Nelze se tedy divit, že před třemi staletími se stala útočištěm poustevníka. Při prohlídce nelze doporučit průzkum některé z bočních úzkých chodbiček, jelikož se v ní mohou vyskytnout zimující netopýři.

Tajemný hrádek, Vaječník i Malá Macocha

Takřka naproti Kostelíku ústí do Josefovského údolí žlutě značená cesta. Vlevo od ní, na příkrém ostrohu, se skrývají nepatrné zbytky hradu. Nevede k nim přístupová stezka, není známo jeho jméno, stejně tak mlčí i historické prameny. Jen val a drobné terénní nerovnosti dávají tušit dávnou existenci stavby.

Není na škodu pokračovat žlutou spojnicí výše. Prochází hluboce zaříznutou roklí s kuriózním názvem - Vaječník. Těsně před Babicemi nad Svitavou se opět vyplatí na okamžik ztratit do lesního přítmí. Tají v sobě Malou Macochu - původně závrt, který byl vyplněn sedimenty s obsahem železných rud.

Bývalý důl procházel soustavou propastí až do hloubky kolem čtyřiceti metrů, po ukončení těžby došlo k jeho zasypání. Dnes představuje nepříliš hlubokou jámu, částečně lemovanou skalními stěnami.Pekárna - nevšední tvary zimní výzdoby

Údolí Říčky

Prakticky deset kilometrů dlouhé údolí stejnojmenného potoka a současně nejjižnější výspa Moravského krasu. Díky blízkosti Brna hojně navštěvovaná.

Nejromantičtější část - mezi Ochozem u Brna a Muchovou boudou vyniká nádhernými přírodními scenériemi: nespoutané přirozené řečiště potoka vytváří pohledná zákoutí se soustavami peřejí i klidnými tůněmi, rozlehlé lesní porosty se na příkrých srázech střídají s vápencovými skalkami a suťovisky. Atraktivní ráz ještě zvýrazňuje bohatá škála krasových jevů: vyvěračky, propadání a temná ústí jeskyní. Avšak pouze jedna z nich uvede v úžas svojí "sezónní" výzdobou.

Pekárna - nejkrásnější "ledová" jeskyně

Jakmile klesnou teploty pod bod mrazu, změní kapky vody prýštící z puklin své skupenství a desítky ledových stalagmitů nejroztodivnějších tvarů pokryjí její jílovité dno. Samozřejmě poblíž mohutného vstupního portálu, respektive pouze tam, kam může proniknout vnější chladný vzduch.

Nejvíce jejich růstu svědčí prudké výkyvy počasí, tedy náhlá střídání oblev s ochlazením. Za takových podmínek běžně dosahují krápníky metrové výše - v mimořádných případech se vyhoupnou až na 150 cm.Detail z Pekárny

Výběr z vhodných běžkařských tras střední a jižní části Moravského krasu

Adamov (sídliště - nad společenským centrem) / zelená / - U sedmi dubů / modrá / - rozcestí se žlutou / žlutá / - Babice nad Svitavou / zelená / - Ochoz u Brna / modrá / - Brno (Mariánské údolí)
Křtiny / zelená / - Habrůvka - Rudice (pískovna) / červená / - Pokojná / modrá / - Blansko
Pozitivum a současně negativum pro běžkaře představuje hustá síť lesních komunikací.  Většinou na nich panují ideální podmínky, bohužel příležitostně bývají ošetřeny posypem.
Pěší turistika závisí na výši a charakteru sněhové pokrývky, některé úseky ve členitějším terénu mohou býti obtížnější. Prakticky neschůdná je zelená značka od Čertova hrádku ke Starému hradu.

Ledové postavy z říše fantazie, aneb surrealistické kouzlo přírody ( Pekárna )

Rázovitý hostinec U Jelena v údolí Říčky - oblíbená zastávka běžkařů

Zbytky pralesa v Josefovském údolí

Zimní poezie nedaleko jeskyně Nad Švýcárnou, tady je možné se setkat i s neplatným červeným značením

Detail z jeskyně Nad Švýcárnou

Gotická brána Kostelíku

Pekárna - nevšední tvary zimní výzdoby

Detail z Pekárny

Autoři:
Nejčtenější

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Další z rubriky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Ostrov Flores
Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž stále ještě nedostatkovým zbožím a přitom...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.