Pohled na záliv Gollfo dela Lacona a pláž v Laconě

Pohled na záliv Gollfo dela Lacona a pláž v Laconě | foto: David Hainall, pro iDNES.cz

Dovolená na Elbě: průzračné moře, malebné pláže i krásné památky

  • 4
Elba, malý italský ostrov v Tyrhénském moři, představuje ideální dovolenkovou destinaci. Lákadel nabízí víc než dost - čisté moře, písečné i oblázkové pláže, historická městečka, všudypřítomné hory i vesničky s rázovitou atmosférou.

Cavo, brána na ostrov

Giuseppe Garibaldi

Giuseppe Garibaldi byl vůdcem vlastenců, tzv. Rudých košil v partyzánské válce proti rakouské a francouzské armádě na území Itálie v letech 1848 až 1849 a v roce 1851. Úspěšně dobyl Sicílii a Neapol a stál u zrodu italského království.

Z několika možností lodní dopravy nakonec volíme nejkratší variantu z italského Piombina do městečka Cavo na severovýchodním výběžku Elby. Trajekt pluje necelou půlhodinu. V současné době Cavo spadá pod správu obce Rio Marina. Původní římskou pevnost připomínají dnes jen izolované zbytky stěn. V roce 1849 se zde krátce zastavil i Giuseppe Garibaldi při své cestě na ostrov Caprera.

Na přelomu 19. a 20. století se Cavo stalo oblíbeným rekreačním střediskem na severovýchodě ostrova. I když tady najdeme řadu hotelů a penzionů, pro většinu turistů spíše zůstává jen přístavem a výchozím místem pro další cesty po ostrově.

Přístav v Cavo

Oblázková pláž v Cavo

Jihovýchod ostrova – skvělé pláže i klidná historická města

Z Cava míříme jižním směrem do kempu v Marcone, přitom projíždíme přes Rio nell´Elba, Porto Azurro a Capoliveri.

Dnešní Porto Azurro stojí na stejném místě jako původní španělská vesnice (Porto Longone) z počátku 17. století. Rušnou silnici, vinoucí se kolem přístavu směrem na Rio nell´Elba a Cavo, lemují obchůdky a kavárny. Poblíž centra najdeme i několik supermarketů. Množství turistů nespočtu národností tvoří zvláštní pestrý pocit „babylonu“. Stačí ale počkat na polední siestu. Uličky se vyprázdní, většina obchůdků zavře a je možné se zde nerušeně procházet.

O Capoliveri se v průvodcích píše jako o perle jihovýchodní Elby. Městečko se rozkládá na svazích Monte Calamita, nejvyššího vrcholu jihovýchodní Elby, v nadmořské výšce necelých 170 m. Římané zasvětili místní svahy Bucchusovi, bohu hojnosti. Od starověku zde byly vyhlášené vinice a zdejší víno bylo známé nejen na ostrově, ale i na italské pevnině. Ze starého římského jména „Caput Liberi“ se odvozuje i současný název města.

Historické jádro Capoliveri je nově zrekonstruované. Centrum tvoří rozlehlé náměstí Piazza zakončené vyhlídkovou terasou. Odtud se rozbíhají křivolaké uličky. Zajímavý je například kostel Panny Marie z milosti, citadela nebo kaple zasvěcená sv. Michalovi.

Ubytování jsme našli v malém a příjemném kempu v Marcone na jihovýchodě ostrova. Překvapivě je výrazně levnější než všechny ostatní a pro čtyři osoby, auto a stan nás stojí na zdejší poměry „jen“ 38 eur na noc. Nedaleko kempu je pro děti bezpečná pláž s možností skvělého koupání a nedaleko od břehu i šnorchlování. Jedinou nevýhodou je sice pitná, ale díky pachuti jen těžko pitelná voda.

Pohled na záliv Golfo Stella z městských hradeb v Capoliveri.

Historické centrum Capoliveri tvoří změť úzkých uliček, starých domů, obchůdků, restaurací a kaváren.

Od Lacony po Marciana Marina

Lacona, letovisko na jihu ostrova, patří mezi českými turisty k nejoblíbenějším destinacím na Elbě i kvůli nádherným plážím. Území bylo osídleno již od paleolitu, o čemž svědčí nálezy kamenných nástrojů a hrobů. Z historických a kulturních památek zde najdeme hlavně kostel Panny Marie Sněžné z 12. století.

Většina turistů využívá moderní a příjemná zázemí zdejších kempů a většinu času buď tráví na plážích, nebo odtud vyráží na cyklistické nebo pěší výlety do okolí. Skvěle je značený např. výlet na Monte Cappo Stella, poloostrov v bezprostřední blízkosti kempu. S sebou si vezměte balenou vodu, nebo si ji můžete nabrat z pramene poblíž městečka Rio nell´Elba.

Pláž pod pevnostními zdmi v Portoferraio.

Napoleonovo sídlo nad zálivem Rada di Portoferraio

Z jihu pokračujeme na severozápad ostrova pod Monte Capane (1 019 m), nejvyšší kopec Elby. Na severozápadním pobřeží omývaném Ligurským mořem leží významné přístavní město Marciana Marina. Přístavu vévodí tzv. Saracénská věž, která byla dříve součástí důmyslného obranného systému, proti útokům Saracénů a pirátů. Současný ekonomický úspěch města stojí na rozvinutém rybolovu a na turismu.

Asi 8 km od Marciana Marina najdeme na svazích hory Monte Giove vesnici Marcina Alta, nejstarší trvale osídlenou obec na ostrově. Marciana Alta se pyšní dokonale zachovalým historickým jádrem s úzkými, křivolakými a strmými uličkami. Nedaleko hlavního náměstí si můžete prohlédnout zbytky zdiva staré pisánské pevnosti. Vyplatí se také navštívit kostel sv. Františka a sídlo rodiny Appiani.

Oblázková pláž v Laconě

Napoleonovo Portoferraio, severní pobřeží Elby

Napoleonovo město

  • Město založil v roce 1548 Cosimo I. de Medici, velkovévoda Toskánský, a nazval ho Cosmopoli.
  • Neslavnějším nedobrovolným obyvatelem ostrova se stal 4. května 1814 Napoleon Bonaparte. Ostrov mu byl spolu i s císařským titulem ponechán k celoživotnímu užívání. Napoleon zde ale pobyl jen necelý rok. Přesto stihl vydat novou ústavu, založit policejní sbor, nařídit povinné očkování dětí, povinnou školní docházku, postavit dvě nemocnice a zakázat vyhazování odpadků z oken.

Dalším zajímavým vězněm, který zde strávil poslední léta svého života, byl bandita Carmine Crocco, známý také jako Donatello či Donatelli. Proslavil se odporem a bojem proti králi Victorio Emanuellu II a bojem ve službách Giuseppe Garibaldiho.

Hlavním městem Elby je Portoferraio na severním pobřeží. Přístav nabízí spoustu zajímavých památek, historickému centru vévodí pevnosti Fort Falcone a Forte Stella. Na některé turistické okruhy a do muzeí se platí vstupné.

Kromě pevností můžeme také navštívit archeologické muzeum a Ville dei Mulini, Napoleonovo exilové sídlo. Rozhlehlá budova s nádhernou zahradou postavená na útesu nabízí skvělý pohled na záliv Rada di Portoferraio. Během prohlídky je možné vidět empírový nábytek, barokní ložnici s pozlacenou postelí, knihovnu s dvěma tisíci svazky a řadu vzpomínkových předmětů.

Přímo pod pevnostní zdí jsme objevili malou, nepříliš navštěvovanou oblázkovou pláž. I když jsme nedaleko přístavu, je voda překvapivě čistá. Plavání a šnorchlování nám tak přináší úplně jiný obraz podmořského příbřežního života než na jiných plážích.

Tip na hezkou aktivní dovolenou

Na Elbu jsme původně jeli trávit aktivní dovolenou spojenou s turistikou po zdejších kopcích. Města, památky a moře jsme brali jako příjemné zpestření, prostředek k odpočinku a motivaci našich dětí. Přesto toulání po úzkých příkrých uličkách a citadelách má své neodolatelné kouzlo.

Moře na Elbě je čisté s průzračně čistou vodou a většina pláží je bezpečná i pro malé děti. Jedinou nevýhodou jsou velmi vysoké ceny ubytování a služeb. I přesto se jedná o ideální dovolenkovou destinaci.

, pro iDNES.cz