Potápění v Rudém moři

Potápění v Rudém moři | foto: Profimedia.cz

Egypt: potopte se na dno Rudého moře

Památky, plavby po Nilu, nakupování v Káhiře nebo čím dál oblíbenější golf. Valná část Čechů však jezdí do Egypta jen k moři. Pokud se rádi potápíte nebo se to chcete naučit, tak určitě zkuste Rudé moře. Znalci je pro jeho pestrost přirovnávají ke Karibiku.

Publikace o rybách, které je možné pod hladinou Rudého moře spatřit, uvidíte poprvé hned na letišti. A v nabídce hotelových obchodů také nechybějí. K dostání jsou v angličtině, francouzštině, němčině a ruštině, ty nejmenší stojí kolem dvaceti egyptských liber (přibližně šedesát korun).

Rudé moře je jedinečné nejen v tom, kolik druhů ryb uvidíte, ale také jak blízko pláže se některé z nich ocitnou. Nezkušeným tedy bude bohatě stačit šnorchl a potápěčské brýle, popřípadě ploutve.

Potápění v Rudém moři

Výbavu na šnorchlování si můžete půjčit v přepočtu přibližně za sto dvacet korun na den. Vyhledávaná přímořská letoviska, jako je například Hurghada a Šarm-aš Šajch, bývají o něco dražší.

Vybavení si pořiďte v tuzemsku
Nicméně, pokud hodláte strávit celou dovolenou na pláži a v moři, bude lepší, když si pořídíte brýle a šnorchl už v tuzemsku. V rámci letních slev je koupíte dokonce už za několik desetikorun, v kvalitě plně postačující běžné rekreaci. A nebudete se pak na místě muset zabývat hygienickou úrovní půjčovaných pomůcek. Leckdo totiž může mít velký problém dát do úst stokrát použitý náustek šnorchlu...

Potápění v Rudém moři

Na výletech ke korálovým útesům, kde asi za padesát euro dostanete lehký oběd a možnost půjčit si právě ploutve, brýle a šnorchl, se tomuto problému vyhnete. Pokud vás podmořský svět uchvátí až přímo v Egyptě, nevadí. Můžete absolvovat potápěčský rychlokurz. Ceny se pohybují obvykle kolem dvou set eur na dva dny, což je v současné době docela slušná cena (odpovídá necelým pěti tisícům korun).


Doporučit lze například Lighthouse Divecenter, a to proto, že nabízí i české nebo slovenské lektory. Nemusíte se tudíž bát jazykové bariéry. Více na www.dahabdive.com. Pobočky školy najdete v Dahabu, Šarm-aš Šajchu a Hurghadě.

Potápění v Rudém moři

Jste-li zkušenější, zaplatíte za zprostředkování dvou ponorů v jednom dni okolo čtyřiceti eur (asi tisíc korun).
Nejvíc firem, specializujících se na potápění, objevíte v Hurghadě, Šarm-aš Šajchu a také na jihu egyptského pobřeží v okolí Marsa Alam. To si sice získává oblibu, s ruchem prvně dvou jmenovaných se však nedá srovnat.
Na korály nesahejte, ani si je neberte domů

Spatřit můžete kladivouny, žraloky i delfíny
Pouhých pět minut od Marsa Alam se nachází další méně známé letovisko Port Ghalib. Budete z něj mít snadný přístup na Elphistone - nejvyhledávanější reef (útes) v této oblasti.

Na severním platu se často ve větších hloubkách drží kladivouni, ve středních hloubkách pak šedí a útesoví žraloci. Největší raritou lokality jsou žraloci dlouhoploutví. Někdy však budete muset počítat s poměrně silnými proudy.

Nedaleko je i Samaday, proslavená delfíní rezervace. Jedná se o rozsáhlý reef podkovovitého tvaru, v jehož laguně se vyskytuje hejno delfínů.

Potápění v Rudém moři

Když zvolíte za místo své dovolené Šarm-aš Šajch, ocitnete se velmi blízko Národního parku Ras Mohammed. Tento mořský park o ploše téměř pěti set kilometrů čtverečních je považován za jedno z nejlepších míst pro potápění na celém světě.

Jen pamatujte, že na všudypřítomné korálové útesy nesmíte sahat, natož si jejich úlomky vozit domů. Autorka tohoto textu měla na letišti problém i s vyplaveným úlomkem korálu, který sebrala na pláži.

Vraky pro začátečníky i pokročilé
A jestli vás neláká "jen obyčejná" příroda, můžete se vydat k vrakům. Po celém egyptském pobřeží Rudého moře je jich dost. Asi tři hodiny plavby od Hurghady či Šarm-aš Šajchu odpočívá na dně Thistlegorm, vrak britské lodi ze druhé světové války. Zdatní potápěči spatří na jeho palubě lokomotivy, motorky i zbraně a munici.

Vrak britské lodi na dně Rudého moře

Dalším oblíbeným vrakem je Yolanda, kyperská nákladní loď, která ztroskotala na jižním útesu ve zmíněném Ras Mohammed v roce 1981. Vrak je známý svými keramickými toaletními mísami, které se staly domovem velkého počtu úhořů. Místo je ideální pro pozorování velkých oceánských ryb, jako jsou tuňáci či kladivouni.

Pro začátečníky je pak vhodný vrak Susana nedaleko Hurghady. Najdou jej totiž v hloubce pouhých osmnácti metrů.