"Duty free" může být jen blyštivé cingrle

- Obliba bezcelních nákupů v takzvaných "duty free" zónách rok od roku roste i mezi českými turisty a pro mnohé z nich patří zabrousit do obchodů lákajících nízkými cenami luxusního zboží takřka k povinnostem, kdykoli překračují státní hranici.
Zřejmě nejčastěji se naši cestovatelé setkávají s "duty free", když odlétají na dovolenou anebo když se vracejí zpátky. Vyplnit čekání na letišti prohlídkou místních obchodů je nasnadě a jen málokdo tomuto pokušení odolá.
Avšak i taková záležitost, jako jsou "duty free" nákupy, má svoje pravidla a ovšemže i háčky. Tak především: vypravit se na bezcelní nákup nemůže člověk kdykoli a kdekoli. Pohybuje-li se na letišti, náleží mu tato výsada pouze v tranzitním pásmu a jen v případě, že se může prokázat platnou palubní vstupenkou. Jinými slovy: "duty free" nákupy se dělají jen při odletu. Stát si tak zajišťuje, že cenově výhodné zboží, na které není uvaleno clo, skutečně poputuje za hranice a nestane se předmětem spekulací na domácí půdě. Palubní vstupenku vyžaduje každý obchodník vždy při placení a nečiní žádné výjimky.
Kdo si proto chce výhodně pořídit nějaké zboží, bude muset vše s sebou vláčet po celou dobu pobytu, nebo počkat s podobnými nákupy na zpáteční cestu a "duty free" navštívit těsně před odletem domů. Avšak pozor. Právě v takovém případě číhá na turistu chyták, který může výhodnou koupi změnit v příslovečné lesklé pozlátko. V případě, že budete takto nakupovat v zemi, kde je vše celkově dražší než doma, může vás dokonce i zboží v bezcelní zóně vyjít na více peněz než u nás.
Jeden příklad za všechny. O Skandinávii se všeobecně ví, že je poměrně drahá. Budete-li se například vracet z Finska a jako dárek si domů chcete přivést láhev známé finské vodky, budete pravděpodobně s nákupem čekat do "duty free" obchodu. Pití nakonec koupíte, přijedete domů a ouha: v supermarketu zjistíte, že tutéž láhev tam mají o třetinu levnější. Celý vtip spočívá v tom, že i bezcelní ceny vycházejí vždy z místních poměrů. Je-li tedy v cizí zemi dráže, bude dražší i "duty free".
Tento princip funguje samozřejmě i obráceně. Kde je z našeho hlediska levně, bezcelní zboží bude pro nás extra levné. Vždy je proto důležité posoudit, zda věc, kterou si takto chcete pořídit, není možné koupit i doma a zda ji tam nepořídíte přece jen výhodněji.
K bezcelnímu prodeji při cestě letadlem se váže ještě jedna zvláštnost. Kromě toho, že "duty free" je běžné na letišti, setkat se ním můžete i během vlastního letu. V takovém případě je zajímavé, že zboží je na palubě letadla ještě levnější, než dole na zemi. Jedinou nevýhodou zde je, že palubní personál mívá jen omezené zásoby a tak atraktivní výrobky, většinou značkový alkohol či parfémy, rychle dojdou a nemusí se tak dostat na všechny.

Témata: Alkohol, Finsko, Vtip