Důlní věže jsou také kulturní památky

Kulturně ceněnou stavbou nemusí být jen hrady, zámky, větrné mlýny či pily. Památkami se totiž stávají i na první pohled méně romantické objekty: mostecké těžební věže, výtahy či budovy strojoven. Údržba těchto nevšedních turistických atrakcí ale stojí peníze. A co dělat v případě, když o ně firmy ani obce nestojí?

Objekty jako jsou těžní stroje, kompresory, koupelny, sklady a dílny v areálech dolů na Mostecku, Ostravsku a Karvinsku se těší ochraně jako kulturní památky. Jejich majitelé by je měli zachovat a udržovat. Někdy však o ně firmy ani obce nestojí.

Průmyslové památky na Mostecku
Památkami se na Mostecku staly části dolů v Dolním Jiřetíně, Mariánských Radčicích, Růžodolu a v Souši. Koncem června vyjde dokonce kniha Technické památky a zajímavosti v Krušných horách a Podkrušnohoří, jejíž vydání finančně podpořilo České centrum cestovního ruchu.

Stejně jako lidé jezdí obdivovat větrné mlýny či historické hamry a pily, budou moci časem navštěvovat třeba jámové budovy s oběhem vozů, Thomsonův zdvojený pomocný výtah z roku 1910 urychlující manipulaci s důlními vozíky či parní těžní stroj od Českomoravské Kolben Daněk z roku 1891.

Netradiční turistické atrakce
„Takové stavby a stroje dosud nenávratně mizely. Jsou ale velmi zajímavé pro oživení cestovního ruchu, stávají se stejně atraktivními jako třeba hrady a zámky,“ míní Helena Přibíková z Okresního úřadu v Mostě.

„Tím, že jsou prohlášeny za památky, se navíc rozšiřuje možnost získání dotací na zamezení jejich chátrání a zpřístupnění veřejnosti,“ doplňuje.

Naprosto jiný přístup obcí a úřadů je k důlním památkám na Ostravsku a Karvinsku. V Ostravě sice provozuje firma OKD muzeum na jedné ze svých šachet a Krajský ústav památkové péče tu zpřístupnil veřejnosti Národní kulturní památku Důl Michal, další desítky chráněných objektů však jsou ohroženy.

Soubor osmi chráněných staveb z přelomu 19. a 20. století je nehlídaný, zdevastovaný a rozkrádají ho bezdomovci.

Průmyslové památky najdete například v Dolním Jiřetíně, Mariánských Radčicích, Růžolu a v Souši.

Některé doly musely být zbourány
"Obáváme se, aby nedopadl jako podobně cenný Důl Zárubek, který před rokem zbourali," říká památkář Miloš Matěj. Podobně byly v Ostravě srovnány se zemí šachty Šalamouna, Žofínská huť, koksovna Karolina, stará energetická centrála ve Vítkovicích.

Jen společnost Diamo, která převzala letos ostravské uzavřené doly, zdědila na 28 nemovitých památek. "Kromě půldruhého milionu z ministerstva kultury na ně nemáme peníze," říká ředitel Diama Bedřich Michálek.

Nejistý je i osud Národní kulturní památky, jíž je unikátní soubor čtyř starých vysokých pecí Vítkovic, koksovny a přilehlého Dolu Hlubina, který se má podle ministerstva kultury stát průmyslovým skanzenem.

Důl Michal v Ostravě - národní kulturní památka