Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ducha Inků hledejte v peruánské Cuzce

  17:14aktualizováno  17:14
Být v Peru a nevidět Cuzco - znamená minout archeologické centrum Nového světa. Cuzco je totiž nejstarším dosud obývaným městem Jižní Ameriky. A duch incké kultury je tu stále živý. Převážná část obyvatelstva jsou přímí potomci Inků, kteří dosud hovoří původním jazykem - kečuánsky.

Většinu hlavních ulic Cuzca lemují masivní incké zdi z kamenných kvádrů a řada koloniálních budov stojí na základech inckých staveb.

Incké stavby za městem
Za inckými památky, které leží kousek za městem, můžete vyrazit buď veřejnou dopravou, anebo dojít pěšky. Pokud pojedete autobusem (veřejná doprava v tu poměrně levná), dejte se směrem na Pisac a vystoupte u Tambo Machay (lidově nazývané Bano del Inca). Tato památka je od města nejvzdálenější (8 kilometrů) a zároveň nejvýše položená (3700 metrů).

My jsme se rozhodli udělat něco pro svou kondici a pochůzku absolvovat pěšky. Za 10 dolarů jsme si v jedné cestovní kanceláři zakoupili Boleto Turístico, vstupenku,  která platí na 16 (!) různých archeologických objektů ve městě, jeho okolí a v Posvátném údolí. Plátná je po dobu 10 dní - velmi dobrá investice! Jejím jediným drobným nedostatkem je to, že se každé místo smí navštívit jen jednou.

Z hlavního náměstí Plaza de Armas jsme se vydali ulicí Suecia a pak příkře stoupající Resbalosou k chrámu San Cristóbal, odtud jsme pokračovali po silnici a pak po staré incké cestě až k mohutnému opevnění, naší první zastávce. Jelikož Cuzco leží ve výšce 3400 metrů, dvousetmetrové převýšení nám dalo zabrat a výstup s hojnými zastávkami trval téměř hodinu (nedoporučuje se ho podnikat bez předchozí aklimatizace).

Sexywoman
Mezi nejpůsobivější incké stavby patří Sacsayhuaman. Jméno tohoto objektu se překládá střídavě jako "Spokojený sokol", "Královský orel" a "Skvrnitá puma". A jak žádný místní průvodce nezapomene zdůraznit - nejsnáze si tento název zapamatujete podle skoro stejně znějícího výrazu "sexy woman".

Původ Sacsayhuaman je nejasný: některé prameny uvádějí, že ji 20 tisíc dělníků stavělo celých padesát let (což je pravděpodobněji výmysl španělských kronikářů). Jisté je však to, že největší balvan opevnění je vysoký 8,5 metrů a váží 360 tun!

Stavba se většinou označuje za pevnost, ačkoli zřejmě nesloužila pouze vojenským účelům. Byla totiž také důležitým náboženským objektem.

Vnější zeď má klikatou linii - podle některých je to důkaz toho, že se jednalo o chrám boha blesku. A ten patřil k nejdůležitějším inckým bohům. Jiní soudí, že představují zuby imaginární pumy - její tělo představuje město Cuzco a hlavu kopec s pevností.

Ničivá síla Španělů
Krátce poté, co Španělé pod vedením Franciska Pizarra dobyli Cuzco, v bitvě o Sacsayhuaman zničili i komplex budov uvnitř pevnosti (schopných pojmout až 5000 vojáků) a její tři věže: Myunamarku, Sayacmarku a Pancarmarku - z prvních dvou se dochovaly alespoň základy.

Zbytek pevnosti po následujících 400 let sloužil obyvatelům města jako zdroj stavebního materiálu. Nedotčeny zůstaly pouze masivní vnější zdi, které nebylo v lidských silách rozebrat.

Záhada inckých zdí
Člověka fascinuje obrovská váha a rozměry kamenů, které se sem musel kdysi někdo nějak dopravit, vyzdvihnout a usadit na místo. Kvádry byly navíc opracovány s neuvěřitelnou přesností.

Jde o typickou ukázku inckého kamenictví s naprosto dokonalým zapasováním sousedních kamenů a kvádrů. Stejnou technikou stavěli Inkové také zdi domů, které se dochovaly v Cuzku.

Ač se objevily různé teorie o magickém či nadpozemském původu inckých zdí, nejpravděpodobnější vysvětlení tajemství jejich konstrukce je vcelku prosté: těžké andezitové kvádry se odlamovaly pomocí klínů, z lomu je přepravovali posunem po kůlech a pak opracovávali kamennými kladivy. Perfektního lícování ploch se přitom zřejmě dosahovalo "kopírovacími" technikami (podobně jako při výrobě klíčů) a postupným přitesáváním.

Quenko ("cikcak”)
Při cestě k další pamětihodnosti jsme se vyšplhali na kopec s velkou sochou Krista. Ta je zmenšenou replikou slavné sochy z Ria de Janeira, kterou městu darovali Palestinci. Pokochali jsme se pohledem na Cuzco a po silnici došli k nedalekému Qenku. Jedná se o přírodní útvar - vápencovou skálu s velikou jeskyní, kterou Inkové přetvořili v chrám.

Stružka zřejmě sloužila k odvodu tekutin při náboženských obřadech: buď to byla chicha (alkoholický nápoj z kvašené kukuřice) nebo obětní krev.

Do vrcholy skály jsou vytesané různé předměty a symboly, jako např. puma, kondor, lama, model domu a rovněž klikaté stružky. Pod skalou jsou vyhloubené tunely, vedoucí do jeskyně s vytesanými oltáři. Zde kněží prováděli oběti (v okolí bylo nalezeno velké množství kosterních  zbytků lam - žádné lidské prý mezi nimi nebyly).

Puca Pucara (Červená pevnost)
Její dochované zbytky - což jsou obvodové zdi, jako obvykle z přesně přitesaných kamenných kvádrů - leží vpravo od silnice, asi 6 kilometrů od Quenka dále na sever. Název této stavby je však nesprávný, protože nešlo o pevnost, ale nejspíše  o jakýsi zájezdní hostinec.

Tambo Machay neboli  Bano del Inca (Incké lázně)
Jedná se o skvěle zachovanou kamennou zeď s výklenky a schůdky, prakticky zapuštěnou do svahu kopce, ze které vytékají tři pramínky. Ty jsou dále odváděné kamennými koryty.

Pravděpodobně se tu prováděly rituální koupele, možná spojené s vodním kultem: Inkové totiž uctívali vodu jako jeden ze základních prvků života (a k náboženskému rituálu také nikdy nešli daleko).

Lázně v sobě skrývají ještě další, spíše technickou záhadu. Svah kopce totiž není tak strmý, aby mohl poskytovat takové množství vody, jaké ze země vytéká. Předpokládá se, že voda přitéká podzemními kanály z protějšího kopce - ač nelze vyloučit, že vznikly přirozenou cestou, spíše jde o další ukázku vysoké úrovně inckého stavitelství.

Zpáteční cesta z kopce byla mnohem příjemnější a ještě za světla jsme příjemně unaveni došli do naší oblíbené restaurace na Plaza de Armas. Druhý den na nás čekalo posvátné údolí řeky Urubamby a další incké památky ve městech Pisac a Ollantaytambo.

Cuzco

Sacsayhuaman

Sacsayhuaman

Quenko

Puca Pucara

Bano del Inca

Autoři:
Nejčtenější

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Další z rubriky

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.