Domažlice plné Chodů - nejen v muzeu

Konzervativní Chodové, svobodní sedláci z vesnic na česko -
bavorském pomezí, střežili naše hranice, a proto ve středověku získali od českých králů různé výsady. Když jim koncem 16. století začala být tato práva postupně odpírána, Chodové se bouřili, odmítali robotu a poddanství.

S jejich bouřlivou historií, tradicemi, stále živým folklórem a národopisnými sbírkami se návštěvníci mohou seznámit v nově rekonstruovaném Muzeu Chodska v objektu Chodského hradu v Domažlicích, kam bylo umístěno již v roce 1931. Během druhé světové války muselo být pro svůj národopisný a vlastenecký charakter zavřeno. Hradní areál však poskytl úkryt před nacisty bronzové soše Jindřicha Šimona Baara (1869-1925) ze zničeného pomníku na Výhledech u Klenčí pod Čerchovem. Po válce se neporušená socha oblíbeného chodského spisovatele a duchovního v Klenčí zase vrátila na Výhledy nad desku s nápisem: »Pane Bože! Všechny struny v srdci mém již popraskaly. Jedna jediná mi zbyla. Miluješ-li mě, dej, abych na ni směl zahrát píseň o lásce k této tvrdé kamenité zemi.« Výsledky náročné rekonstrukce Muzea Chodska v letech 1992-1995 pohltil rozsáhlý požár, který vypukl těsně po skončení stavebních prací a před otevřením expozice pro veřejnost v dubnu 1995. Požárem bylo zničeno asi 300 exponátů. Pozornému návštěvníkovi neunikne, že ještě dnes je z některých malovaných skříní cítit kouř. Na Domažlicku však chodské kroje žijí stále. V jednoduchém kroji starší venkovanky pracují v kuchyni, na zahradě nebo na poli, ve svátečním jdou v neděli do kostela. »Po otevření hranic v roce 1989 se zvýšila obliba krojů i mezi mladými. Při návštěvě u sousedů v Bavorsku totiž zjistili, že Bavoráci si s chutí oblékají kroj při každé lidové slavnosti. Zalíbilo se jim to a mnozí si kroj také pořídili,« říká průvodkyně muzea Věra Haberhauerová. Kromě krojovaných panenek a šohajů je typickým suvenýrem z Chodska keramika s různými dekory na bílém nebo černém podkladu. V obci Koloveč (15 km severovýchodně od Domažlic) dodnes udržuje hrnčířskou tradici již asi sedmá generace rodiny Volfů.

Může se hodit

NENECHTE SI UJÍT: Domažlice: vyhlídku z ochozu věže kostela Narození P.Marie, Klenčí pod Čerchovem: muzeum spisovatele J.Š .Baara, jeho pomník na Výhledech, odkud je krásný pohled do široké ho okolí, Újezd: statek rebela Jana Koziny, známého z Jiráskových Psohlavců

KONTAKT: Městská informační služba, tel. 0189/72582, Muzeum Chodska - Chodský hrad Chodské nám. 96, tel. 189/776009