Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Domaslavičky: víska, kde už se nekrade

  14:18aktualizováno  14:18
Sudety – krásný, ale také opuštěný kus české země. Je požehnáním pro romantické výlety, ale na každém kroku vnímáte, že tu něco nehraje. Tyhle pocity zažívá turista v podhůři Českého lesa mezi Tachovem a Chebem. Vidíte tady zušlechtěnou krajinu - pole i louky, sem tam rybníček, vše propojené cestami. Jen to nejdůležitější chybí. Lidská obydlí.

Tady to není jako na jižní Moravě nebo ve středních Čechách, kde na každém kopci stojí kostel, pod ním je postavená vesnice a každých pár kilometrů narazíme na nějakou hospůdku.

Nárazníkové pásmo mezi Čechy a Němci

Tachovsko i Chebsko totiž vždycky sloužily jako nárazníkové pásmo mezi Němci a Čechy, přesněji mezi německými a českými pány. Zdejší území několikrát vylidnily války a mory.

O Chebsko usiloval císař Barbarossa na úsvitu středověku, tady o pár set let později probíhaly boje o falcké dědictví, sem zvali panovníci zemědělské kolonizátory, horníky i mnichy, tady před druhou světovou válkou působil Konrád Henlein a připravoval půdu Adolfu Hitlerovi.

Odtud byli vyhnáni Češi po německé okupaci a Němci po osvobození, po nich sem přišli Slezané, Rumuni, Cikáni a Slováci, aby začali nový poválečný život, ale komunisté zadrátovali hranice a kraj upadl do bezvýznamnosti. Lidé odtud zase odešli. Zůstali jen ti, kteří neměli kam jít.

Kraj vstává ze zapomnění

Po sametové revoluci pozvolna nastává oživení. Státní statky a lesní závody sice zkrachovaly nebo byly rozkradeny, ale z Německa přicházejí zemědělci a pomocí právnických kliček tady skupují půdu a nemovitosti.

Pole se tedy začínají zelenat a na pastvinách se pase dobytek. Jak by se na tachovském a chebském venkově mohlo jednou žít, ukazuje pohled z hraničních hor do sousedního Bavorska. Ani bohaté ani chudé vesnice a městečka žijí spokojeným životem daleko od městského hektického tempa.  

Některé místní názvy znějí slovansky jako řeka Mže či klášter Planá, jiné mají germánský základ například Drmoul (Dürrmaul) či Hleďsebe (Sichdichfür).

Zaniklá víska Domaslavičky

Mezi ty ryze německé patřila i obec, jejíž název zněl českým uším libozvučně, Domaslavičky. Ve skutečnosti se ovšem jednalo o Deutsch Tomaschlag, neboli Tomášovu paseku.

O Domaslavičkách lze ovšem už třicet let mluvit jen v minulém čase. Její historie přesně odpovídá zdejšímu kraji. Vznikla za středověké kolonizace Tachovska, kdy ji osídlili němečtí přistěhovalci. Střídavě patřila pod Tepelský klášter, občas ji vlastnila šlechta.

V době největšího rozkvětu za Marie Terezie v ní žily dvě stovky lidí, několik rodin se hlásilo k české národnosti. Obyvatelé se živili zemědělstvím, pár horníků nepravidelně pracovalo v nedalekých dolech na vzácné kovy. Ve vsi stály čtyři velké statky. Do kostela a na hřbitov se chodilo do deset kilometrů vzdálené Teplé nebo Ovesných Kladrub.

Obec velmi zasáhla okupace a následný odsun Němců, v 50. letech minulého století začala chátrat a v 60. letech vymřela. Doly byly pro malou výnosnost rudy opuštěny, pole převzaly státní statky ve střediskových obcích a domy neměl kdo opravovat. V roce 1974 byly obec úředně zrušena.

"Už se tady nekrade"

Dnes je z Domaslaviček vidět jen základy domů, dva rybníčky a boží muka. Ulomený litinový Kristus leží na kamenném soklu. "Sem přijdou jen slušní lidé, tady se už nekrade," glosuje turistická průvodkyně z nedalekých Mariánských Lázní Libuše Vernazzová.

Les, který bývalou vesnici zarostl, oživuje jen několik včelích úlů na mýtině, která bývala návsí. "Domaslavičky ležely v nejopuštěnějším kraji Tachovska," připomíná Zdeněk Procházka ve svém turistickém průvodci Plánsko a Tachovsko. Tak to bylo a tak to také zůstane.   

Může se hodit

Jak se tam dostat:
Domaslavičky stály nedaleko západočeských Mariánských Lázní.
Autem po dálnici Rozvadov – Praha, poté do Plané, po silnici číslo 198 směrem na Teplou. Z ní odbočíme doprava na Beranovku a před Pěkovicemi uvidíme kamenitou polní cestu doprava. Tady vůz odstavíme.

Po polní cestě půjdeme pěšky z kopce, překročíme potůček, projdeme lesem a po pravé ruce uvidíme rybníček. Tady vstupujeme do bývalých Domaslaviček, od auta jsme necelé dva kilometry daleko. Základy domů najdeme po levé i pravé straně rozbité silničky, ve kterou se změnila polní cesta.  

Pověst o Staré Trudi
V části Domaslaviček, která se jmenovala Věnov a stála směrem k Boněnovu, žila čarodějnice Stará Gertruda (Alte Trudi). Přivodila lidem i zvířatům mnoho zlého. Když to Věnovští zjistili, chtěli ji upálit na hranici. Když ji přivedli k nachystané hranici,  vyrazil plamen z hranice do vsi a zapálil střechy. Celá vesnice do základů vyhořela. Nebyla už nikdy znovu postavena a obyvatelé raději postavili Boněnov na dnešním místě o kus dál.

 

Domaslavičky - torzo božích muk

Autoři:
Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Ostrov Flores
Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž stále ještě nedostatkovým zbožím a přitom...  celý článek

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...
Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z našich nejznámějších hradů tentokrát...  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.