Dokola tajuplnými skalisky přírodní rezervace

K partiím, kde se v těsném sousedství vyskytují místa hojně navštěvovaná a místa naopak opuštěná, patří některá pískovcová skalní města. Platí to například pro jednu z nejvyhledávanějších oblastí - národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Od značených a v turistické sezoně velice frekventovaných cest jsou tam doslova co by kamenem dohodil i partie téměř jako z jiného světa. Takovým opuštěným, a proto poněkud tajuplným místem, je Skalní ostrov uprostřed Teplických skal. Říká se tak zalesněné a velice členité plošince vymezené pískovcovými skalními útesy.

Dokola ji obchází asi tři kilometry dlouhý modře značený okruh skalním městem, do kterého turista přijde od vchodu do skal na okraji Teplic nad Metují kaňonovitým údolím Skalského potoka. Pod nápadnými útvary Strážní věží a Skalní nevěstou se do nitra pískovcového masivu noří dvě soutěsky vymezující okraje Skalního ostrova.

Oběma prochází již zmíněné turistické značení s trasou a informačními tabulemi naučné stezky. Vlevo vede cesta přes Velké a Malé chrámové náměstí a temnou průrvou s oblým balvanem zvaným Krakonošův míč. Kolem Skalní koruny a Skalního chrámu pak cesta obchází za širší Krakonošovou zahrádkou členité jižní okraje Skalního ostrova.

Na nich zaujmou pitoreskní skalní útvary, jako jsou Sfinga, Ruka v pěst, Psohlavec, Kanec, Pes a další. Přes průrvu Skalního mlýna a kolem Amfiteátru projde turista do další partie skal s hlubokým kaňonem Anenského údolí. Skalní ostrov do něho spadá velice členitými útvary, mimo jiné štíhlým Krakonošovým párátkem. Pozornost upoutá Lední medvěd, Tuleň, Spící labuť, Lahvičky inkoustu či Slovenský znak.

Kaňon se náhle úží do úzkých a na sebe navazujících soutěsek příznačně zvaných Podsvětí a Sibiř. Stezka Skalní ostrov obchází a je i s potokem sevřena mezi vysokými skalními stěnami. V zimě se tu kupí sníh, který často vydrží až do jarních měsíců. Průchod soutěskami proto bývá v zimě občas nesnadný.