Do vlámských Brugg za kulturou

Stovky koncertů, výstav, divadelních her a dalších kulturních akcí je na příští měsíce připraveno pro návštěvníky vlámského města Bruggy. Toto krásné historické město v západní Belgii bylo totiž pro letošní rok vyhlášeno kulturní metropolí Evropy. Snahou organizátorů bylo zdůraznit méně známou tvář turisty tradičně vyhledávaného města, zvaného Benátky severu.

"Obyvatelé Brugg žízní po změně," říká generální ředitel akce Bruggy-2002 Hugo De Greef. Je přesvědčen, že obyvatelé města, kterému hrozí syndrom Disneylandu, si uvědomují nebezpečí, že by se mohli stát pouhými statisty. Za fasádami starých budov, parků a dalších historických památek ale existuje život, tvořivost, modernost - a to vše chceme ukázat, zdůrazňuje.
   

Myšlenka vyhlašovat každoročně kulturní metropoli Evropy pochází z roku 1985 a její autorkou byla tehdejší řecká ministryně kultury Melina Mercouriová. Cílem  slavností je vzdát hold kulturnímu duchu Evropy a podnítit výměnu v této oblasti mezi státy.
Na dlouhém seznamu slibovaných aktivit zaujme spojování rockové hudby a současné divadelní tvorby, divadelní představení v ulicích města. Velký zájem návštěvníků lze očekávat například o výstavu Jana Van Eycka, "malíře novodobé renesance".
   

Bruggy se na "svůj rok kultury" připravují od roku 1998, kdy jim Evropská unie tuto poctu - stejně jako španělské Salamance - na letošek udělila. V minulosti byly stejně vyznamenány například Praha, Madrid, Atény, Florencie, Amsterodam, Berlín a Paříž, v dalších letech to budou například Benátky a Lille.

Bruggy byly sídlem flanderských hrabat a kdysi hlavním městem severoevropského obchodu mimo jiné díky přístavu. Když ale řeka Zwijn v roce 1500 zanesla přístavy a na staletí oddělila město od moře, začala sláva Brugg upadat až se na něj zcela zapomnělo. V minulém století začali Bruggy a jejich kouzlo vyhledávat turisté.