Prohlídku interiérů vodárenské věže v Českých Budějovicích musíte odložit až na...

Prohlídku interiérů vodárenské věže v Českých Budějovicích musíte odložit až na příští rok, otevřeno tu je jen v hlavní turistické sezoně. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Do věží! aneb místy, kudy proudila voda, dnes proudí davy turistů

Ve vodárenských věžích to žije! Mění se v rozhledny a galerie, natáčejí se o nich dokumenty a seriály, pořádají se u nich folkové festivaly a v některých se dokonce můžete ubytovat. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst vysoko nad zemí, kudy kdysi proudila voda.

Vodárenské věže byly stavěny kvůli vodě, ale ta už jimi většinou neproudí. Jsou to technické památky, svědkyně zašlých časů a také architektonické industriální krasavice, pro které města často hledají nové využití. Kde je můžete obdivovat zvenčí a kde najdete dveře dokořán?

Pohledy zvenčí a postřižinské pivo

Ve vodárenské věži v Bohumíně objevíte penzion a vyhlídkovou restauraci, hosté mají volný vstup do blízkého Aquacentra.

Do některých se podíváte jen těžko – třeba do vodárenské věže v Praze na Letné, která slouží jako volnočasové centrum dětí a mládeže, do věže Mazanka na rozhraní pražských čtvrtí Libeň a Ďáblice, která se proměnila v třípodlažní mezonetový byt, anebo do Vinohradské vodárenské věže; také v ní se pracuje a bydlí.

A záleží jen na vás, jak naložíte se zrekonstruovanou vodárenskou věží v Bohumíně, v níž objevíte penzion s atypickým a atraktivním uspořádáním interiéru. V nejvyšším patře je restaurace s krásným výhledem do okolí a kdo se ve věži ubytuje, ten má volný vstup do blízkého Aquacentra.

Secesní vodárenská věž v Nymburce z roku 1904 stále slouží původnímu účelu.

Výjimkou potvrzující pravidlo je dodnes funkční secesní vodárenská věž v Nymburce, postavená roku 1904 podle projektu architektů Jana Vladimíra Hráského a Osvalda Polívky, spoluautora Obecního domu v Praze. Věž měří 37 metrů a právě v blízkém parku proběhne v květnu 2016 folkový festival Ve stínu vodárenské věže. Kromě dobré hudby organizátoři lákají na bezplatné vstupné a vynikající postřižinské pivo.

Pohledy z výšky

V bývalém vodojemu na Strážné hoře v Třebíči si prohlédnete expozici vodárenství.

Proměnit vodárenskou věž v rozhlednu není až tak velký problém. Mezi nejnovější přírůstky se řadí majestátní 45 metrů vysoká kolínská vodárna, která se po téměř čtyřiceti letech dočkala renovace a na jejíž vyhlídkový ochoz první návštěvníci vyšplhali v září 2015. Ve stejném měsíci se vůbec poprvé pro zvídavé turisty otevřel věžový vodojem zvaný Kostelíček na Strážné hoře v Třebíči. Ve vodohospodářské stavbě z první republiky si prohlédnete expozici vodárenství, z vyhlídkové plošiny se otevírá pohled na město a široké okolí včetně rozhledny na Pekelném kopci, otevřené o rok dříve.

Po vyhlídkovém ochozu bývalé kolínské vodárny se první návštěvníci prošli v září 2015.

Věžový vodojem v Heřmanově Huti na Plzeňsku z roku 1908 slouží jako rozhledna už několik let. Původně odtud měla proudit voda do pivovaru v nedalekém Vlkýši, kvalita ovšem byla nestálá, takže pivo se z ní stejně nevařilo. V roce 2011 se mimořádně hodnotná technická stavba proměnila ve vyhlídkovou věž, odkud je vidět například Český les, Brdy a hrad Radyně. Na základech starých vodojemů stojí také rozhledna Žernovník na Blanensku a jen 6 metrů vysoká rozhledna Bratčický vodojem.

Věžová muzea a galerie

Prohlídky dalších vodárenských věží musíte odložit až na příští rok. Otevřené totiž jsou jen v hlavní sezoně a až do května je podobně jako jejich nepřístupné kolegyně můžete obdivovat jen zvenčí. Už od roku 1502 (a možná ještě déle) slouží obyvatelům Tábora renesančně upravená vodárenská věž; je součástí Galerie města Tábor a nahlédnout sem můžete od května do září.

Na jaře si také naplánujte výlet do Českých Budějovic, kde v září 2015 otevřeli interiéry vodárenské věže v areálu společnosti ČEVAK na Mánesově ulici, technické památky z roku 1724. Otevřeno by mělo být vždy v pátek odpoledne a o víkendech, v interiéru si prohlédnete dvě videoexpozice, mapující historii vodárenství i města.

Jako originální muzeum, galerie a rozhledna slouží rovněž prvorepubliková vodárenská věžv Týništi nad Orlicí. Od května 2016 tu bude pokračovat výstava na téma 140 let zdejší železniční křižovatky, prodloužená kvůli velkému zájmu.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz