V jediné kubistické kavárně na světě se svébytný styl projevil v nábytku,...

V jediné kubistické kavárně na světě se svébytný styl projevil v nábytku, tapetách i lustrech. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Do Prahy se vrací kubismus. Novou expozici najdete na starém místě

Stejné město, opět Staré Město, stejná ulice a dokonce stejný dům. Před třemi lety v domě U Černé Matky Boží v Praze skončilo svou existenci Muzeum českého kubismu, na stejném místě v listopadu otevřelo Uměleckoprůmyslové museum novou expozici.

Nová stálá expozice Český kubismus představí ve dvou podlažích budovy průřez českým kubismem. K vidění bude pestrá směs volného a užitého umění včetně nábytku, keramiky, lustrů a svítidel, kovových předmětů, ornamentálních tapetových vzorů, plakátů i grafiky.

Největší exponát?

Dům U Černé Matky Boží vyrostl roku 1912 na místě dvou barokních domů na Starém Městě v Praze.

Expozice se soustředí na interiérovou tvorbu, ovšem největší a nejcennější výstavní kousek je samotný dům U Černé Matky Boží. Vznikal ve stejné době jako další díla české kubistické architektury, v Praze je však nejstarší a bez nadsázky nejcennější. Vyrostl roku 1912 na místě dvou barokních domů na Starém Městě, na nároží Celené ulice a Ovocného trhu. Protože se stavělo přímo v srdci historické Prahy, stavba byla ostře sledovaná. Pražský magistrát sice nechtěl architekta Josefa Gočára omezovat ve stylovém pojetí, ale požadoval na něm dokonalý soulad stavby s historickým prostředím.

Kubistický styl se projevil i v detailech, například zábradlí na balkonech i na vnitřním točitém schodišti.

Model budoucího domu byl od ledna 1912 k vidění v Obecním domě, kolaudace proběhla v říjnu téhož roku. Kubistický styl se projevil v detailech vchodu, lomeného průčelí, zábradlí na balkonech i na vnitřním točitém schodišti, na tvaru stupňovité mansardové střechy i špičatých krytů mansardových oken, v hlavicích meziokenních sloupků, v baru, nábytku, tapetách i lustrech kavárny. Kavárna Grand Café Orient ale již v následujícím desetiletí zanikla – prý kvůli nemodernosti kubismu – a obnovy se dočkala až po osmdesáti letech, v roce 2005.

Kubismus jako značka české kvality

Kubismus, původně směr ve francouzském malířství, našel zvláštní uplatnění v české architektuře a designu. Zlatý věk tento zvláštní styl prožíval během několika let před první světovou válkou a několika let po ní. Uměleckoprůmyslové museum chce zachovat původní značku Muzea českého kubismu a nabídnout novou atraktivní expozici, která představí tvorbu českých umělců.

Kavárna Grand Café Orient kvůli nemodernosti kubismu záhy zanikla, obnovy se dočkala až v roce 2005.

K vidění jsou nábytkové soubory i drobné solitérní kusy Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola, Otakara Novotného a Antonína Procházky, vybraná díla kubistického malířství a sochařství od Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a Otokara Kubína či sochaře Otto Gutfreunda. Prohlédnete si také dobové fotografie a architektonické návrhy, a kdo bude mít zájem, získá mapku s navrženou trasou po pražských kubistických památkách. Na jaře příštího roku začne cyklus přednášek Kapitoly z dějin kubismu, chybět nebudou ani komentované prohlídky; první se uskuteční v úterý 24. listopadu, druhá v úterý 12. ledna.

Cesty za kubistickou architekturou

Pokud se chcete vydat na procházku za půvaby kubismu a pátrat na vlastní pěst, portál Kudy z nudy nabízí vlastní kubistickou procházku Prahou. Prohlédnete si budovu bývalé Legiobanky, palác Adria či vily pod Vyšehradem. Ke kubismu se hlásí také další dva Gočárovy domy v Tychonově ulici na Hradčanech, Učitelské domy v Bílkově ulici od Otakara Novotného či dům Diamant na rohu Lazarské a Spálené ulice.

Kubistické prvky objevíte i na mostě, spojujícím pražské městské čtvrtě Holešovice a Libeň, anebo na kandelábru z umělého kamene s lucernou v rohu Jungmannova náměstí. Za vidění stojí také další Gočárovy stavby mimo Prahu, zejména v Hradci Králové a v Lázních Bohdaneč.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz