Do Náprstkova muzea za objevy českých egyptologů

Poslední objevy českých egyptologů, kteří již 40 let pracují v oblasti Abúsíru, představuje výstava "Iufaa a jeho tajemství" v pražském Náprstkově muzeu. Expozice je složena především z fotografií dokumentujících dvě expedice z období 1997 až 2001. Doplňuje je několik předmětů ze sbírek muzea a videozáznam přibližující otevírání nevykradeného hrobu hodnostáře Iufaa. Lidé mohou vidět i repliku síťky z drobných korálků, kterou byla přikryta celá jeho mumie. Další částí expozice jsou snímky dokumentující loňský objev hrobky soudce Intiho, pocházející z druhého tisíciletí před naším letopočtem. Výstava potrvá do 30. září.

Objev šachtové Iufaovy hrobky je podle ředitele Českého národního egyptologického centra Ladislava Bareše prvním objevem podobného typu od roku 1941; mapuje vznik pohřebních zvyklostí té doby, tedy poloviny prvního tisíciletí před naším letopočtem.
   

Práce na odkrývání šachtového hrobu, který patřil správci královského paláce jménem Iufaa, začaly v roce 1996 a trvaly dva roky. Pohřební komora leží na dně 25 metrů hluboké šachty. Po odstranění 24 tun vážícího víka sarkofágu našli archeologové vnitřní rakev, v ní původní dřevěnou rakev a Iufaovu mumii. Bohatá pohřební výbava, obsahující kanopy, neboli nádoby na vnitřnosti mumifikovaných, bůžky vešebty, soubory nádob na vonné masti, které se zachovaly i s původním obsahem, je uložena v muzeu v Káhiře, řekl Bareš.
   

Po skončení výzkumu, přibližně za čtyři roky, by hrobka měla být otevřena pro turisty jako jedno z hlavních lákadel Abúsíru. Abúsír, neboli Dům boha Usíra, se nachází v blízkosti jedné z nejstarších pyramid na světě - Džóserovy stupňovité pyramidy a nedaleko slavné Chufevovy (Cheopsovy) pyramidy v Gíze. V roce
1979 byl Abúsír zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO.