Do Náprstkova muzea za lovci lebek

Život ve vnitrozemí indonéského ostrova Borneo, kde ještě žijí lovci lebek, popisuje otevřená výstava Náprstkova muzea v Praze. Autorka expozice Blanka Remešová prožila mezi Dajaky, což jsou obyvatelé Bornea, kteří nepřijali křesťanství ani islám, tři čtvrtě roku. Doktorandka Karlovy univerzity tam studovala umělecká řemesla, která podle ní nejvíce vystihují životní styl a tradice Dajaků. Získané znalosti Remešová využila při studiu více než sta předmětů z této oblasti, které v roce 1995 Náprstkovo muzeum zakoupilo od podnikatele Ladislava Šulce.

Právě tyto sochy a předměty denní potřeby uspořádala v otevírané expozici.
Vystavovány jsou ve stylizovaném dlouhém domu, který je typickým obydlím dajackých kmenů, výstavu doplňuje autentická hudba a zvuky, které autorka výstavy na Borneu nahrála. S projektem seznámila novináře před otevřením výstavy.

Vystavené exponáty jsou přibližně polovinou ze sbírky dajackého umění Náprstkova muzea. První předměty z Bornea přivezli čeští cestovatelé do Prahy již v 19. století. Vedoucí oddělení asijského umění Dagmar Pospíšilová novinářům řekla, že tato sbírka je v porovnání s dalšími světovými kolekcemi tohoto druhu velmi reprezentativní.

Výstavu, která v Náprstkově muzeu potrvá do poloviny dubna příštího roku, doplní od prosince přednášky Blanky Remešové o Borneu. Muzeum též připravuje zvláštní přednášky pro děti.

Detail meče (mandau) v podobě hlavy se stylizovaným zoomorfním motivem, Indonésie, Kalimantan.