Do Las Vegas za moderním uměním

Z nevadské pouště ještě občas v noci zabloudí do okrajových čtvrtí Las Vegas kojoti. Přesto se žádné jiné město v Americe nerozvíjelo tak bouřlivě jako právě Las Vegas - před padesáti lety tu žilo 20 000 obyvatel, dnes 1,5 miliónu. Loni navštívilo Las Vegas 35 miliónů lidí. Většina turistů zkouší štěstí u tisíců hracích stolů a automatů v okázalých hotelových palácích. Nyní ale Las Vegas nabízí i jiný zážitek -mjedinečnou výstavu mistrovských děl moderny z majetku Guggenheimova muzea a petrohradské Ermitáže.

Před rokem byl v Las Vegas otevřen palác The Venetian (Benátčan), největší hotel na světě, který má 7000 pokojů a jímž denně projde 50.000 lidí. Je tu k vidění centrum Benátek i s náměstím svatého Marka, po kanálech plují gondoly a italští gondoliéři pějí všudypřítomnou "O, sole mio".

Tento triumf gigantického kýče je však nyní přerušen originálním protikladem: na zakázku Guggenheimova muzea v New Yorku nizozemský architekt Rem Koolhaas vestavěl do areálu dvě umělecké haly, představující prvotřídní moderní architekturu, dva originály uprostřed monstrózní imitace. Architekt Frank Gehry v jedné z hal instaloval za finančního přispění BMW skvostnou expozici Umění motocyklu. Ve druhé hale pak návštěvník najde právě expozici moderního umění.

Po zářijových teroristických útocích na New York a Washington byly obrazy z Petrohradu do Las Vegas přepravovány z bezpečnostních důvodů v několika letadlech. Na oslavu společné iniciativy obou muzeí, která je opravdovým příběhem lásky, hostovaly v rozlehlém hotelovém divadle petrohradský balet a sbor a galavečera se zúčastnili mnozí prominenti politického a uměleckého života z USA
a Ruska. Ruský ministr kultury Michail Švydkoj označil v přípitku na slavnostní večeři tuto událost za "výraz naděje".

V expozici je 45 děl - 23 z New Yorku a 22 z Petrohradu - mimořádného uměleckohistorického významu. Návštěvníci obdivují plátna Moneta, Pissarra, Cézanna, Gauguina, Matisse, ale také mladého Picassa, Kandinského a Delaunaye.

O peníze jde ovšem až v první řadě. Pořadatelé i vedení hotelu počítají s tím, že při ceně vstupenky 15 dolarů jim expozice ročně přinese 30 až 40 miliónů dolarů. Tento zisk si muzea rozdělí. Alespoň pro Ermitáž to znamená, že bude moci začít s dlouho odkládanými restauračními pracemi na budově petrohradského muzea i na obrazech.