Do Landshutu na středověký festival

Rytíře na koních, tanečníky v historických kostýmech, žongléry a nebývalé početné průvody uvidí lidé, kteří v těchto dnech navštíví Landshut v sousedním Bavorsku. Do 22. července totiž město hostí největší historický festival v Evropě - renesanční Landshutskou svatbu. Středověké centrum Landshutu zdobí stovky vlajek, ať už v podobě modrobílé bavorské šachovnice či šlechtických zástav. Už téměř sto let slaví obyvatelé města každé čtyři roky svatbu polské princezny Jadwigy, dcery polského krále Kazimíra IV. se synem landshutského vévody Georgem.

Letos se pořadatelům ze spolku Förderer podařilo na akci získat 4,3 milionu marek. "Museli jsme například nakoupit kulisy za 700 tisíc marek a boty či punčochy za 70 tisíc marek. Navíc se musí neustále obnovovat ozdoby, výšivky, kožešiny", říká Rudolf Wohlgern ze spolku Förderer.

Mít na sobě právě v období slavností renesanční kostým je přáním mnoha obyvatel Landshutu. Letos se o role ve středověkém divadle ucházelo 3500 lidí, přičemž dočkat se mohlo jen o něco více než dva tisíce zájemců. Základní podmínka zní - být rodilý obyvatel města.

Dalším kamenem úrazu, avšak spíše pro muže než pro ženy, jsou dlouhé vlasy. Proto nemají místní kadeřníci od ledna příliš mnoho zakázek, zato v létě se mohou strhat. Jenže i tato podmínka má svá úskalí. "Nejdříve mi slíbili, že mohu hrát. Tak jsem si nechal narůst vlasy. V únoru mi oznámili, že pro mne nezbyl kostým, tak jsem se nechal ostříhat. A v polovině června prý že se jeden našel. Ale protože jsem ostříhaný, tak to nejde. Tak to abych teď čekal další čtyři roky," zlobí se rodák z Landshutu Erik.

Větší štěstí než Erik měli dva osmnáctiletí studenti gymnázia, Michaela Bauerová a Sebastian Timmer, představitelé princezny Jadwigy a vévody Georga. Právě o tyto úlohy se každoročně strhne počátkem roku největší bitva, přičemž vítězi byli známi až v polovině března. I když, jak tvrdí sama Michaela, moc si nezahrají. Jejich hlavní úlohou je vznešené chování. A to jak v průvodu, kdy se princezna veze v kočáře se šestispřežím a princ jí jede po boku na koni, tak při představení na radnici. Oba si musí odtančit svá sóla, nevěsta se navíc ukáže v náručí císaře, uprostřed tanečníků polského menuetu a tance exotických Maurů.

Komu se nechce strávit večer na radnici, může si poslechnout koncerty středověké hudby - duchovní, dvorní či lidové. Atraktivní jsou také večerní představení nazvaná Mummenschantz. Při nich účastníci průvodu interpretují tancem a zpěvem frašku o šlechtici, který se zapletl s všetečnou děvečkou.

Celý zmatek končí halasnou maškarádou - což je právě Mummenschantz. Únavu z celodenního divadla lze zapít a zajíst ve středověkém táboře. Podává se výborné víno v dobových pohárech, pivo pouze po mázech, servíruje se pečený vůl, sele či grilované ryby. Celý festival je velkým karnevalem. Kdo má chuť ocitnout se na několik hodin v patnáctém století, má v Bavorsku ještě několik dnů šanci. Další Landshutská svatba bude až za čtyři roky. Autorka je redaktorkou ORF Praha