Do Klobouk na prohlídku unikátního mlýna

  • 1
Několik desítek lidí využije každý víkend možnost prohlédnout si unikátní zrekonstruovaný dřevěný větrný mlýn v Kloboukách na Břeclavsku. "Nejvíce lidí chodí na jaře a pak i na podzim. V létě spíše zamíří k vodě," řekl správce mlýna Jan Svoboda. Kdysi na návrší nad Klobouky stávalo až osm větrných mlýnů. V oblasti s nouzí o vodu sloužily jako náhradní zdroj energie. Na počátku 20. století zbyly mlýny jen dva. Poslední z nich jeho majitel František Bitomský v roce 1939 rozebral a prodal na palivo. Torzo koupila Občanská záložna a nechala mlýn v roce 1940 opravit. V dubnu 1945 mlýn vzplanul po zásahu z děla Rudé armády.

Místo zůstalo prázdné do roku 1980, kdy několik nadšenců objevilo v Pacetlukách na Kroměřížsku zchátralý mlýn stejného typu. "Po zdlouhavém vyjednávání byly hlavní části mlýna v létě 1982 přepraveny do Klobouk a na kopci nad městem znovu postaveny. Opravený mlýn byl zpřístupněn v červnu 1985," uvedl Svoboda.
   

Upozornil, že dvoupatrový mlýn sloupového typu se od holandských mlýnů liší tím, že jej lze celý natáčet podle směru větru. S pomocí několikametrové oje a speciálního pojízdného zařízení na saních to prý dokázal i jediný člověk. Mlýn je i nyní schopný provozu. Veřejnosti je přístupný od května do září vždy o víkendech, v ostatní dny na objednávku.