Do Jizerských hor na cyklistický výlet

Jizerské hory mají tři nové cyklostezky, které co nejvíce kopírují nejfrekventovanější místa Jizerských hor. Hlavní trasa vede z Oldřichova v Hájích do Horní Polubné a tvoří 34 km dlouhou osu Jizerských hor. Na ni se napojuje trasa, která začíná v Barvířské ulici v Liberci, pokračuje přes Bedřichov, Královku, Hrabětice, Josefův Důl, protrženou přehradu a končí na Jizerce. Dlouhá je 35 km a patří mezi nejkrásnější. Třetí a zároveň nejkratší trasa měří pouhých 17 km a dostanete se po ní z Jablonce nad Nisou na Hřebínek. Tento úsek byl měl být dokončen v nejbližších dnech.

Zbudování všech tří cyklotras stálo kolem půl milionu korun a na jeho financování se podílely především jednotlivé obce a sponzoři. Přispělo i samotné sdružení Jizerská. "To, že vznikly kraje, je pro nás výhodné, protože mají větší a širší záběr. S jejich pomocí počítáme hlavně do budoucna," řekl ředitel občanského sdružení Jizerská Landa. "Od státu moc peněz nedostáváme."

Podle něj na zlepšení cyklistických a lyžařských tras nebo na vylepšení informačního systému mohou přispět i sami turisté. "Stačí, když si koupí stokorunovou samolepku Jizerské magistrály," uvedl Landa. "Jsou v prodeji už od počátku července a postupně budou k dispozici ve většině ubytovacích zařízení, na parkovištích a v bufetech v Jizerských horách."

Jednou z věcí, kterou by chtěli cyklisté vylepšit, je oddělit trasy od běžného silničního prvozu. "Na podmínky v Jizerských horách si nestěžuji, ale cyklotrasy jsou u nás vlastně jen jakýmsi orientačním prvkem," tvrdí cykloturista z Liberce, Jiří Kánský. "Vadí mi, že jezdím normálně po silnici, kde se míhají auta. Například v Německu jsou cyklotrasy od silnice oddělené. V Nizozemí projedete na kole celou zemi, aniž byste se báli, že vás srazí auto." "Samozřejmě jsme se snažili, aby cyklotrasy vedly mimo veřejné komunikace, ale šlo to dost těžko. Je to finančně velice nákladné," vysvětlil Landa.

Cykloturistika je u nás stále více populární.