Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi si našli práci v ráji. Karibik netradičně a skoro zadarmo

aktualizováno 
Když se řekne Karibik, většině se asi vybaví pláže pokryté jemným pískem, azurový oceán a palmy na každém kroku. Pro mnohé ideální místo k prožití několika málo týdnů těžce nastřádané dovolené. Existuje však také možnost, jak si tuhle exotickou zemi můžete užít na víc než pár týdnů.

Naše chatka na kůlech s výhledem na farmu | foto: Karin Gärtnerová a Jan Koubapro iDNES.cz

Když jsme se rozhodli vyměnit všechny domnělé jistoty jako je dobrá práce, hezký byt a spousta materiálních věcí za krok do neznáma, většina z našich přátel nám fandila. Přesto člověka napadne, že na takovou cestu je potřeba mít naspořeno hodně peněz. Není to však tak úplně pravda, tedy pokud se rozhodnete vyrazit do světa jako dobrovolníci.

Fotogalerie

Možností je mnoho a zabývá se jimi i několik specializovaných serverů, na kterých lze vybírat mezi destinacemi po celém světě, stejně jako mezi různými druhy prací. Záleží čistě na vašich prioritách.

Na doporučení novozélandského páru, se kterým jsme se setkali na jejich cestě napříč světem, začalo naše hledání na serveru Helpx.net. Stránka nabízí prostor například eko farmám, hostelům, či rodinám shánějícím pomocníky. Vy jakožto budoucí dobrovolník si následně ze stovek takových nabídek vyberete pro vás tu nejlákavější.

Rychlejší vyhrává

Další kroky k získání zajímavé práce jsou jednoduché. Abyste viděli kontaktní údaje jednotlivých hostitelů, založíte si profil, zaplatíte poplatek cca 500 Kč a začnete hledat, kam byste se rádi podívali. My jsme chtěli strávit zimu v teple a poblíž moře, a tak jsme začali Karibikem.

Dobrovolničení spočívá ve většině případů ve čtyřech až šesti hodinách práce denně za ubytování a stravu. Nicméně ne všichni mají stejné podmínky, a proto je dobré přečíst si, co konkrétně která místa nabízejí.

Kitebeach na severním pobřeží Dominikánské republiky. Kitesurfaři v klidu...

Kitebeach na severním pobřeží Dominikánské republiky. Kitesurfaři v klidu vyčkávají, než se zvedne vítr.

Někdy se totiž stává, že ubytování je sice v ceně, ale na jídlo je třeba přispět (v průměru 200 Kč/den). Obecně bychom doporučili kontaktovat více osob s větším předstihem, protože o místa, která vypadají dobře, bývá velký zájem. My jsme hledali příležitosti, kde se poskytuje strava i ubytování zdarma, a výsledkem byla jedna soukromá tropická farma.

Zahradničení se surfaři

Taino Permaculture Farm se nachází na severu Dominikánské republiky ve vesnici Los Brazos. Majitel farmy Robbie je zároveň vlastníkem zhruba 20 km vzdáleného eko hotelu Extreme, který je přímo na pláži Kitebeach v populární surfařské destinaci Cabarete.

V současnosti hotel financuje farmu, ovšem vize je taková, že farma bude produkovat dostatek potravin jak pro zaměstnance a dobrovolníky, tak pro hosty hotelu a místní restauraci.

Farma se stále rozvíjí směrem k "udržitelnosti" a kromě ovoce a zeleniny všech možných druhů je její nedílnou součástí také tzv. akvaponický systém, což zjednoduše řečeno představuje velmi produktivní symbiózu chovu ryb a pěstování rostlin.

Řeka nabízí příjemné osvěžení po náročném pracovním dni.

Řeka nabízí příjemné osvěžení po náročném pracovním dni.

Pro nás je fakt, že k farmě patří i hotel, velkým plusem. Můžeme tak své volné víkendy trávit v Cabarete, pár kroků od oceánu a využívat nejen restauraci, ale i tělocvičnu, trapézový cirkus, ranní lekce jógy a pro dobrodružnější povahy i kite surfing. Všechny tyto aktivity máme jakožto dobrovolníci za zvýhodněnou cenu.

Pokud jde o finance obecně, dá se říci, že jsou místní ceny srovnatelné a často i vyšší než v České republice, obzvláště pak v turistických oblastech. I přesto jsme za první měsíc pro představu utratili v přepočtu 2 000 Kč na osobu, aniž bychom se nějak výrazně omezovali.

Musíme však připomenout, že si jídlo hradíme sami pouze o víkendech. Pokud byste chtěli pokrýt i tyto náklady, můžete zde zkusit uplatnit své zkušenosti. Mezi "gringos", se kterými jsme se tu seznámili, jsou například učitelé kitesurfingu, angličtiny či opraváři motorek. Kromě toho je tu samozřejmě stejně jako všude na světě možnost práce přes internet.

Část farmy podobající se klasické zahrádce. Vše je tu však zelenější a roste...

Část farmy podobající se klasické zahrádce. Vše je tu ovšem zelenější a roste mnohem rychleji.

Permakultura

Permakultura "v akci". Najdete zde ananas, papayu, moringu, kokosovou palmu, bambus a mnoho dalších.

Pozemek, o který se společně s dalšími dobrovolníky a místními farmáři staráme, má rozlohu přibližně čtyři hektary. Je rozdělený na klasickou zahradu se záhony, jak ji známe od našich babiček, plus permakulturní část, která kopíruje přírodu a školku podobající se skleníku.

Po celý rok je tu denní teplota téměř neměnná a pohybuje se mezi 29-32 stupni. Společně s vysokou vlhkostí vzduchu jsou to ideální podmínky pro růst nejen toho, co zasadíme, ale bohužel i plevele.

S úsměvem a hlavně v klidu

Dvakrát do týdne se u brány farmy scházejí místní děti, aby se dozvěděly něco nového z angličtiny. S výukou jsme začali spontánně, když za námi jednoho dne přišly a pokoušely se s námi mluvit anglicky.

Od té doby učíme na trávníku před domem babičky jedné z našich studentek. Děti jsou vyzbrojené sešity, které používají téměř pro všechno, a také učebnicemi staršího vzhledu se spoustou chybějících stránek, ale při výuce je s nimi opravdu zábava. Navíc jsme se ještě nikdy před tím nesetkali s někým, kdo by už v deseti letech měl takový zájem se něco dozvědět.

Veselá výuka angličtiny s místními dětmi

Veselá výuka angličtiny s místními dětmi

Stejně jako děti i dospělí ve vesnici jsou velmi milí a usměvaví. Obzvláště pak, když s nimi prohodíte pár slov španělsky. Victor, Neo a Juan Carlos, Dominikánci, kteří na farmě pracují již devět let, nás kromě zahradničení učí, že spousta práce jde udělat i "tranquilo", v klidu.

Život s místními beze spěchu a problémů hraje velikou roli v tom, že se nám na farmě líbí. Dokonce i hlasitá stále hrající muzika v rytmu merengue a bachaty se vám časem dostane pod kůži a přestanete se divit, že tady tančí úplně každý.

Obyčejný den

Pro nás dobrovolníky začíná běžný den na farmě v dřevěné chatce na kůlech s rákosovou střechou, kde nás probouzí první sluneční paprsky a rozličné zvuky vesnice. Na snídani se přesouváme do hlavní budovy, která je v podstatě jednou velkou společenskou místností s kuchyní a koupelnou.

Základem dobré snídaně bývá místní žlutý chléb s jemně nasládlou chutí, který se pro nás stal návykovým. Jeho složení nám nicméně stále zůstává záhadou. Dopoledne se věnujeme práci na zahradě a před polednem nás ostré sluníčko vyhání zpět do společenské místnosti.

Kvalitní péče o nováčky v semenné školce. Jde vlastně o variaci našeho skleníku.

Kvalitní péče o nováčky v semenné školce. Jde vlastně o variaci našeho skleníku.

V takovém horku jsme vděční za ventilátory, pod kterými si můžeme připravit něco k obědu. Nechybí ani poobědová pauza často vyplněná koupelí v řece, která tvoří přirozenou hranici pozemku. S výjimkou deštivých dnů je v ní voda průzračná a má tyrkysový nádech. Odpoledne se ještě chvíli věnujeme zahradničení, a potom nám již nic nebrání využít zbytek času podle našich představ.

Den na farmě končí poutí do chatky, kdy nás na cestě doprovází světlušky. A pokud se pod schody neukrývá překvapení v podobě tarantule nebo jedovaté stonožky, můžeme jít v klidu spát.

Může se hodit

Nejpoužívanější španělské fráze:
Como se dice? – Jak se řekne?
Que es eso? – Co je to?
Como te llamas? –  Jak se jmenuješ?
Una Bohemia grande, por favor. – Jedno velké pivo, prosím.

Ceny:
Eko hotel Extreme – 1 000 Kč/noc
Mototaxi – 3,50 Kč/km
Guagua (přeprava dodávkou) – 1,50 Kč/km
Toustový chléb – 40 Kč
Žlutý chléb (velikost naší housky) – 2,50 Kč
Pomazánkové máslo – 50 Kč
Mléko – 30 Kč/litr
Mojito – 50 Kč
Pivo – 45 Kč/litr

Odkazy:
www.tainofarm.com – stránky farmy
www.helpx.net – server pro dobrovolníky
www.skyscanner.cz – vyhledání levných letenek (ne vždy nejlevněji z Čech. Nám se osvědčilo zadat destinaci do místa odletu a naopak do příletu vyplnit "kamkoliv". Poté se podívat, které z nejbližších letišť má dobré ceny a vyhledat let z tohoto místa. Velmi užitečné je, že nemusíte volit konkrétní datum, ale například celý měsíc či rok.)
www.koubin.rajce.idnes.cz – další fotogalerie
www.chicos-checos.webnode.cz – náš cestovatelský blog

Autoři:
Nejčtenější

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Pont suspendu de la Riviére de l'Est
Au-pair z říše snů. Na Réunionu je na všechno dost času, říká Češka

Znáte ten pocit, kdy se doslova topíte ve svém životě? Všechno je špatně. Přesně tak jsem se cítila ke konci roku 2015. Rozhodnutí opustit práci, partnera,...  celý článek

Krteček u jezera Lake Wakatipu na Novém Zélandu. Poznáváte krajinu z Pána...
Už byl ve vesmíru, teď se Krteček vrátil z cesty kolem světa

Navštívili 22 zemí, šest světadílů a dohromady nachodili přes 12 milionů kroků a 8 900 km. Martina a Pavel spolu prozkoumali mexické pyramidy, sledovali...  celý článek

Finsku se přezdívá země tisíců jezer.
Místní lidé nepodvádějí. Nemají to v genech, píše Čech z Finska

Jako dvacetiletý neználek, který nechtěl strávit dalších pět let svého života studiem v nejbližším univerzitním městě, jsem se rozhodl odjet do Finska. Studium...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.