Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Divoký sjezd v rakouských Alpách

aktualizováno 
Hledáte krásné tratě pro lyžování v Alpách, kam byste mohli vyrazit na víkend? Pouhé čtyři až pět hodin jízdy z Brna či Prahy leží Krippenstein. Nabízí divoký sjezd po neupravených svazích. Navíc přímo navazuje na velký známý areál Dachstein West.
Sjezd divokým terénem z vrcholu hory Krippenstein

Sjezd divokým terénem z vrcholu hory Krippenstein - DO NEZNÁMA. Až jedenáct kilometrů dlouhý může být sjezd divokým terénem z vrcholu hory Krippenstein. | foto: ÖSTERREICH-WERBUNGMF DNES

Kamenná stanice lanovky u paty sjezdovek v Obertraunu je téměř opuštěná. Jedinečný a přece u nás poměrně málo známý ráj milovníků freeridu nad Hallstattským jezerem je ponořen do mlhy. Jen tu a tam se z bílé tmy vynoří opuštěný lyžař nebo snowboardista s helmou na hlavě, který právě zdolal jedenáctikilometrový sjezd divokým terénem z vrcholu hory Krippenstein (2100 m).

Tohle že je lyžařský ráj?

Nejezdí tu žádné hypermoderní jumbo, které by pojalo stovky lyžařů. Nad strmými srázy pohoří Dachstein se líně sune malá žlutá kabina z konce padesátých let minulého století. Nejdřív zastaví na mezistanici Schönbergalm, odkud se na lyžích nedá sjet nikam. Pak se lanovka dalších patnáct minut kolébá přes dva strašně vysoké sloupy až na vrchol kamenné hory Krippenstein.

Na tabuli s informacemi pro lyžaře svítí pod usměvavým smajlíkem, který pouští (nebo nepouští) lyžaře ven do terénu, nápis: Möglich = Možné. Vykročíte tedy ven a udeří vás do tváře silný poryv větru. Tak tohle je ten sjezdařský ráj?! Couvnete zpátky. Pak znovu vykročíte.

Nazujete lyže a rozhlížíte se, kudy kam. Zjišťujete, že jste před chatou sami. Ti dva tři snowboarďáci, kteří vyjeli nahoru s vámi, zapadli do zdejší vyhlídkové restaurace.

Dva krátké vleky, které vedou z nepříliš prudkého kopce pod alpskou kamennou boudou, nejezdí. Ve sněhové vichřici není vidět na krok.


Rakouské sjezdovky nabízejí ve srovnání s českými více adrenalinových zážitků

První kolo

Opatrně sjíždíte po modré kamsi dolů. Jen musíte dobře hlídat, abyste neztratili kolíkové značení. Lyže mizí v hlubokém, rozbrázděném prašanu neupravené sjezdovky. Pak minete vpravo pod sebou sfoukané skály a je to tady. Odbočka z regulérní sjezdovky kamsi do terénu. Variante Imisl. Kam a kudy to jen může být?

Raději si necháte zajít chuť. Jedete bílým mlékem dál. A další odbočka. Variante Eisgrube.

Ne. Pokračujete po modré pod opuštěnými vysokými sloupy jakési jiné kabinové lanovky, která už tu zřejmě - jak to vypadá - dlouhá léta nejezdí. Nohy se občas podlomí v ukrytých terénních vlnách pod čerstvě napadaným sněhem. Není to zrovna kdovíco.

Žádného lyžaře jste zatím nepotkali. Asi po deseti minutách jízdy slyšíte pípat rolbu, která se snaží upravit rozbrázděný sníh na trati. Pár minut se nadšeně vezete v její stopě. Dojíždíte k jakési temné stavbě.

"Možná jsem už dole," říkáte si s nadějí, ale je to jen Talstation Gjaidalm ve výšce 1750 metrů, kde končí modrá a začíná červená sjezdovka. Vine se lesem až dolů k jezeru. Máte před sebou ještě více než 1100 metrů převýšení...

Zároveň zjišťujete, že ona lanovka, která - jak jste si mysleli - tady už pár let nejezdí, jen čeká pod stříškou stanice na vlídnější počasí. Stejně jako dva kotvové vleky na louce pod ní. Pod místem s pár chalupami, které se jmenuje Krippenbruhn, se najednou vyřítí odněkud ze strany tři lyžaři v helmách. Tady ústí jedna z divokých tratí.

Dáváte se s nimi do řeči, abyste alespoň od někoho slyšeli, jaký je ten freeridový ráj Dachstein-Krippenstein. Dozvídáte se, že tu trénují na březnový ski-crossový závod White Rush. Odvážní mladí muži jsou místní, a tak vám ochotně vysvětlují, kde odbočit a na co si dát při další jízdě pozor, abyste nezabloudili. "Jen si to užijte!" říkají. "Není to tak strašné," smějí se. Když je nahoře na tabuli lanovky napsáno "Möglich", tak möglich.

Závratná rychlost

Konečně jste dole. Máte za sebou jedenáctikilometrový sjezd, a i když to vypadá, že mlha už není tak velká, přece jen si cestou nahoru plánujete horký čaj ve vyhlídkové restauraci. A nezůstane jen u něj.

Dobře tu vaří, takže si pochutnáváte na klasické rakouské polévce s obrovským játrovým knedlíkem. A pak si dáte ještě špecle. A nějaký ten malý šnapsík - hruškovici s opravdovou hruškou - a najednou se vám přes ledové květy na okně zdá, že na sklo nesměle škrábe sluníčko.

Vykouknete ven a vítr vám znovu uštědří políček. Ale mlha je tatam. Dole pod sebou vidíte moře mraků, pod nímž se někde v hloubce skrývá jedno z nejhezčích jezer Solné komory. Zase vyrážíte po modré dolů. Vrcholové vleky stále ještě nejezdí, ale na odbočce Variante Imisl opouštíte kolíky.

Začíná to divoce. Vítr, sníh po kolena. Je ho víc a je těžší, než je zdrávo. A k tomu není úplně dobře vidět. Možná je to tak i lepší. Tohle je ta správná divočina.
Skok do kuloáru. Lyže se rozjíždějí závratnou rychlostí. Tak rychle točit krátké oblouky, spíš přeskakovat. Je to dřina, ale musí to jít.

Po pravé straně tušíte skálu, po levé ji vidíte. Sráz jako hrom. Podmínky nejsou zrovna nejlehčí. Prudké stěny se střídají s průjezdy lesem. Trvá to pěkných pár minut, než přijde konec, protože tenhle divoký sjezd má možná víc než tři čtyři kilometry.
A stojí to za to. Když vyjedete zase na červenou sjezdovku pod Krippenbruhn, cítíte to v nohách. Ale máte parádní pocit. Tak tohle musíte zkusit ještě jednou!

Zbývá pár výškových metrů k dolní stanici lanovky a znovu nahoru! I když je tu už trochu fronta, do právě přijíždějící lanovky se vejdete. Žlutá kabinka se líně kolébá nad skalisky sluncem ozářené hory Krippenstein. Mraky jsou pryč. Téměř na dosah máte spektakulární panorama s třítisícovým vrcholkem Hoher Dachstein. A dole pod sebou vidíte i zamrzlou hladinu Hallstattského jezera.

Kam vyrazit do Rakouska na lyže - vybrané tipy


HINTERSTODER

kde: Horní Rakousko
pro koho: lyžování pro méně náročné lyžaře, většina sjezdovek je středně těžká
celkem: 40 km sjezdovek
za kolik: celodenní - 30 eur (děti 18 eur) týdenní - 134 eur (děti 83,5 eura) doprava: z Prahy jsou to čtyři hodiny jízdy, 200 kilometrů. Z Brna 340 km, což je čtyři a půl hodiny jízdy.
další informace: www.pyhrn-priel.net

HOCHFICHT

kde: Český les
pro koho: lyžování pro nenáročné, většina sjezdovek je lehká a středně těžká celkem: 20 km
za kolik: celodenní - 26 eur (děti 16 eur) víkendová - 51 eur (30 eur) 6 dnů - 116 eur (děti 71 eur)
doprava: z Prahy je to 200 km, necelé čtyři hodiny jízdy. Z Brna 290 km, necelých pět hodiny jízdy.
další informace: www.hochficht.at

KAPRUN a ZELL am SEE

kde: Salcbursko
pro koho: pro začátečníky i zkušené
celkem: 130 km sjezdovek
za kolik: celodenní - 35 eur (děti 17,5 eura) víkendová - 66 eur (33 eur děti) 6 dnů - 168 eur (děti 84 eur)
doprava: z Prahy je to šest hodin jízdy, 416 km. Stejnou dobu pojedete i z Brna, odkud je to 502 km. Na místě je možné se dopravovat skibusy
další informace: www.kitzsteinhorn.at, 0043/6547/8643-0

SAALBACH HINTERGLEMM

kde: Salcbursko
pro koho: od začátečníků po náročné
celkem: 200 km sjezdovek
za kolik: celodenní - 35 eur (děti 17,50 eura) víkendová - 67,50 eura (děti 54 eur) 6 dnů - 168 eur (děti 134 eura)
doprava: z Prahy cesta trvá necelých sedm hodin, je to 405 km. Z Brna se jede šest hodin, je to 504 km.
další informace: www.saalbach.com

BAD GASTEIN - BAD HOCH GASTEIN

kde: Salcbursko
pro koho: pro začátečníky i náročné celkem: 200 km sjezdovek
za kolik: celodenní - 34,5 eura (děti 17 eur) 3 dny - 96 eur (děti 48 eur) 6 dnů - 165 eur (82,50 eura)
doprava: z Prahy cesta trvá 6 hodin, je to 434 km; z Brna je to 514 km, což je šest hodin jízdy
další informace: www.badgastein.at

DACHSTEIN-WEST

kde: Salcbursko
pro koho: pro začátečníky i náročné
celkem: 140 km sjezdovek
za kolik: celodenní: 29,50 eura (děti 16,30 eura) víkendová - 56,60 eura (děti 31,30 eura) 6 dnů - 144,90 eura (děti 80,10 eura)
doprava: z Prahy je to 330 km (pět hodin jízdy), z Brna je to 243 km (necelé čtyři hodiny jízdy)
další informace: www.dachstein.at

___________________________________________________

PARKOVÁNÍ:

Ve většině středisek je zdarma. Rakušané velmi dbají na ekologii a střediska a nedaleké vesničky jsou propojené skibusy. Proto je možné nechat auto před hotelem a k vlekům dojíždět skibusy.

UBYTOVÁNÍ:

hotel: od 30 eur
penzion: od 20 eur
pokoj v soukromí: 15 eur do 30 eur

 

 

Autoři: ,
Nejčtenější

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Další z rubriky

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty
Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru přejí výkyvy počasí, zabíjel v italském...  celý článek

Stará vesnice s obrannými věžemi ve Svanetii
Lyžovaní v gruzínské Svanetii: bezpečná exotika mezi obrannými věžemi

Nové gruzínské středisko Tetnuldi v romantickém kraji Svanetie nabízí zajímavé lyžování na sjezdovkách, ale hlavně v terénu s nádechem exotiky. Patří dnes k...  celý článek

Na trati závodu
Skialpový závod jako recept, jak vidět nejhezčí místa švýcarských Alp

Láká vás skialpový výlet mezi nejvyšší alpské vrcholky? Pohled na Matterhorn, Dent Blanche i Weisshorn? Pro lyžaře s dobrou fyzičkou může být řešením skialpový...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.