Divadelní muzeum Salvadora Dalího ve španělském Figueres

Divadelní muzeum Salvadora Dalího ve španělském Figueres | foto: Profimedia.cz

Tohle musíte vidět. Dalího muzeum, nejsurrealističtější dům světa

  • 13
Tohle je svět, v němž se může úplně vše. Už samotná budova Divadelního muzea Salvadora Dalího ve španělském Figueres vypadá jako z fantaskních snů. Na střeše růžového hradu, nejsurrealističtější stavby světa, se střídají jako ozdoby vejce a sošky připomínající filmového Oscara.

Budova dříve sloužila jako divadlo. Později ji koupil Salvador Dalí, jeden z nejznámějších výtvarníků 20. století, a v roce 1974 tam umístil své sbírky.

Už na náměstíčku před vstupem lákají návštěvníky bizarní sochy surrealistického génia. Třeba sedící Mojžíš na soklu vytvořeném z obyčejných pneumatik. V létě se prý před vchodem táhnou tak dlouhé fronty, že se otevírací doba prodlužuje dlouho po oficiálně stanovených hodinách. Každý den sem zamíří přes 6 000 lidí.

Plastiky na náměstí před Dalího muzeem

Legendární Dešťový cadillac

Muzeu dominuje takzvaný Dešťový cadillac – exponát v malé dvoraně, který se dovnitř nevešel. Výtvarné dílo se skládá z předválečné limuzíny, na jejíž kapotě stojí monumentální socha nahé ženy. Za autem, s nímž umělec ve 40. letech opravdu jezdil, pak stojí sloup z pneumatik a na něm se ještě vzpíná loďka. Když do příslušného otvoru hodíte minci, uvnitř auta začne pršet.

V muzeu brzy zjistíte, že v umění je všechno dovoleno. Mezi sochami se vám vryje do paměti třeba vycpaný krokodýl se zlatou klecí v tlapě nebo obrovská slepice s lidskýma nohama.

Expozice se skládá z 22 místností a vůbec nic se nestane, když je budete procházet na přeskáčku. Nejspíš vás překvapí Dalího začátky, maloval totiž ve 20. letech Cadaqué, Port Alguer a další španělské vesničky v melancholickém stylu, trochu připomínajícím našeho Jana Zrzavého. Později ilustroval "národní knihu", Cervantesova dona Quijota, nebo Danteho Božskou komedii. To už získával svůj nezaměnitelný rukopis.

Málokterý malíř-klasik měl takový smysl pro humor jako Dalí. Dokázal to i v jednom sále divadelního muzea, kde namaloval nástropní fresku v barokním stylu, akorát že nebeskou klenbu na ní místo andělů drží on sám a jeho choť Gala. Vytvořil pro divadelní muzeum i oponu. Nebo namaloval zátiší s chlebem v ošatce jako z renesance, jenomže chleba je poněkud okousaný.

Dešťový cadillac

Dešťový cadillac

Vzácné exponáty

I věhlasné světové galerie by mohly muzeu ve Figueres závidět několik Dalího originálů, které určitě patří do portfolia jeho nejznámějších děl a nejspíš vám přijdou minimálně povědomé, jako například Atomová Leda, nahá žena obletovaná labutí.  Její tvář namaloval Dalí podle své manželky Galy a jak v muzeu zjistíte, svoji ženu musel mít opravdu rád. Maloval ji prakticky neustále, dívá se na vás ze spousty obrazů.

V muzeu nejsou k vidění jen Dalího díla, ale třeba i obraz svatého Pavla od El Greca, protože Dalí byl i sběratel s úctou ke středověkým malířům. Na rohu muzejní budovy se nalézá historická věž Galatea, ve které umělec v posledních letech života skutečně bydlel.

Opona v Divadelním muzeu

Mojžíš s chobotnicí nad hlavou

Slepice s lidskýma nohama

Ve stejném komplexu budov, a za jedno vstupné, si můžete také prohlédnout samostatnou expozici Dalího klenoty, sbírku šperků vytvořených podle jeho návrhů. Asi nejznámější z nich je Oko času, jehož bulva slouží jako hodiny signované Dalím.

Kromě Dalího muzea má Figueres ještě jeden tahák: pevnost na pahorku nad městem připomínající trochu valy našeho Terezína nebo Josefova. Dá se obejít a je od ní nádherný výhled na Pyreneje směrem na sever a k pobřeží vzdálenému asi deset kilometrů na straně východní.

Pohled od strážní budky v pevnosti Figueres směrem k Pyrenejím a francouzské hranici

Ale zpět do muzea. Principál Dalí dobře věděl, že každé představení si žádá především důstojné finále. Docílil ho i zde. Na návštěvníky čeká na jevišti, po kterém se mohou volně procházet. V jeho podlaze je totiž vsazen sarkofág, pod nímž je umělec pohřben a můžete mu zde vzdát hold.

Španělsko, Figueres

Může se hodit

Jak se tam dostat
Do Figueres jezdí vlak z Barcelony přes Gironu. Za vstup zaplatíte 12 eur. Otevřeno je od 10:30 do 18:00 (říjen–červen) a od 9:00 do 20:00 (červenec–září). Fotit je možné volně, ale bez blesku. Více na: www.salvador-dali.org

Salvador Dalí (1904–1989)
Celkem namaloval přes 1 500 obrazů. Narodil se i zemřel (na srdeční selhání) ve Figueres. Za jeho nejznámější dílo se považuje obraz Persistence paměti. Určitě jste ho už někde viděli reprodukovaný, je to ten s těmi roztavenými hodinami povalujícími se na písku a připomínajícími pomuchlanou látku.

Otec Salvadora Dalího byl právník, matka mu zemřela, když mu bylo šestnáct.

Salvador Dalí studoval akademii v Madridu, odkud byl vyhozen, když údajně prohlásil, že nikdo z profesorů není tak dobrý, aby ho mohl zkoušet. 
Prožil hodně dlouhý a bohatý život. S Waltem Disneym stvořil animovaný film Destino (skicy najdete v muzeum Figueres), ovlivnil ho Sigmund Freud, znal se s dramatikem Garciou Lorcou.

Dalího trojúhelník
V severovýchodním Španělsku je roztroušených několik památek, které upomínají na Salvadora Dalího, tvořících tzv. Dalího trojúhelník. Muzeum ve Figueres je nejnavštěvovanější, jako jediné je otevřené i v zimě. Zájemci se ale mohou podívat i na nedaleký zámeček Púbol, jeho letní sídlo, které koupil pro svou ženu. Další expozici má Dalí v přímořském Port Lligat na Costa Brava.