Diskuze

Kurz přežití a pušku s sebou. Tak se studuje na Špicberkách, píše Češka

Je to jediná vysoká škola na světě, kde musíte nejdřív absolvovat kurz přežití, aby vás přijali. Univerzitní centrum na Špicberkách je nejseverněji položená škola svého druhu na světě, píše Radka Staňková. Jak se studuje v místě, kde žije stejný počet ledních medvědů jako lidí?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J38a98n 51B82a57r78t93a

13. 4. 2016 22:38

Cool. Well done!

0 0
možnosti

K43r56y16š42t10o12f 39B63e58k

12. 4. 2016 23:09

A dědeček Mosin v ráži 7,62x54R lze zakoupit za cca 5000Kč. Náboj za 5,40. Vše blbůvzdorné...

0 0
možnosti

Není mi jasné, proč se slečna Radka učí střílet, pokud tvrdí, že se setkání s medvědem dá celkem snadno vyhnout? Přitom uvádí, že nácvik střelby patří k nejoblíbenějším aktivitám a věnuje se mu na 32 řádcích z celého článku, což je dost. Fakt, že se studenti učí střílet z různých poloh - vleže, vkleče, vestoje, v sedě - jasně ukazuje, že univerzitní lektoři si dobře uvědomují, jak rychlý, překvapivý a brutální může být útok ledního medvěda.

Pušku mimo město mají všichni a jsou také připraveni ji použít.Pokud už slečna Radka vytrubuje, že pokuta 10.000 NOK za poranění ledního medvěda byla uložena poprvé, měla by taky vytroubit, že §99 zákona o ochraně přírody na Špicberkách vstoupil v platnost v roce 2013 a v případě české skupiny šlo o první příležitost aplikovat ho v praxi.

Ke komentáři pana Staňka: podle výše zmíněného zákona NESMÍ dojít ke zranění ani usmrcení zvířete a pokud němu dojde, pokuta se platí, když šlo o sebeobranu v ohrožení života.

1 2
možnosti

Pane Šťovíčku,

jistě víte, že střelba je jenom polovinou výcviku a to tou druhou, potom co vám vecpou do hlavy, co všechno dělat pro to, abyste se setkání s medvědem vyhnul popřípadě jej zahnal...

Jestli se nebudete zlobit, já jsem zkopíruji vaše vyjádření ke článku na tulenichpasech.cz, ať si to lidi přečtou přímo od Vás. Jinde jsem totiž vyjádření nenašla a norské noviny se o expedici vyjadřují jinak než české.

Ohledně hlídek je potřeba říct, že v předchozí bouři utrpěla jedna z členek týmu omrzliny na rukou a byla tedy z hlídek vyjmuta. Pět lidí je v tom případě na aktivní noční hlídku venku cca od devíti večer do šesti ráno v teplotě cca -20°C už málo. Není pravdou, že v den incidentu panovalo ideální počasí, jak píše autorka článku. Z forografií je zřejmé, že ještě dlouho po incidentu visela nad Tempelfjordem oblačnost, která po východu slunce rychle ustupovala a z podmračeného mlžného rána se dopoledne během vyšetřování udělal slunečný den. Ráno bylo podmračené, zamlžené a zejména v období rozednívání byla viditelnost velice omezená. Protože se v loklaitě neukázal žádný medvěd po celé předchozí odpoledne ani celou noc, šla se poslední hlídka ohřát a lehnout si poté, co vzbudila konkrétně mne. Není tedy pravdou, že všichni spali. Zvolili jsme pasivní systém a ano, spolehli na nezbytně nutnou dobu na poplašný systém. Protože předchozí den opakovaně utekl sousední skupině pes a zatoulal se až k našemu tábořišti, instalovali jsme dráty "plotu" cca o 10-20 cm výš (v závisosti na dispozici terénu), aby rakety náhodně nespustil toulavý pes. Protože útočící medvěd byl relativně malý (dvouletá medvědice), kombinace zvýšené ohrady a návštěvy malého medvěda vedla k tomu, že medvěd náhodně podlezl drát, aniž by systém aktivoval. Stejně tak se pod ním podsmýkl i později při bezhlavém útěku.

http://www.tulenipasy.cz/diskuse/komentare-k-clankum/20613-ceskou-vypravu-na-spicberkach-napadl-medved-nakonec-jej-zastrelili/?reply=233268

Hezky den.

1 0
možnosti

Dobrý den,

děkuju všem za reakce, jak pozitivní, tak negativní :) Slibuji, že se se svým negativním vztahem k rukavicím pokusím něco udělat! A článek s milostnou zápletkou s domorodci dodám jen co oslavím patnáctiny :) Fotka s otevřeným závěrem je jediná ilustrační, kterou mám ze střelnice - můžete si všimnout, že hluchátka se válí vedle mě na zemi...

K otázce financování mého studijního pobytu - celkově mě ty čtyři měsíce studia vyšly na něco pod 30.000NOK, což v té době bylo zhruba 100.000Kč. V roce 2012 jsem odjela na původně půlroční studijní pobyt Erasmus do norského Trondheimu. Tenkrát jsem, jako každý jiný 'erasmák', dostávala stipendium 570 Euro měsíčně. Což tady pokryje tak zhruba ubytování. Takže jsem si velmi rychle našla prácí jako uklizečka v hotelu a tím si později sponzorovala i svoje magisterské studium v Trondheimu. Časem jsem si k tomu přibrala i druhou práci. Peníze na studium na Špicberkách jsem si tedy našetřila ze svého, ale i tak jsem tam musela počítat každou korunu a třikrát ji otočit, protože jsem byla 8 měsíců bez jakéhokoliv příjmu. Ale nelituju toho :)

Asi si leckdo řeknete, že to se mi to pak žije, když pracuji v Norsku, ale to myslím může udělat každý...

Článek jsem původně napsala pro svůj blog a pro kamarády, kteří se také chystali nebo chystají na Špicberky. Kdyby vás zajímaly (nejen Špicberky) více, tak se tam můžete podívat :)

http://www.nestujapojd.cz/cs/cestovatelsky-blog/spicberky/

Pěkný den všem

Radka

6 0
možnosti
Foto

Pár měsíců noc, to bych si chtěl zkusit, ale pár měsíců pořád světlo, to by mě jeblo ;-D jsem spíš noční tvor a mám rád večery a noci.

1 0
možnosti

"vážně není roztomilé chlupaté zvířátko a že ho rozhodně člověk potkat nechce" - to napsala rozumně, na rozdíl od všech ekoteroristů, kteří chtějí vrátit vlky a medvědy do naší hustě obydlené zóny

1 1
možnosti

Snad slečně na první fotce vysvětlí, že s vysunutým závěrem pušky moc mědvědů nezastřelí. ;-)

2 0
možnosti

J52a77n 75Č71e28k96a52l

11. 4. 2016 14:18

Já mám tedy člověka s dredy spojeného s pacifismem, takže mne ten vysunutý závěr nepřekvapuje...;-D Ale medvěda tím asi neukecá...;-D

1 0
možnosti

Já se teda nedivím, že se lidi ptají na peníze. Ono si většina nedovede představit vyhodit měsíčně 20tis. za nějaký pobyt nebo cestu. Takže buď má slečna velmi zajímavý vedlejší příjem, nebo štědrého sponzora, každopádně pro většinu lidí nereálná situace.

3 4
možnosti

Tak pokud je fakt dobrá, může mít taky nějaký grant či stipendium.

2 0
možnosti

Špicberky byly jednou z nejkrásnějších, ale také nejnáročnějších destinací, které jsem navštívil. Něco jsem o tom sepsal a také ještě přidám (hned po Venezuele:-)) na blog, který věnuju cestování. Jestli Vás tato destinace láká a chcete vidět i další pokračování (Špicberky mám ve 4 příspěvcích) a dozvědět se o této drsné krajině i z jiných zdrojů - budu rád za olajkování a přidání do oblíbených.

http://www.thebeastandbeauty.com/30-navstivene-zeme/norsko/67-spicberky-polarni-zkusenost-i-pro-nezkusene

1 0
možnosti

J74a13n 12K35o73č37v11a25r14a

11. 4. 2016 10:41

Možná je načase si koupit dobré rukavice, ve kterých člověk má hmat. :-D

1 0
možnosti