Diskuze

Kafe za korunu a zmrzlina za padíka. Komunistický skanzen jménem Kuba

Jednou z posledních zemí, kde se zastavil čas, je komunistická Kuba. Na ostrově svobody není rozšířený mobil a nefunguje zde ani internet, naopak rum tady teče proudem a na ulicích se večer co večer zpívá a tančí. Možná to tu na první pohled vypadá jako ráj, ale Kubáncům se žije sakramentsky těžce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Možná toho nemají moc, ale přišli mi rozhodně spokojenější a šťastnější než my.

Hudba, tanec, chlast, doutníky, sex, baseball, teplo a pohoda.

5 0
možnosti

Taktéž jsem před nedávnem na Kubě pobyl. A moje zkušenosti? Průměrný měsíční plat 15 EUR, veškeré zboží, s výjimkou rumu a tabáku (cigarety, běžné doutníky) na lístky, lékařská péče - většinou se používají bylinkové čaje, do starobního důchodu se odchází v 60 letech, ale důchodce nedostává důchod, musí ho živit rodina a pokud ji nemá, fasuje stravovací lístky od tamějšího Národního výboru, bytový fond v katastrofálně havarijním stavu, mnoho budov v Havaně je podepíráno lešením, aby nespadly, byl jsem na návštěvě mateřské školy, jídlo se dětem vařilo na dvoře, na otevřeném ohni ze dřeva v umytém 200 litrovém barelu od nafty (eintopf), běžná sortimentní nabídka v obchodě je: rýže, cukr, kondenzované mléko. O mase a uzeninách se jim může zdát. Prodej bonbónů se provádí na trhu po jednotlivých kusech, ne po sáčcích, ale skutečně po jednotlivých bonbonech. Čokoláda se vůbec neprodává, prý proto, že se v teple rozpouští! Mají ale v Havaně muzeum čokolády, kde je neustále fronta místních, aby viděli, co čokoláda je. Za WC se platí 1 EUR, litr benzínu 1 EUR. Místní mají zákaz vstupu na pláže, které mohou navštěvovat cizinci, pracovní doba je sice 8 hodin denně, ale z práce nemůže dělník odejít dříve, než splní svůj denní úkol. Jeden dělník natíral v hotelu zábradlí u jednoho balkonu 2 dny a přitom nic jiného nedělal. Jak jednou natřel, pak čekal pod stromem ve stínu, až barva uschne a pak zábradlí natřel druhý den ještě jednou a měl splněno. Rok předtím jsem byl v USA a v Nashvillu jsem si koupil originál stetson, který jsem si vzal na Kubu. To jste neviděli, jaký byl o ten klobouk od místních zájem. Každý (sic) ho chtěl, samozřejmě zadarmo. To jim prašiví Amerikáni nevadili. Běžná je na hotelu písemná nabídka prostitutek za valuty. A dalo by se ještě vyprávět.

1 0
možnosti
Foto

Zajímavý článek. R^ I když... krásně se to čte z tepla domova od vlastního počítače s internetem. 

Každopádně bych tam vyslal alespoň na půlrok všechny soudruhy, kteří nostalgicky vzpomínají na stejný systém u nás.

2 3
možnosti
Foto

L23u17b79o39š 21M94o39t47l

10. 1. 2013 11:33

Helena Houdová musela pracně pašovat svou paměťovou kartu se šokujícími fotografiemi ukazujícími chudobu, kterou většinou neukazují, v podprsence, ale to některým jejím krajinům stále nebrání v tom, aby tvrdili, že je Kuba ráj a země šťastných.

Jděte s tím někam. Kuba bývala nejméně stejně bohatá jako Florida, už proto, že tam roste více hodnotných věcí, a co dnes? I když Kubu srovnáme s hispánskými zeměmi, měla by být např. na úrovni Chile. Ale jejich HDP je i v přepočtu na kupní sílu asi poloviční a v absolutní míře je asi tak o řád nižší než v Chile. Kdyby si někdo zkusil vzít na památku propisku na Kubě, tak by ho asi museli chytnout a popravit.

Život bez mobilů a Internetu může být romantický, a v jisté náladě asi i je, ale tohle jsou opravdu jednoduché symptomy jejich zaostalosti. Jako staří kamarádi Československa by nás měli požádat o radu, jak nejlépe přejít ke kapitalismu, a udělat to pokud možno ještě za života některých z dynastie Castrů. Kuba určitě nepřijde o genius loci. Komunismus a chudoba nejsou kubánská specifika. Kuba má být kapitalistická a prachatá tak, jak bývala ještě chvíli po válce.

2 2
možnosti

Byl jste někdy na Kubě? Já jo, a věřte tomu, že děsivá chudoba tam fakt není - a opravdu jsme se pohybovali i mimo turistické destinace a na místech, kde jsme možná byli prvními turisty... Jo, bohatí nejsou, to nepopírám. Ale na rumunském venkově jsem třeba viděla daleko horší bídu.

A o tom, jak bohatí byli dřív, bych měla jisté pochybnosti - jistě tam tehdy byla vrstva bohatých, ale většina lidí na tom byla tehdy zhruba stejně jako teď, myslím - čísla neznám a nechce se mi je hledat...

4 0
možnosti

E17d28a 30H58a70n25s

9. 1. 2013 23:36

Na Kubě toho holt moc nemaj, ale neni se co divit, když mají od Amíků na většinu věcí obchodní blokádu. Obdivuju na těch běžných lidech schopnost v těhle podmínkách existovat, když se tam člověk s nima baví tak mladý neberou socialismus nějak špatně ani dobře, maj svoje koníčky a fungujou podobně jako se žilo tady před revolucí. Chodim do školy, poslouchám hudbu, snažim se něco si přivydělat. Co je ale úlet, i v poslední vesnici vyjdou ráno děti do škol, každej v bílý uniformě, to nechápu jak to tam ty mamky když pračka stojí 1.000 dolarů a měsíční plat je 20 jak to ty ženský tam dokážou. Děti vesměs slušný, všude totální bezpečno. Samo kapsáři kapsářky jsou, ale to je všude. Cena rumu na naše 100-120 korun za flašku havany, nemaj takovou daň z alkoholu, někdy když se zadaří tak je čovek ve čtyři odpol totál :-o Trik ohledně restaurací - v soukromý dáte za teplej oběd 8-9 CUC = cca USD, a umýt se můžete v kýblu. I v centru Havany se vyplatí chodit do těch nejdražších novejch hotelů co tam nastavěli Španělský nebo EU firmy. Kolem člověka skáčou někdy i tři číšníci, ten přiloží houstičku, ten zas dolejvá čaj. V Evropě nebo USA by takovej oběd stál 150 dolarů a tam si řeknou o 15. Nejdražší je lobster za 25. Toalety všechno nový. Sou to podobný poměry jako když jezdili zápaďáci k nám a řízek v první cenový stál 30 Kčs, za což se v Mnichově svezl čtyři stanice tramvají. Kuba je nejlepší dovča co člověk může zažít (výbuch vzteku kvůli dvojím cenám 1x - 2x za pobyt je v tom zahrnut), nikde na světě at to vemu jižní ameriku, asii nebo sousední země karibský nejsou takový. Totální bezpečnost a fajn lidi. Navíc na Czechoslovakia tam dost slyší, to rozdělení, ono to tam plyne všechno pomalejš, ještě moc nezaznamenali. Cubanos y Checoslovacos = amigos !!!

7 1
možnosti

Nedávno jsem tam strávil pár týdnů a mám z toho pocit, že lidé jsou tam sice jednoznačně chudší než u nás, ale tady mi přijdou paradoxně naštvanější. Tady si málokdo váží života jako takového. Spíše tu jeden druhému závidí.

7 0
možnosti

Mám podobný dojem - lidi tam jsou sice chudí, ale působí spokojeně, jsou milí a v pohodě.

2 0
možnosti

Zase skvělý článek o strašných komunistech :-) Ten ostrov chudoby má ze zemí JA bezkonkurenčně nejlepší školství a zdravotnictví, mimo jiné. Hodně věcí by jí v tomto mohli závidět i USA. Tu údajnou obrovskou chudobu je nutno posuzovat s přihlédnutím k okolí, což pro Kubu vychází velmi dobře. A nebýt sankcí ze strany USA a spol., byla by na tom ještě o dost lépe...

Pozlátko pro turisty a obrovská bída místních obyvatel, na to není Kuba ten správný příklad. Doporučuji spíše Egypt a spoustu dalších, které snad nikdo nepodezírá z toho, že jsou komunistické.

13 5
možnosti

Z regionu se víc hodí Dominikánská Republika, kde je i nebezpečné opouštět hotelový komplex

6 2
možnosti

kvalitu kubanskeho zdravotnictvi mohu potvrdit. byla jsem tam nucena vyhledat lekarske osetreni a misto kliniky pro turisty, jake jsou na varaderu nebo v havane, jsem skoncila na obyc poliklinice pro mistni a byla jsem spokojena. o zdravi jsem se fakt nebala, jehly byly sterilni na jedno pouziti jako u nas, ordinace cista a naklizena. jen holt to vybaveni nebylo hypermoderni a byla tam trochu tma kvuli nizkemu napeti. no a co. jediny "problem" nastal, kdyz jsem na doktora vytahla karticky od pojistovny. si je jen prohledl a zarive se usmal. osetreni me nakonec stalo pet euro a spokojena jsem byla ja i doktor:) doted na kubanske zdravotnictvi v dobrem vzpominam

10 0
možnosti

to byla reakce na jeden z prispevku, nejak se mi nepodarilo ji k nemu prilepit:)

0 0
možnosti

jedna z mala zemi nezkazena chain obchodama a west bordelem. Rad se tam podivam.

5 0
možnosti

Též doufám, že to stihnu, než to tam američan zničí. Ono plat 500 kč měsíčně zní jako šílená chudoba, ale pokud kafe stojí 1 a zmrzlina :50 a nájem (jak vzpomíná babička) 44 kč(s) tak to je přiměřený plat. Vlastně mnohem přiměřenější, než když u nás bere poctivě pracující skladník 12000 kč a celý svůj plat dá za byt a dojíždění do práce.

9 2
možnosti

Nevím jak to bylo před třemi lety, ale loni jsem konvertabilním pesem (CUC) platil všude a všem. Je běžné, že místní mění turistům místní měnu za CUCy. Místní na tom vydělají a turisti mají památku. Takže není ani pravda, že turista nemá šanci se k místní měně dostat.

Turistů je tam opravdu hodně. Kanaďanů, Španělů, Rusů... Na Varaderu, v Havaně a jiných turistických destinacích. Tam hážou penězma a Kubánci se tam opravdu nemají zrovna špatně, ale v neturistických destinacích je situace úplně jiná. 

Kuba má dvě tváře.

4 2
možnosti

Já jsem byl na Kubě před osmi lety a tehdy se nebylo možné pro cizince k místní měně dostat. Tenkrát tam snad platil zákon , že ani nikdo nesmí od cizince mítsní měnu přijmout.

Jinak v turistickém byznysu se žije hlavně z tuzérů. Řidič autobusu na jednom výletu získá na spropitném tolik , co regulérně vydělá za tři měsíce.

2 1
možnosti

Jen ať si ten klid ještě užijou.

0 0
možnosti