Diskuze

Ázerbájdžán: krásné opuštěné hory, největší bahenní sopka i věčný oheň

V minulých letech jsem několikrát navštívil krásnou a pro Evropana poměrně exotickou zemi, Ázerbájdžán. Učaroval mi svojí bohatou a zajímavou historií – ta novodobější je někdy až překvapivě podobná osudům České republiky – nádhernou a mnohotvárnou krajinou, milými obyvateli a také skvělou kuchyní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Mladý akcionář

13. 3. 2012 20:05
Chcete ovlivnit život někoho v Azerbajdžánu k lepšímu?

Jde to ...

http://www.kiva.org/lend#/?&queryString=Azerbaijan,%20

zn. musíme si pomáhat :-)

0 0
možnosti

Yusif

13. 3. 2012 12:22
Velké Díky autoru!

Děkuji autorovi za pěkný článek a podrobný popis země. Ještě bych chtěl dodat, že v období  21.4.2012 - 30.05.2012 linka Praha-Baku se bude uskutečnovat KAŽDÝ DEN :-).

0 0
možnosti

Zhivago

7. 3. 2012 11:32
Hrdý Kavkaz

Hezký článek, především jsem rád za jeho apolitický obsah. Ono zabývat se tím, proč Arméni nemají rádi Ázery, proč Gruzínci Rusy, Turci Armény apod. je jaksi bezpředmětné, zvášť pro člověka, který z této obalsti nepochází. A taky slabomyslně posuzovat onu problematiku, aniž by člověk tento region navštívil, mi přijde poněkud "o ničem". Každopádně Kavkaz je mým malým snem. Problém spíš nacházím u svých přátel, kteří právě v tom to místě vidí onu válečnou zónu a tudíž se neodhodlají Kavkaz navštívit. Cestovat sám nemám problém, cestoval jsem tak již po Rusku, ale upřímně je tak trochu nuda nesdílet ony zážitky. Ale věřím, že do budoucna někoho "zlomím" a vyrazíme... B-)

0 0
možnosti

Michal Kupsa

8. 3. 2012 8:08
Re: Hrdý Kavkaz

Díky, to jsem moc rád, že se článek líbí. Jinak přesně tak, politické problémy se bez hlubších znalostí prostě posuzovat nedají a zrovna tohle je problém docela dost složitý a proto se do toho opravdu nechci pouštět už jen proto, že dokonalé znalosti v tomhle ohledu prostě nemám.

Jinak mohu návštěvu jen doporučit a případně se to dá spojit i s návštěvou Gruzie, se kterou máme dokonce bezvízový styk. Je jen škoda, že jsem se právě teď, tady na iDNES dočetl, že ČSA ruší přímou linku do Tbilisi.

0 0
možnosti

papazian

6. 3. 2012 17:21
Do Karabachu s českou výpravou pohodlně a v pohodě!

Třeba takto: http://interphototravel.com/?page_id=642   a  ještě si upevníte znalosti ve fotografování, protože je to organizováno skutečnými znalci fotografování.  Článek straší, že se máme bát jet do oblastí, kde je Karabach, tak se tam vydejme jako cestovatelé třeba s výše uvedeným odkazem a nemusíme se ničeho bát.

0 0
možnosti

papazian

6. 3. 2012 16:04
Když jsou tak tolerantní, tak proč pozabíjeli tolik Arménů?

Vyhnali všechny Armény z celého  Ázerbájdžánu a pokud někdo z nich či jejich potomků má zájem přijet se podívat do míst svých předků nebo prostě má arménské příjmení, tak nemá šanci obdržet ani vízum, prý proto, že mu není možno zaručit bezpečnost. Takže o jaké tolerantnosti a mírumilovnosti je v článku řeč? Je zde bezpečno jako v Bělorusku nebo v Severní Koreji, tedy pod rouškou strachu a tamní diktatury. Než letět letadlem z Prahy do Baku je daleko levnější letět do Jerevanu, kde lze navštívit krásnou modrou mešitu, neboť Arméni jsou velmi tolerantní a přátelští a  svatostánky jiné víry - mešity neničí, což se o Ázerbádžáncích říci nedá, neboť třeba v Nakyčevanu nezůstal kámen na kameni, co mělo arménský původ. A pro jistotu bagry zlikvidovali i arménská pohřebiště, jen aby nic nepřipomínalo arménskou historii a přítomnost zde. A v Baku je to podobné. Ještě štěstí, že genocidě unikli díky domobraně místních v Karabachu!

1 0
možnosti

Lovec_armenskych_trollu

6. 3. 2012 23:47
Re: Když jsou tak tolerantní, tak proč pozabíjeli tolik Arménů?

Celá tato diskuze je naramná illustrace nejlepších tradic trollingu v provedení pana Popoziana

Pod člankem probíhala diskuse, diskuse v naprosté pohodě a mezích slušnosti. Vtom vešel arménský trol Popozian a okamžitě, bez toho, že by článek ani četl, se do diskuse zapojil s nějakou, s předchozí diskusí naprosto nesouvisející poznámkou. V tomto případě o uzavření hranic.

"Pokud někdo, nejlépe autor článku zareaguje, má trol vyhráno. Na autorovu reakci odpoví trol ještě větší invektivou. výsledek je jasný...celá, dřív celkem zajímavá diskuse, je v ...háji. Poté, co tohle trol dokázal, spokojeně odchází do diskuse u dalšího článku, v případě pokročilé noční hodiny uléhá s blahým vědomím dobře vykonané práce na lůžko".

Obrana proti trolovi je jediná. Nereagovat. Nikdy a na nic. 

Dobrou noc přejí.:-/

0 0
možnosti

karaya1

6. 3. 2012 11:12
Dotaz na autora

Pěkný článek i fotky, jen bych se chtěl zeptat: jak to je s přístupem do hor a pohybem v nich? Existují tam nějaké cesty, nebo člověk vezme mapu (asi lepší než staré sovětské vojenské nebudou?) a jde, jak ho napadne? A je potřeba nějaká bumážka k přístupu do pohraničních oblastí?

0 0
možnosti

Michal Kupsa

7. 3. 2012 8:57
Re: Dotaz na autora

Děkuji, to jsem rád, že se článek líbí. V horách je cest docela dost ale většinou jsou přístupné pouze pro terénní automobily - pěšky ale samozřejmě v pohodě. Například do Chinaliqu je ale cesta velmi dobrá, dostanete se tam z města Guba. Mapa se dá v Baku koupit i aktuální, sice není vysloveně turistická a menší cesty na ní nejsou ale pro základní orientaci je dostatečná. Pokud jde o pohraniční oblasti s Ruskou federací (Dagestánem), tak hranice je více či méně střežená a do některých částí není vstup povolen. Počítejte proto raději s tím, že přímo k hracici se asi nedostanete. Ono to ale ani není potřeba, protože pohled na hraniční hřeben je nejpůsobivější právě s větším či menším odstupem z vnitrozemí. Navíc tak většinou budete koukat směrem z jihu na sever, tedy se sluncem za zády, což je třeba pro fotografování ideální.

0 0
možnosti

mb67

5. 3. 2012 16:43
Děkuji

za pěkný článek a fotky a vlastně i inspiraciR^

0 0
možnosti

papazian

6. 3. 2012 17:14
Re: Děkuji

Můžete se také inspirovat zde: http://www.armeniainfo.am/  Z Prahy s mezipřistáním ve Vídni Vás letenka do Jerevanu vyjde zpáteční s taxami i za 8.000 Kč. Kolik asi bude stát Praha - Baku?

0 0
možnosti

Kilimanjaro

5. 3. 2012 15:56
pekny cteni, dik

0 0
možnosti

papazian

5. 3. 2012 15:01
A proč Azerbádžán mi neumožňuje výlet do Arménie?

Divná to zem, když  blokuje hranice svou potrefenou ješitností, v konečném důsledku si škodí sám sobě, protože cestovat do Nachyčevanu přes Irán je objížďka, když bych mohl jet pohodlně silnicí vedoucí přes Arménii. Azerbádžán by se měl konečně podívat pravdě do očí a uznat porážku své velmocenské rozpínavosti a být více pokorný k svým souedům a to včetně Iránu a Arménie. Náhorní Karabach v průvodcích Azerbájdžánu je stále uváděn jako Azerbájdžán, ve skutečnosti to jiná republika a to Republika Náhorní Karabach. Její zbytečné blokování ze strany Azerbádžánu  komplikuje i  cestovní ruch v samotném Azerbájdžánu, památky po Arménech tato země zničila, takže o kulturnosti této země lze důvodně pochybovat. Není lepší jet raději někam jinam, třeba do Arménie, kde jsou  azerbájdžánské památky v úctě a pokoře a  k tomu mnoho dalšího? http://www.armeniainfo.am/

1 0
možnosti

Michal Kupsa

5. 3. 2012 16:32
Re: A proč Azerbádžán mi neumožňuje výlet do Arménie?

Arménii jsem chtěl také navštívit ale když čtu takto fanatické výlevy, tak mě přechází chuť.

Článek je o cestování, držte se prosím tématu a politické problémy si řešte jinde.

Děkuji.

1 0
možnosti

wostrey

5. 3. 2012 14:01
A jak je to s anglictinou mistnich?

[>-]Da se tam dohovorit? Nebo potrebuje clovek rustinu popr. ruce+nohy?

0 0
možnosti

fsp1111

5. 3. 2012 14:46
Re: A jak je to s anglictinou mistnich?

Ve městě lepší, na venkově nic. Takže ruce, nohy, ruštinu, angličtinu, němčinu, turečtina se hodí a s arabštinou se také neztratíš :-) Ale jazyky jsou při normálním cestování přeci minimální problém....

0 0
možnosti