Diskuze

Den s mnichy v klášteře Shaolin, legendární kolébce bojových umění

Do Shaolinu prostě musíme! Tohle místo nemůžeme na naší cestě Čínou minout. Musíme zjistit, jak to je s tím nepřekonatelným, mýtickým a neuvěřitelným uměním shaolinských bojovníků. Legendární klášter je pro nás magnetem od doby, kdy jsme před lety shlédli dnes již kultovní film 36. komnata Shaolinu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

RBrider

8. 6. 2010 8:23
většinu

klášterů číňaňi zničili, a ze zbytku si udělali byznis :(

0 0
možnosti

simunekj

27. 3. 2010 22:46
Tak to jsme se minuli

Také jsem byl v šaolinu, a to 10.7.2009, takže jsem se s autorem článku o den minul. Jako dva běloši bychom se třeba potkali :-), pokud bychom tam byli ve stejný den. Na rozdíl od něj jsem se ale do kláštera vydal z Zhengzhou. Souhlasím s tím, že je to komerční atrakce, ale co se dá dělat, všechna známá místa jsou dnes komerční atrakce, takže když se člověk rozhodne je navštívit, musí s tím počítat a ujasnit si, co od návštěvy očekává, pak se vyhne nepříjemných zklamáním. Já jsem navštívil šaolin protože jsem ho chtěl prostě vidět a žádné duchovní věci jsem od toho neočekával, protože jsem komercializace známých míst je podle mne všeobecně známou věcí. 

0 0
možnosti

javaho

23. 3. 2010 11:48
ta správná atmosféra

Každý se nějak živí, takže je obvykle část pro turisty (a kláštery pro turisty, kam si chodí hrát zápaďáci na mnichy) a pak ta část neveřejná, kde by bylo možné tu "pravou atmosféru" najít. Z článku je ovšem jasné, že i kdyby jim duch shaolinu seděl na nose, tak si ho nevšimnou. Je to například jasné z toho rozdílu, jak dokáží vnímat popisovanou vyjimečnost chrámu místní a co z ní poznali autoři článku - houby. Jsou věci, které vyžadují citlivé vnímání a léta cviku. A kdo někdy viděl to, jak shalinští mniši trenují, meditují a podrobují se docela přísnému režimu, tak pochopí, že to není nic pro lidi typu: přišel, viděl a má všechno zmáknuté. Kolik z nás by ještě rádo neprchlo do našeho pohodlíčka, kde se nic takového nikdy nenaučíme? javaho

0 0
možnosti

Tulák Joska

23. 3. 2010 12:03
Re: ta správná atmosféra

autora bych se zastal, nehraje si na žádného znalce, přiznal na rovinu, že nic zvláštního necítil, protože ani takové znalosti nemá. A jinak -  místa, která jsou tak těžce spojená s komercí, jako se stal Shaolin, svoji duchovní hodnotu ztrácejí ať chcete nebo ne. Do klášterů, které takové nejsou, se jen tak nikdo nikdo nedostane.

0 0
možnosti

iuos

23. 3. 2010 9:52
hmm

36. komtnata šaolinu, Mistr šaolinu, Návrat do 36. komntay šaolinu, Klášter šaolin... kdepak, dneska už se takový filmy netočej. A možná tomu chybí i ta atmosféra, kdy se kluci "co se spolu kámoší" sešli u někoho doma, slavnostně se zasunula véháeska a čučelo se s otevřenou pusou na poskakující obraz, občas vypadávající barvy a simultánní překlad pana Hejmy (a jiných) - a hned potom všechno, co jsme viděli vyzkoušet uáááá héééjjjj bžžž džžž jau, to bolí, jsi normální? ;-D;-D;-D

0 0
možnosti

corwin78

23. 3. 2010 12:15
Re: hmm

Proč starou VHSku, 36. komnat a další filmy vyšly za pár kaček na DVD jako přílohy k novinám. Zrovna nedávno jsem to sjížděl :-)

0 0
možnosti

visnery

23. 3. 2010 7:51
Čína-cestopis

Nedávno jsem projeli Čínu (byli jsme tam měsíc) a zavítali opravdu všude. Zadne puvodni plany, spalo se tam, kde se naslo misto a pruvodcem nam chvili byl i L.planet. Nikdo nas nevodil za rucicku a na cinskou zed jsme lezli jinou stranou, zadarmo a bez turistu :)

Kdybyste si chtel precist cestopis, tak tady je jeho prvni dil: http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=1164

je popsany skoro kazdy den, ale bacha, cestina je neotrela a psano s humorem a pro nekoho mozna nepochopenym stylem :)

Preji vsem hezky den! :)

0 0
možnosti

ten.jenz.bloudi.svetem5

23. 3. 2010 5:46
.

R^

0 0
možnosti