Diskuze

Kam zmizela krásná Šumava? V lesích bloudí i znalci...

Myslíte si, že znáte šumavské lesy jako své boty? Omyl. Je to právě rok, co orkán Kyrill i následné nešetrné odstraňování následků živlu šumavský národní park zásadně změnily. Místní lidé, dřevorubci i ochránci přírody mají problém se v terénu vyznat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Běžkař

24. 2. 2008 18:19
Nesouhlasím, poznávám to tam...

Podoba popisovaných oblastí se moc nezměnila, rozhodně ne tam, kde autor popisuje. Prameny Vltavy, Černá hora, Bučina, Kvilda, Modrava... nemůžu říct, že bych to tam nepoznával. Mezi Filipkou a Kvildou bylo vždycky jen koryto plné popadaných stromů - i před vichřicí. Otázkou spíš by mělo být, jestli se ta cesta neměla zrušit a všechny trasy vést okolo. Možná nevidím to, co je skryto pod sněhem, protože v létě tam nejezdím. Ale jestli chcete vidět katastrofu, jděte se kouknout na Železnorudsko(Můstek-Pancíř, nebo Polom)

0 0
možnosti

Katka

8. 2. 2008 19:45
Šumava

Tak to je hustý(Y)

0 0
možnosti

prouza

6. 2. 2008 14:18
A odpovědný management?

A kdo za tu poškozenou přírodu může?? Snad zde je nějaká organizace, která měla vyčištění lesu na starosti? NĚKDO MUSÍ NÉST ZODPOVĚDNOT ZA NĚŠETRNÉ ZACHÁZENÍ S LESNÍM POROSTEM!!!

0 0
možnosti

belgian chocolate

6. 2. 2008 15:46
jo

orgáni, pokutujte orkány!

0 0
možnosti

kajmik01

31. 1. 2008 8:06
Komentář k článku i diskusi

Článek to možná přehání, ale protože jsem na Šumavě byl loni i já, tak mě udivuje rozdílný přístup na české a rakouské/německé straně. U nás jsme potkávali hlavně těžkou techniku, která i v první zóně kde běžně nesmíte šlápnout mimo cestu, vyjela místy šílené koleje a vypadalo to podobně jako na fotkách. Na druhé straně hranic se v takovém terénu používali koně a měli tam něco jako minilanovku, kterou sváželi stromy v nejcenějších lokalitách. Taky jsme viděli vrtulníky, které odstraňovaly polomy na vrcholcích. Takže z tohoto porovnání nevycházíme moc dobře, odstraňování následků u nás bylo podstatně nešetrnější.

Jestli odstraňovat kůrovcem napadené stromy těžko říct, ale je pravda, že v německu je nechávají být, stačí zajít na Luzný a podívat se do okolí. Takže odstraňování stromů u nás je bez stejného postupu na druhé straně stejně neúčiné.

0 0
možnosti

kos

26. 1. 2008 20:35
že by jako v Tatrách?

Do Vysokých Tater jsem jezdil léta velice rád, poslední tři roky už mě to moc netěší. Spousta uzavřených stesek, paseky, pustá planina. Na ty ceny už to není tak zajímavé centrum. Taky spíš potkáte medvěda - nemají se kam schovat.

0 0
možnosti

marfush

22. 1. 2008 17:39
Pane Janouš,

proč se ptáte ekoteroristů? Diskutujte s odborníky! Sám jsem byl v létě u Pramenů šokovaný rozsahem škod po kůrovci. Orkán to už jen dokončil. Mluvili jsme o současném stavu s přítomným lesníkem, učitelem na lesnické škole. Byl znechucený lidmi, kteří rozhodují o něčem, čemu nerozumí. Ostatně, jak již tu bylo zmíněno, doporučuji navštívit stránky sumava21, třeba se pochybovačům rozsvítí!   

0 0
možnosti

anndy

22. 1. 2008 12:05
kůrovec byl vždycky

Trochu mě děsí debaty o kácení a bezzásahových zónách. Kdo trochu četl knížky od Klostermanna, ví co myslím. Tam se dočtete o pár vychřicích i tzv. broučkové době. Když padl původní prales, začalo se za knížepána vysazovat nový les. Jenže pouze smrky, rychle rostly a dřevo bylo třeba do skláren a na obchod. A teď vlastně nevíme jak by měl pořádný Šumavský les vypadat. Viděla jsem i vykácené holiny, kde rostlo akorát maliní a les nechaný svému osudu. A hádejte která část byla zelenější a živější...

0 0
možnosti

KOLDAK

21. 1. 2008 22:00
Lesníci tu nejsou od toho,

aby chránili či pěstovali les, ale aby generovali zisk. Taková je holt doba a podle toho to taky vypadá.

0 0
možnosti

Sumava

21. 1. 2008 20:43
sadf

0 0
možnosti

Pepe

21. 1. 2008 18:37
IUCN

Na adrese http://www.sumava21.cz/Dokumenty/Zprava%20z%20mise%20IUCN%202002.htm naleznete ekologickými organizacemi tolik omílanou zprávu IUCN - ty si z ní vybírají jen to, co se jim hodí, proto pár úryvků pro vyrovnání:

Problémy musí být vyřešeny mezi českými partnery s určitou externí pomoci a poradenstvím; není možné, aby zahraniční experti přicházeli s konečnými a trvalými řešeními.

Problém s kůrovcem existoval i v minulosti, avšak možnost kalamity byla vědci i ochránci přírody při zakládání NP Šumava zcela přehlížena. Někteří z přítomných vědců to uznali a jsou připraveni přehodnotit některá svá předchozí doporučení pro národní park, např. bezzásahovou politiku, vzhledem k rozsahu problému a hrozbě pro okolní zóny (přímý dopad na komerční lesy, změna mezoklimatu, vodního režimu atd.). Tento obrat v postojích považují nevládní neziskové organizace za zradu.

0 0
možnosti

Pepe

21. 1. 2008 18:39
IUCN pokračování

...

Jiné názory pak předpokládají, že se populace sníží jakmile budou vyčerpány zdroje potravy hmyzu a situace se navrátí k normálu, aniž by bylo třeba lidského zásahu.

NP Šumava by si měl podržet svůj status národního parku v České republice, ale jeho kategorizace dle systému IUCN by měla být pečlivě zvážena. Přesun do jiné kategorie dle vnitrostátního práva by znamenal  eálné oslabení jeho ochrany a otevřel  veře všem možným zásahům. Na druhou stranu začlenění do kategorie IUCN IV nebo V by mnohem lépe odpovídalo realitě a nezměnilo by významně hodnotu oblasti.

0 0
možnosti