Diskuze

Na horách začalo sněžit

Na Pradědu, nejvyšší hoře Jeseníků, začalo sněžit. Podle Horské služby jsou na horách sněhové přeháňky, sníh se však drží pouze na velmi malých místech. Sníh začal padal i v Krkonoších a na Šumavě. Na nejvyšší české hoře Sněžce padají sněhové krupky, na Šumavě zase vločky záhy po dopadnutí tají.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

OLDŘICH PŘIKRYL, ředitel Úřadu práce v Bruntále

14. 11. 2001 17:58
Ještě ke sporu o vleky na Ovčárně
V uplynulých dnech se poměrně často objevovaly ve sdělovacích prostředcích informace ohledně sporu kolem lyžování na Ovčárně. Jedním z argumentů v diskusích se stal i odhad Úřadu práce v Bruntále ve vazbě na zaměstnanost v případě zastavení provozu vleků. Odhad do jisté míry zpochybnil i Petr Uhl v Právu dne 8. 11. ("Kdo zná Ovčárnu, nevěří odhadu bruntálského úřadu práce, že uzavřením dvou vleků by přišlo o práci asi 2000 lidí"). Dovolím si tvrdit, že i my, kteří v blízkosti Ovčárny žijeme, ji známe. Na rozdíl od občasných návštěvníků však neznáme jenom Ovčárnu, ale známe i bruntálský okres. A nikdy jsme netvrdili, že uvedený dopad bude na Ovčárně, vždy jsme uvažovali o dopadu do bruntálského okresu. Odhad byl stanoven na základě znalosti situace a určitých specifik okresu Bruntál (velká rozloha, malý počet obyvatel, hornatost, složitá dopravní dostupnost, zanedbanost infrastrukturou apod.). Je naprosto zřejmé, že dopady snížení počtu vleků nelze kvantifikovat. Mohou se však projevit ve výrazném snížení návštěvnosti okresu Bruntál s dopady do využívání ubytovacích kapacit, pohostinství, obchodů, zdravotnictví, ale i ostatních služeb (čistírny, doprava apod.). Je třeba si uvědomit, že dnes se mluví o zastavení dvou vleků oproti původním úvahám. Nemusím asi zdůrazňovat, že nikdo z nás, kdo žije v této části Jeseníků, nechce tyto hory ničit. Je však nutné, s ohledem na možnosti ekonomického rozvoje okresu, pro turisty vytvářet lepší podmínky, což určitě bude vyžadovat značné investice. Domnívám se, že drtivá většina lidí nebude nic namítat proti omezení lyžování v době, kdy pro sjezdové lyžování nejsou podmínky. Omezení počtu vleků na Ovčárně však bude velmi pravděpodobně působit proti rozvoji cestovního ruchu v této oblasti, alespoň v zimním období. A to bez ohledu na větší či menší přesnost odhadů nezaměstnanosti Úřadu práce v Bruntále. Je však nesporné, že omezení počtu pracovních příležitostí ekonomický rozvoj okresu nepřinese. Pokud někdo informace o zvýšení nezaměstnanosti zpochybňuje, je určitě mimo realitu, byť by to byl třeba ministr.
0 0
možnosti

Fitz

1. 11. 2001 16:53
www.praded-jeseniky.cz
Nazory ruznych stran na kauzu vleku na Pradedu naleznete na: http://www.praded-jeseniky.cz
0 0
možnosti

Bezruc

1. 11. 2001 16:24
Kužvartovy dezinformace II.
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart mluvil v Jedenadvacítce (CT2 21:00 hod). Co nám mimo jiné sdělil? 1. obce a místní lidé budou kompenzování novými středisky "někde jinde". Zřejmě to bude opravdu někde jinde, protože nikdo jiný než pan ministr o těchto nových střediscích nic neví. Když před léty vznikly plány na postavení nového lyžařského střediska Vidly, tak byly smeteny ze stolu s tím, že existuje Ovčárna - Praděd. O žádné jiném středisku nevíme. 2. pan ministr se už raději široce nezmiňoval o odborných studiích, které dokazují devastaci přírody. Ono je to pochopitelné, když si uvědomíme co pan ministr ve skutečnosti má a co závěry těch prací říkají. Obe tyto prace nenavrhuji zadna omezeni lyzovani, nehovori o skodach na prirode, tak jak je prezentuje pan ministr. Jedna se o: a) diplomovou práce Mgr. Banaše z UP b) soudně znalecký posudek RNDr. Hoška
0 0
možnosti

Bezruc

1. 11. 2001 16:16
Dezinformace pana ministra I.
Na serveru ostrava.idnes.cz vyšel následující článek: Omezení lyžování zvýší nezaměstnanost Rozeberme si pár tvrzení pana Kužvarta, kterými zdůvodňuje svůj postoj: 1. "Jesenický region sází na turistický ruch jako zdroj zaměstnanosti a příjmů. Je však třeba mít na paměti, že sjezdové lyžování je jen částí zmíněných aktivit. Pokud zimní aktivity mimořádné přírodní hodnoty regionu výrazně poškodí a sníží, bude to mít velmi nepříznivý dopad na turistický ruch v ostatních obdobích roku," uvedl minulý týden ministr. Takže pane ministře, tady se jedná o hory a snad Vás nepřekvapí informace o tom, že na horách je zima nejdelším obdobím roku. Tudíž pro turistiku nejdůležitějším obdobím. Souhlasíme s tvrzením, že Pokud zimní aktivity mimořádné přírodní hodnoty regionu výrazně poškodí a sníží, bude to mít velmi nepříznivý dopad na turistický ruch, jenže jste to pouze Vy, Vaši podřízení a radikálové ze Sojky, kdo tvrdí, že tam dochází k výrazným škodám. 2. Ministr řekl, že k částečnému omezení sjezdového lyžování resort přistoupil na základě odborných prací. Bohužel musíme konstatovat, že opět nevíme nic o existenci těchto odborných prací. Autoři těch prací, na které se dříve MŽP odvolávalo s tím, že dokazují výrazné poškozování přírody lyžováním, se ozvali s tím, že tomu tak není. Další zajímavost z článku: "Naopak odpůrci lyžování tvrdí, že o služby v okolí Pradědu bude dál zájem, jen je budou využívat jiní turisté." Již mnohokrát jsme slyšeli prohlášení např. o tom, že nám ještě zbydou běžkaři. Když pomineme fakt, že ekonomicky vyžít na pouze bežkařích je téměř nemožné, pak je tu ještě jeden problém. Hlavní problém. Běžecké lyžování už MŽP v podstatě zlikvidovalo! Dříve zde existoval běžecký areál, který měl mnoho okruhů, které citlivě procházely zdejší krajinou. V posledních letech ho ale bežkaři nemohou používat, jelikož MŽP blokuje jeho využívání. Již 5 let je vedeno řízení ohledně lyžařského běžeckého areálu a dosud neukončeno. Zákonná lhůta je přitom 60 dnů. Takže jedinou trasou, kterou mohou lyžaři v areálu Ovčárna-Praděd je cesta na Praděd a cesta na Švýcárnu. Jenže po cestě jezdí i zásobovací technika, takže žádná běžecká stopa tam dlouho nevydrží.
0 0
možnosti