Mnozí imigranti zažijí z Austrálie právě jen město

Mnozí imigranti zažijí z Austrálie právě jen město Woomeru, kde je tábor pro ilegální přistěhovalce. | foto: Archiv

Die Welt: Australská pohostinnost má své meze

Nadšení Australanů z olympiády v Sydney nezná hranic a tisíce sportovně založených turistů si na pátém kontinentě užívají jejich upřímnou pohostinnost. "Naše země se projeví jako otevřená, pohostinná a přátelská," slíbil svého času konzervativní premiér John Howard a své slovo také splnil, napsal německý list Die Welt.

Australská pohostinnost však neměla příliš dlouhého trvání. Kdysi klasická přistěhovalecká země se dalšímu přílivu zuby nehty brání a žádoucí jsou jen ti imigranti, kteří mohou přinést společnosti prospěch; o uprchlíky tu nikdo nestojí.

Kdo se zde hodlá usadit na delší dobu, musí se podrobit přísným australským přistěhovaleckým zákonům. Počet imigrantů je ročně omezen na 80.000, avšak pro uprchlíky je z toho rezervováno jen 12.000 míst. Čekatelé jsou vybíráni podle toho, zda náleží k naléhavě vyhledávanému povolání, mluví plynnou angličtinou, nejsou starší 35 let a mají "dobrou povahu". Přistěhovalci nedostanou první dva roky žádnou sociální pomoc a musí se vykázat dostatečným majetkem.

Drastické tresty pak čekají na ty, kdo vstoupili na australskou půdu bez víza a byli lapeni. Ilegální přistěhovalci jsou zadrženi a odsunuti za ostnatý drát internačního tábora hluboko v australské periferii. V uprchlickém táboře ve Woomeře v jihoaustralské poušti teploty překračují 40 stupňů, avšak premiér Howard odmítá vybavit tábor klimatizačním zařízením. "Na co potřebují klimatizaci, vždyť je sem nikdo nezval," bránil se protestům iniciativ pro lidská práva a církví. Nedávno se Howard vyjádřil, že "pokud chtějí nastoupit na naši loď, musejí použít oficiální lodní lávku".

Některé tábory, jako například věhlasný Port Hedland, jsou údajně tak přeplněné, že nervózním dětem musejí být dávány prostředky na uklidnění. Novináři a právníci mají vstup do internačních táborů zakázaný. Tábory leží většinou mimo jakoukoli civilizaci a každý útěk končí v poušti nevyhnutelnou smrtí. V Austrálii je internováno asi 3000 uprchlíků. Mnozí z nich strávili v táborech léta a téměř všichni jsou nakonec ze země vykázáni. Těmito tvrdými metodami se Australané brání proti přílivu uprchlíků na člunech, jejichž počet se v poslední době značně zvýšil. Jen loni sem přirazilo 67 lodí s více než 2400 uprchlíky.

Skutečná čísla však mohou být větší, protože 37.000 kilometrů pobřeží se jen těžko kontroluje. Přesto však je 8000 loňských žadatelů o azyl pouhým zlomkem ve srovnání s jinými státy: v Německu požádalo o azyl 100.000, v USA a Kanadě 420.000 lidí.
Celé bandy převáděčů teď očekávají, že se jim při olympiádě splní jejich životní sen. K Austrálii se právě blíží 10.000 uprchlíků. Australané však nežádoucí "turisty" nevítají s vřelou pohostinností. Svědčí o tom plakát v pěti jazycích, který se objevil loni před Vánoci a který varoval uprchlíky před příchodem do Austrálie: "Nejste u nás vítáni. Budete internováni v táborech, vzdálených tisíce kilometrů od Sydney. Můžete přijít o všechen svůj majetek a nakonec budete stejně posláni zpátky."