Kolem kolonády nad Valticemi vede stezka pro chůzi naboso, která pokračuje i na...

Kolem kolonády nad Valticemi vede stezka pro chůzi naboso, která pokračuje i na rakouské straně. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Deset stezek a chodníků pro chůzi naboso

Zout si boty a projít se trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.

Říkáte si, že společně jde všechno líp? Pak vám možná přijdou vhod tipy na sdružení a kluby, které výlety naboso organizují. Patří k nim například Bosá turistika z Berouna, která na svých internetových stránkách zveřejňuje aktuální kalendář akcí pro bosé nohy, další spolek pravidelně pořádá bosé procházky Prahou.

Stezka bosou nohou kolem Valtic

Kolonáda na Reistně nad Valticemi vám může posloužit jako výchozí místo procházky po stezce pro chůzi naboso, která pokračuje na rakouské straně jako Barfußweg. Naboso můžete jít celou cestu anebo jen v některých místech – na zastaveních, kde se vaše šlapky seznámí s povrchem ze šišek, větších i menších kamenů, kůry, trávy nebo písku. Kromě toho tu na děti i dospělé čeká pár atrakcí – přírodní klouzačka, vratký most z dřevěných trámů, houbová překážková dráha, dřevěná lehátka nebo odpočívadla. Prohlédnout si můžete i Muzeum železné opony, od kolonády je to k němu jen pár kroků – samozřejmě naboso!

Naboso po Beskydech

U přehrady ve Starých Hamrech začíná stezka z Gruně na Bílý Kříž, jejíž součástí je chodníček pro bosou chůzi.

Ve Starých Hamrech, kam básník Petr Bezruč situoval děl básně Maryčka Magdónova, začíná 10,5 km dlouhá naučná stezka Gruň – Bílý Kříž. Přes Porubané, Kršelky, Draplavé a Školeny dojdete na osmé zastavení, nazvané docela obyčejně Chodník. Čeká vás tu krátký speciálně upravený chodníček s úseky, kde si vyzkoušíte bosou chůzi po různých přírodních materiálech. Loukou podél silničky se můžete projít stejně, jak tudy chodívaly v létě děti z okolních chalup do školy – naboso. Je to zdravé a docela zajímavé, navíc se tak povzbuzuje látková výměna, oběhová soustava, svěžest celého těla i dobrá nálada, lákají autoři stezky.

Bez bot do Terčina údolí

Kousek od Nových Hradů objevíte Terčino údolí, které pro svou manželku Terezii zřídil Jan Nepomuk Buquoy. Dodnes tu stojí řada romantických staveb, některé opravené a jiné v rozvalinách, k odpočinku slouží pohodlné, bíle natřené lavice, a dokonce tu najdete i umělý vodopád. Za vstupem do parku si prohlédnete restauraci a penzion Hamr, o kousek dál stojí další penzion s restaurací Tereziiny lázničky. Na louce před lázněmi vzniklo deset chodníčků vysypaných štěpkou, kamínky, šiškami a dalšími přírodními materiály, jeden dokonce vede po dně potoka. Příznivé účinky chůze naboso jsou popsány na informačních panelech přímo v parku i v tištěných průvodcích v informačních centrech.

Zážitkový chodník v lázních Jeseník

Pro chůzi bez bot je určený i zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník. Na vlastní nohy a ruce tu vyzkoušíte legendární procedury zakladatele lázní a přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Naboso se projdete po chodníčku z dřevěných kuláčů a dál přes oblázky, dřevěnou štěpku, špalky a štěrk až do brouzdaliště s pramenitou vodou. Kamenná vana napuštěná ledovou horskou pramenitou vodou slouží k namáčení rukou.

Pěšinka pro bosé nohy v Kittelově muzeu

Novou pěšinku pro bosé nohy má také Kittelovo muzeum na Krásné u Pěnčína. Má tvar osmičky a povrch tvoří přes třicet různých materiálů, od těch obvyklých jako kůra, písek, mech, kameny a oblázky přes smrkové větvičky, jehličí a šišky až po zvláštní, jako jsou kaštany nebo skořápky. Tvůrci se inspirovali přírodou i místními materiály. Na stezce proto nemůže chybět třeba břidlice, typická pro okolí Železného Brodu, a protože jste na výletě v kraji sklářů, zašlapete si i po skleněných korálcích z místních mačkáren skla.

Stezky naboso v Praze a Liberci

Takhle se chodí bez bot v Praze v parku Maxe van der Stoela.

Šišky, kůra ze stromů, sláma, písek a oblázky, tedy materiály, které lidská chodidla důkladně promasírují, snáze najdete v přírodě, ale neznamená to, že by stezky pro bosou chůzi nevznikaly ve městech – naopak! Například v Praze 6 si můžete chůzi po bosém chodníku z nejrůznějších materiálů vyzkoušet v parku Maxe van der Stoela nedaleko Hradčan, v Liberci pak v novém volnočasovém EKOParku, který vyrostl téměř v centru města.

Kromě smyslového hmatového chodníku tu na malé i velké čekají rozmanité relaxační prvky určené pro pobyt v přírodě: přírodní ohniště, zóny pro grilování a pikniky, místa pro pozorování a naslouchání zvukům přírody, naučné přírodovědné stezky pro děti, interaktivní hmyzí hotely, čmelíny, hřbitov odpadků, kontaktní mini zoo, strašidelný domeček z větví, dětmi tolik oblíbené bukové bludiště, obří pískoviště, interaktivní javorový altánek plný dřevěných skládaček, venkovní prostor pro lukostřelbu a kuželky a další zajímavosti.

Kam se ještě můžete vypravit bez bot?

Mýdlárna Rubens v Českém Švýcarsku nabízí chodníky pro chůzi naboso venku i uvnitř.

Stezky pro bosou chůzi jsou zkrátka moderní a baví, takže vznikají stále další. Náš seznam rozhodně není úplný, a tak doplníme jen pár tipů, které už fungují. Bosonohá stezka s interaktivními prvky je například zařazená na trase Kančí stezky, která v Říčanském lese u Říčan zábavnou formou mapuje život divokých prasat. Příznivci zutých bot mohou do svých výletních plánů zařadit také bylinkovou Mýdlárnu Rubens v obci Růžová v Českém Švýcarsku, v jejímž areálu pod širým nebem vznikla řada chodníků z různých přírodních materiálů.

Nechybí ani bylinková zahrádka s hmyzím hotelem a dokonce chodníky i uvnitř, přímo v prostorách Mýdlárny Rubens – prý kvůli nevyzpytatelnosti počasí. Oproti venkovním chodníkům se tu projdete třeba po kaštanech a žaludech, které by venku vyklíčily. Přibližně kilometr dlouhou stezku, kde budou vaše chodidla masírovat přírodní materiály a omývat voda, najdete také v zážitkovém parku Zeměráj v Kovářově poblíž Milevska.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delsí dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz