Na sjezdovce Jakobshorn v Davosu

Na sjezdovce Jakobshorn v Davosu | foto: Ondřej Marek, iDNES.cz

Davos - středisko 'par excellence'

Když se řekne Davos, většině lidí se vybaví každoroční zasedání Světového ekonomického fóra, které toto švýcarské městečko hostí už 33 let. Davos je ale především jedno z největších evropských rekreačních středisek, které se proslavilo svojí nabídkou pro zimní sporty.

Svojí atmosférou Davos připomíná spíš velkoměsto než horské středisko. V širokém údolí mezi alpskými hřebeny se nachází řada hotelů, obchodů, kin, barů a restaurací. Okolní příroda a k nebi tyčící se vrcholy ale návštěvníka uvedou na pravou míru.

Právě jedinečné klima zdejší neporušené přírody, blahodárně působící na léčbu tuberkulózy, bylo tím, co z malé horské vesničky učinilo dnešní rekreační středisko. V zimě 1865 jsou v Davosu zaznamenáni první zimní hosté a od toho roku se počíná historie Davosu jako zimního střediska. Roku 1934 zde byly uvedeny do provozu jedny z prvních lyžařských vleků.
 
Davos je systémem skibusů a horských drah propojen se střediskem Klosters a společně svým návštěvníkům nabízejí pět lyžařských oblastí. Naleznete v nich na 99 sjezdovek všech náročností o celkové délce 320 km, které uspokojí začátečníky, rodiny s dětmi i náročné lyžaře.

Za nejnáročnější jsou považovány černá sjezdovka na Jakobshornu a s více než 1000 metry převýšení černá sjezdovka v centru Rinerhorn. Na ní se zapotí i zkušený lyžař.

O lyžování ve Švýcarsku jsme napsali

Když v Lungernu padne mlha, hurá na lyže

Lyžařský cirkus Portes du Soleil

Panorama, trumf Crans Montany

Lyžování ve stínu Eigeru

Leukerbad: koupání pod zasněženými štíty

Čtyři údolí: výzva pro nejnáročnější lyžaře

Mont Fort: ranvej do pekla

V Davosu najdete jak perfektně upravované sjezdovky a široké svahy pro příznivce carvingového lyžování, tak dostatek neupravených terénů pro vyznavače lyžování ve volném terénu.

Při vybočení ze sjezdovky si musíte dávat dobrý pozor na laviny z okolních svahů. Provozovatelé vleků jasně upozorňují, že lyžování mimo vyznačené sjezdovky, je jen na vlastní nebezpečí a v době zvýšeného výskytu lavin, je dokonce zakázané.

Ráj snowboardistů
V Davosu si přijdou na své i příznivci snowboardingu. Kromě široké nabídky sjezdovek je zde k dispozici celkem pět U-ramp a snowboardorových parků. Některé z nich nabízejí i večerní provoz. Tato zařízení spolu s hotely, obchody sportovních potřeb, bary a restauracemi řadí Davos mezi čtyři nejlepší evropská střediska pro snowboarding. 

Bruslení i curling
Davos nabízí dobré podmínky i pro další zimní sporty. Velmi populární je zde bruslení. Jeho počátky se odehrávaly na Davoském jezeře a dnes si můžete zabruslit na několika stadionech. Brusle, stejně jako jakékoliv jiné sportovní potřeby jsou k zapůjčení přímo na místě.

Pro naše kraje zvláštností je i curling, který se zde na několika místech k vidění. Curling je hra založená na podobném principu jako třeba francouzský petanque. Cílem je dostat co nejvíce svých kamenů na určené místo hracího pole. Vše se ovšem odehrává na ledě a se speciálními kameny, jejichž pohyb je regulován zjemňováním nebo zdrsňováním jízdní dráhy vrženého kamenu pomocí košťat.

V okolí Davosu se nachází několik běžkařských okruhů a běžkařských stop po okolí. Některé z okruhů můžete využívat až do večerních hodin, neboť jsou osvětlené. Jiné jsou vyhrazeny pro běh s tažným psem. A koho omrzí klouzání po sněhu či ledu, může si zaplatit třeba tandemový let na paragleidovém padáku.

V Davosu se nudit nebudete
V Davosu se také nachází několik kin, divadlo, sedm muzeí, spousta hudebních klubů a diskoték. Během turistické sezony se zde pořádá několik koncertů týdně. Pro milovníky umění lze doporučit muzeum Ernsta Ludwiga Kirchnera, německého impresionisty, který v Davosu žil a tvořil. 

V centru takového formátu, jako je Davos, si na své přijdou snad všichni. Za služby na špičkové úrovni ovšem jeho návštěvníci zaplatí i příslušnou cenu a tak Davos patří, třeba ve srovnání s některými rakouskými středisky, k těm dražším.

Může se hodit

Hlavní sezona je v Davosu od ledna do konce března. Některé lanovky končí svůj provoz až koncem dubna. V Davosu je téměř 20 km uměle zasněžovaných sjezdovek. 

Kolik to stojí
Jednodenní pernamentka
pro celý areál stojí 61,- CHF nebo 41,- euro. Lze si však zakoupit pernamentu jen na jedno z pěti středisek a to pro jednodenní návštěvníky vyjde výhodněji, protože přejíždět mezi jednotlivými oblastmi se během dne nevyplatí. Za šestidenní pernamentku zaplatíte 279,- CHF nebo 189,- euro. Skupiny již od deseti osob, které se ohlásí dopředu, mají slevu.

Institut pro výzkum sněhu a lavin
V Davosu sídlí také Švýcarský institut pro výzkum sněhu a lavin (ISLF). Výzkum, který tato instituce provádí, má už více než 60letou tradici.  Pro vzrůstající provoz a turismus v alpských regionech vznikla potřeba větší znalosti vzniku a mechanismu lavin z důvodu  lepší ochrany před nimi. Proto už v roce 1936 byla v nadmořské výšce 2662 m na Weissfluhjoch u Davosu vybudovaná laboratoř, zkoumající vlastnosti sněhové pokrývky v jejím přirozeném prostředí. Tento výzkum byl základem pro vznik ISLF, který byl oficiálně založen roku 1942. 

Katastrofální laviny zimy 1951/52, které si vyžádaly na 98 obětí, přinesly ve výzkumu zásadní změnu od teoretického zkoumání sněhové pokrývky směrem k praktické pomoci. Dnes je hlavní náplní ISLF dlouhodobá a krátkodobá prevence před vznikem lavin a výzkum sněhové pokrývky.