VYSÍLAČ S HOTELEM NA JEŠTĚDU

VYSÍLAČ S HOTELEM NA JEŠTĚDU. Po požáru starších horských chat vyrostla v roce 1966 na tisícimetrovém vrcholu nad Libercem moderní stavba tvaru rotačního hyperboloidu. Zdaleka viditelná osmdesátimetrová budova přirozeně navazuje na siluetu Ještědu a pozvolna přechází do úzkého anténního nástavce. Architekt Karel Hubáček za ni obdržel Perretovu cenu, prestižní ocenění mezinárodní unie architektů. Uvnitř objektu s hliníkovým pláštěm je hotel a restaurace. Za ideálního počasí lze odsud dohlédnout až do Prahy. | foto: Petr Rozporka

Dárek k Vánocům: kus pralesa na Ještědu

Omrzelo se už vašim známým dávat k Vánocům bačkory, ponožky či parfém? Chcete jim věnovat dárek, kterým překročíte hranice konzumu a materiálních radostí? Zkuste jim koupit kus pralesa!

S netradičním dárkem přišla před Vánoci liberecká Společnost přátel přírody. Lidem nabízí patronát nad Novým pralesem, který spravují ekologové na Ještědském hřebenu.

"Lidé si mohou koupit certifikát, který ukazuje velikost příspěvku převedeného na metr čtvereční," řekl vedoucí Společnosti přátel přírody Jan Korytář.

Vykoupení a přeměna jednoho metru čtverečného lesa stojí přibližně 12 korun. Minimální velikost darovaného pralesa je 20 metrů čtverečních. Ekologové nabídli podobný certifikát už loni. "Zájem nás překvapil, proto jsme ho připravili i letos," dodal Korytář.

Obdarovaní nedostanou jen kus papíru: mohou se jít do pralesa na jaře také podívat a ti, kteří přispějí více jak 600 korunami, dostanou i speciální "pralesní" tužku.

Peníze půjdou na další rozšíření poničeného lesa, který ochránci přírody před rokem a půl na Ještědu koupili. Postupně ho chtějí vrátit do původního stavu před zásahem člověka.

Sbírka na konkrétní projekt je podle ekologů nejúčinnější při získávání peněz. "Lidé chtějí přesně vidět, na co peníze jdou," vysvětlil Josef Bém ze Společnosti přátel přírody. Na prales vybrali už téměř půl milionu korun.

 

,