Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dachstein: špičkové lyžování pro náročné

  10:48aktualizováno  10:48
Lyžování v regionu Dachstein Tauern patří v Rakousku mezi nejvyhledávanější. Oblast s 95 lanovkami a 226 kilometry sjezdovek uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře. Špičkovým službám samozřejmě odpovídají i ceny, takže zimní dovolená tady není nijak levnou záležitostí. I přesto sem loni zamířilo přes 260 tisíc Čechů.

Stojím na vrcholu Planai a pode mnou se klikatí nejdelší sjezdovka ve Schladmingu. Je půl deváté a sněhová děla pracují naplno. Osmisedačkové kabinky jezdí zatím prázdné, jen občas vystoupí ojedinělý lyžař. Měl jsem štěstí, dostal jsem se do lanovky ještě před oficiálním otevřením.

Na teploměru je minus osm. Rozjíždím se po upraveném svahu. Povrch je pevný, požitek z jízdy dokonalý. Spodní část sjezdovky, která je na mapě označená černou linkou, je ideální pro náročnější lyžaře, kteří upřednostňují rychlost a strmý terén.

Po deseti minutách dojíždím do spodní stanice. Parkoviště, které se během šampionátů zaváží sněhem, se pomalu plní auty. Do kabinky nastupuju ještě před hlavním přílivem lyžařů, kteří přijíždějí až po deváté hodině.

CENY ZA VLEKY

Skipas v hlavní sezoně: (20.12. - 19.03.)
týdenní
dospělí: 179,50 €
junioři (16 až 19 let): 166,50 €
děti (6 až 15 let): 89,50 €
denní
dospělí: 33,50 €
junioři (16 až 19 let): 31,00 €
děti (6 až 15 let): 16,50 €

Skipas mimo sezonu:
týdenní
dospělí: 167,00 €
junioři (16 až 19 let): 154,50 €
děti (6 až 15 let): 83,50 €
denní
dospělí: 31,00 €
junioři (16 až 19 let): 29,00 €
děti (6 až 15 let): 15,50 €

Lyžování pod Dachsteinem
Srdcem oblasti Dachstein Tauern je lyžařská houpačka mezi čtyřmi horami, která spojuje známá lyžařská střediska Haus im Ennstal, Schladming, Rohrmoos a Reiteralm.

Střediska, která jsou zimní pýchou Štýrska, patří do lyžařského komplexu Amadé. Projet celou oblast na lyžích či na snowboardu je záležitost na několik dní, všude v Amadé však platí jeden skipas.

Společný skipas pro celý region je sice výhodný, ocení ho však jen lyžaři, který chtějí vyzkoušet všechna střediska. Kdo chce lyžovat pouze na jednom kopci, musí zaplatit stejně.

Na skipasy sice nelze získat rodinné či seniorské slevy, vyplatí se však předem zjistit, kdy jsou během sezony paušální nabídky. Tak můžete na určitý víkend nebo týden získat k ubytování skipas zdarma, nebo výrazné slevy. Podrobnosti o těchto výhodných akcích najdete na stránce Steiermark.com.

Na kotvě za hlubokým sněhem
Do deváté hodiny zbývá ještě deset minut. Sjezdovky stále zejí prázdnotou. Rozhoduju se pro jízdu čerstvým sněhem. Vyjíždím čtyřsedačkovou lanovkou na vrchol Planai. Odtud lze projet lesním terénem na zhruba kilometrový neupravený svah.

Jako jeden z prvních lyžařů sjíždím hlubokým sněhem. Sněhová děla stále chrlí poprašek sněhu, takže bez brýlí by byl sjezd velmi nepříjemný. Zpět na vrchol vedou dva vleky s kotvou, které v těchto končinách působí velmi neobvykle.

Tato sjezdovka však uspokojí pouze méně náročné lyžaře (svah se navíc během dopoledne změní "pouze" v neupravenou sjezdovku plnou boulí, čerstvý sníh je zde jen ráno).

Extrémnější terén s hlubokým sněhem lze najít na ledovci Dachstein. Sklon svahu 45 stupňů a sedmikilometrový sjezd pak patří k nejsilnějším zážitkům z alpského lyžování.

JÍDLO NA SJEZDOVCE

Rakušané dobře vědí, že k dobré zimní dovolené neodmyslitelně patří i chutné jídlo a pití. Sjezdovky jsou tak kromě lanovek, vodních děl a umělých jezer plné i desítek horských chat, které většinou nabízejí výbornou místní kuchyni.

České turisty, kteří jsou navyklí pomalé obsluze až ignorování, velmi překvapí rychlá obsluha. I když se například v jedné z největších restaurací na svahu Planai sejde až 400 hostů, polévku vám obsluha přinese do minuty a hlavní jídlo po odložení polévkové lžíce.

Vyhladovělí lyžaři si tak mohou v klidu pochutnat na místní specialitě - velký kynutý knedlík posypaný mákem a zalitý vanilkovou polevou. Nepotkáte také Čecha, který by pohrdl pivem ze Schladmingu. Vinaři zase ocení místní narůžovělé a jemně perlivé víno.

Příjemně také překvapí dýňový olej, kterým si Rakušané zalévají saláty. Nahořklá, mírně oříšková chuť vás pak neopustí po zbytek dne. Pokud vám zachutná, lze ho koupit v místních supermarketech (0,7 litru za zhruba 8 euro).

O nocleh se vyplatí smlouvat
Velká obliba zimního střediska Dachstein jak v Rakousku, tak i v celém Štýrsku se odráží i v cenách za ubytování. Nejlepší řešení nabízí internet, kde je možné najít mnoho pokojů či celých penzionů. Při rezervaci se pak vyplatí o uvedené ceně smlouvat, často se pak cena za týdenní ubytování sníží až o několik desítek eur.

Pro nejnáročnější a movitější lyžaře je k dispozici pětihvězdičkový Sporthotel Royer, který nabízí velké množství aktivit a relaxace i po lyžování (v županu dojdete z pokoje rovnou do vodního světa s plaveckým bazénem, vířivkami, tobogánem, venkovním vyhřívaným bazénem, silným proudem či dětským brouzdalištěm).

Hotel Royer, který je největším ve Štýrsku, se nachází jen deset minut chůze od hlavní osmisedačkové lanovky. Je velmi rozsáhlý a tvoří ho i několik tělocvičen, kurtů, posiloven či kosmetických salonů. Ve spletitých chodbách často narazíte i na bloudící hosty.

Pro méně náročné (zvláště pro rodiny s dětmi) je však lepší využít penziony či podnájmy, které je možné najít na jakémkoli místě. Stačí si pouze vybrat z bohaté nabídky (každý větší internetový vyhledávač vyjede několik desítek odkazů po zadaní vybraného místa pro ubytování).

Pokud člověk zvládne jednoduchou konverzaci v cizím jazyce (většinou to však bývá pouze němčina, jen výjiměčně angličtina), vyplatí se s majiteli penzionů smlouvat. V deseti lidech se pak dá například ubytovat v kompletně vybaveném penzionu, kde nechybí ani pračka, myčka, bar či krb, "jen" za 100 eur za den.

Milovníci horských chat a vysokohorských přirážek uvítají například možnost ubytování na vrcholu Hauser Kaiblingu. Výhled na celé údolí s Dachsteinem v pozadí a výška 2015 metrů nad mořem pak uspokojí i ty nejnáročnější.

Rostoucí oblibu rakouských středisek u českých turistů potvrzují i statistiky. Zatímco v roce 2002 přijelo do Štýrska 226 tisíc českých lyžařů, loni to už bylo 264 tisíc. Češi se tak umístili na 11.místě (první jsou Němci, pak Rakušané a Nizozemci).

Akce pro děti
Kromě klasického lyžování a snowbordingu (je zde 30 kilometrů černých sjezdovek a 132 červených) nabízí Dachstein i mnoho radovánek pro děti.

Několik sjezdovek je pro dětské začátečníky speciálně upraveno - školička a vlek pro nejmenší, prolézačky či slalomy. Navštívit mohou také dvě sedmikilometrové sáňkařské dráhy nebo zábavné skákací či sněhové hrady. Ve městě Haus im Ennstal je dokonce dětská restaurace a v Ramsau dětský bar.

 

JAK SE TAM DOSTAT

Díky dobré dostupnosti rakouských Alp pro české turisty (z Prahy se dá přes České Budějovice, Linz a Liezen ujet zhruba 450 kilometrů za pět až šest hodin) je nejlepší pro více než dva lyžaře doporučit cestu autem. Je nutné však počítat s nutností dálniční známky (pro osobní auto stojí cca 8 euro na 10 dní) placené jsou rovněž některé tunely (Tauern, Arlberg...) a průsmyky (Brenner).

Téměř všichni hotely a penziony mají vlastní možnost parkování. Horší je to však při dojezdu autem ke sjezdovce. Pokud člověk nemůže dojít k lanovce pěšky, je lepší si přivstat. Těsně po spuštění hlavní lanovky (v 8:30) či krátce po otevření bývá hlavní parkoviště ještě volné. Kdo však přijede později, bude hledat místo velmi obtížně.

Ranním spáčům nezbývá nic jiného, než zaparkovat na vzdálenějších parkovištích (platí pravidlo: čím později se přijede, tím dál se zaparkuje). K lanovce se pak dá zajet skibusem, který zde pravidelně pendluje.

 

Nejhlubší sníh lze ve Štýrsku najít na ledovci Dachstein. Sklon svahu 45 stupňů a sedmikilometrový sjezd pak patří k nejsilnějším zážitkům z alpského lyžování.

Srdcem oblasti je lyžařská houpačka mezi čtyřmi horami ve Schladmingu, která spojuje známá lyžařská střediska Haus im Ennstal, Schladming, Rohrmoos a Reiteralm.

Každoročně se na svahu Planai koná několik šmapionátů. Lyžař to pozná především tí, že nemůže nikde zaparkovat a nejlepší sjezdovka je uzavřena.

Každoročně se na svahu Planai koná několik šmapionátů. Parkoviště pod sjezdovkou se během závodů zaváží sněhem a je zde dojezd závodníků.

Vrcholek Planai je 1894 metrů nad mořem.

Autor:
Nejčtenější

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Další z rubriky

Lyžařské středisko Plešivec v Krušných horách
VIDEO: Zimní inspektor: Prověřili jsme rodinné lyžování na Plešivci

V moderním areálu Plešivec v Krušných horách na vás čeká kompletní lyžařský servis, najdete zde školu, dětský park a také půjčovnu vybavení. Na celkem dvanácti...  celý článek

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře
Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí návštěvníkům příjemné jarní lyžování, navíc bez...  celý článek

Stará vesnice s obrannými věžemi ve Svanetii
Lyžovaní v gruzínské Svanetii: bezpečná exotika mezi obrannými věžemi

Nové gruzínské středisko Tetnuldi v romantickém kraji Svanetie nabízí zajímavé lyžování na sjezdovkách, ale hlavně v terénu s nádechem exotiky. Patří dnes k...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.