Královské město Čáslav slaví letos 750 let od svého založení. Na snímku...

Královské město Čáslav slaví letos 750 let od svého založení. Na snímku Podměstský rybník a Kostel sv. Petra a Pavla. | foto: Profimedia.cz

Pohádkový zámek, slavní Češi i gripeny. Na kole kolem Čáslavi

  • 2
Dnešní cyklotoulky nebudou příliš o kopcích, i když jeden si nakonec stejně vyšlápneme. Nebudou ani o přírodních památkách, i když se projedeme zajímavou krajinou. Ale prohlédneme si zajímavé historické město, krásný a pohádkový zámek a při troše štěstí uvidíme i něco z nejmodernější vojenské techniky.

Královské město Čáslav ve Středočeském kraji, které v letošním roce slaví 750 let od svého založení, vzniklo za vlády Přemysla Otakara II. To je dodnes poznat na gotickém půdorysu náměstí, které ovšem spoluvytvářejí měšťanské domy s prvky baroka, renesance i secese. Náměstí zdobí i několik soch, mezi nimiž vyniká barokní mariánský sloup a socha Jana Žižky.

Opravdovou dominantou Čáslavi je však kostel sv. Petra a Pavla, stojící jen pár desítek metrů od radnice na Kostelním náměstí. Právě v tomto kostele byly objeveny ostatky Jana Žižky z Trocnova, které dnes návštěvník může spatřit na místní radnici.

Kostel sv. Petra a Pavla a Mariánsky Sloup (1745), Náměstí Jana Žižky, Čáslav

Od Železných hor ke Kutné Hoře

Další architektonickou pozoruhodností Čáslavi jsou zdejší hradby, jedny z nejstarších, ale zároveň nejzachovalejších u nás. Nejkrásnější pohled na ně je z břehu Podměstského rybníka. A když už jsme u těch výhledů, tak nesmíme pominout návštěvu věže kostela sv. Petra a Pavla, která se tyčí vysoko nad Čáslaví a z níž si můžeme prohlédnout celé Polabí až k Železným horám na severovýchodě, Tisou skálu na jihu nebo Kutnou Horu na západě.

Vrchol Tisé skály

Nedaleko Schořova stojí barokní kaplička, od které je nádherný výhled na Polabí a Železné hory.

Vzhůru na vrchol

Z Čáslavi vyrazíme na jih přes Tupadly a Schořov cyklistickou trasou č. 0117 k Tisé skále. Po cestě stojí za pozornost hostinec v Tupadlech, který vznikl přestavbou kostela a nedaleko Schořova stojící barokní kaplička, od níž se nabízí nádherný výhled na Polabí a Železné hory. Samotná Tisá skála je se svou nadmořskou výškou 392 m jednoznačně nejvyšším bodem široko daleko. Bohužel bujná vegetace na jejím vrcholu neumožňuje bůhvíjaký výhled, ale její zdolání jako nejvyššího kopce v Polabí je víceméně povinností, navíc je to jediná přírodní zajímavost na našich dnešních cyklotoulkách a v jejím okolí vede i naučná stezka.

Vesnice roku, sbírka velocipédů a zámek

Po zdolání dnešního geografického vrcholu pokračujeme přes zajímavou a hezkou vesničku Bratčice, která byla v minulosti oceněna i titulem Vesnice roku. Dále projedeme přes Hostovlice, které jsou pro změnu zajímavé tím, že v nich žije inženýr Uhlíř, majitel sbírky starých, krásných velocipédů, až do Žlebů, jež představují vrchol dnešních cyklotoulek z hlediska historicko-architektonického. Stojí tu totiž překrásný, skoro až pohádkový zámek.

Místo vhodné pro filmaře

Trasa

  • Délka trasy: 27 km
  • Čas jízdy: 2 hodiny
  • Nastoupáno: 230 m
  • Náročnost: 1
  • Tip na ubytování: Penzion a restaurace v Pivovaru - Čáslav
  • Tip na stravování: Restaurace Na kuchyňce
  • Doporučené kolo: silniční, trekingové
  • Cesty: asfaltové

Zámek má bohatou a dlouhou historii. Nejdříve tu stál gotický hrad pocházející ze 13. století, ten však ve století patnáctém zničili husité. Na jeho troskách pak vznikl renesanční zámek, přebudovaný později v duchu baroka až do dnešní romantické podoby. Přímo na zámku sídlí jedna z největších sbírek starožitností u nás,  dovezených z celé Evropy. Nachází se tu kolekce chladných i palných zbraní, předměty ze skla, porcelánu i keramiky, stovky obrazů, textilií…I díky tomu na návštěvníka dýchne neopakovatelná atmosféra, které si všimli i filmaři. Právě tady totiž natáčel Jan Svěrák svůj poslední film, pohádku Tři bratři, která právě míří do kin. V hlavních rolích se představí Vojta Dyk a Tomáš Klus.

Romantická zámek Žleby a novogotická radnice z roku 1881

Všichni dobří rodáci

Pokračujeme přes Filipov, i tady stojí zajímavý zámek, zpátky do Čáslavi, která je přirozeným centrem oblasti pod Železnými horami a někteří její rodáci patří k těm nejvýznamnějším Čechům. Celý sportovní život zde prožila například Jarmila Kratochvílová (pochází z Golčova Jeníkova), která je už několik desetiletí držitelkou světového rekordu v běhu na 400 m. Kdo chce, může si prohlédnout zdejší atletický stadion, kde naše rekordmanka začínala.

Cyklotoulky

Článek vznikl ve spolupráci s autory pořadu Cyklotoulky, který můžete sledovat v sobotní dopolední premiéře na ČT SPORT a na www.i-cyklotoulky.cz.

Dalším z významných rodáků je držitel několika filmových Oskarů a dnes náš bezpochyby nejznámější umělec – Miloš Forman.

A v neposlední řadě můžete právě tady spatřit a hlavně slyšet naši nejsofistikovanější zbraň, v Čáslavi má totiž svou domovskou základnu naše letka Gripenů.