Cyklisté

Cyklisté | foto: Profimedia.cz

Cyklisté v Krkonoších nezvládají dlouhé sjezdy. Zachraňuje je horská služba

  • 25
Ačkoliv se v létě v Krkonoších zraní podstatně méně lidí než v zimě, zasahovala horská služba od května už bezmála u 60 úrazů a téměř k polovině z nich musela volat sanitu rychlé pomoci nebo vrtulník. Nejčastěji končí v rukách horských záchranářů cyklisté, jejichž zranění bývají také nejvážnější.

"Třeba na konci července jsme zasahovali u těžkého úrazu cyklisty mezi hájenkou na Pláních a křižovatkou Nad Krásnou plání. V prudkém sjezdu při rychlosti přes 70 kilometrů v hodině nezvládl kolo, přeletěl přes řídítka a dopadl na zadní část hlavy. Tu si těžce poranil a byl v hlubokém bezvědomí. Kdyby neměl přilbu, byl by na místě mrtvý. Na místo musel přiletět vrtulník a zraněného cyklistu přepravit do Fakultní nemocnice v Hradci Králové," popsal náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš.

Podle statistik záchranářů dochází k největšímu počtu úrazů právě při dlouhých sjezdech do údolí, kdy si jezdci mylně myslí, že si odpočinou. Proto horská služba letos v létě opakovaně varuje cyklisty, aby nepřeceňovali své síly a hlavně s rozumem sjížděli táhlá horská klesání.

"Při vysoké rychlosti může mít sebemenší terénní nerovnost nebo vběhnutí zvěře do cesty katastrofální důsledky. Varování se týká také četných bouřek i krupobití, jež letos v létě zasáhly nejen horské oblasti," upozornil šéf Horské služby ČR Jiří Brožek.

Cyklisté podle něj patří k nejošetřovanějším návštěvníkům hor v celé republice. "Těchto případů jsme od května do konce července řešili celkem 193. Mnozí zranění cyklisté budou mít i trvalé následky," dodal Brožek.

Ale ani pěší turisté nenechávají horské záchranáře v klidu. Členové horské služby jim na různých místech v republice museli v uplynulé části letošní letní sezony pomoci ve 132 případech. Záchranářské týmy zasahovaly také u zranění paraglidistů a horolezců a zúčastnily se 7 pátracích akcí, při kterých strávily v terénu 85 hodin a najely 570 kilometrů.

"V Krkonoších jsme sice o prázdninách zatím žádnou pátrací akci neměli, ale pro letošní léto jsou typické náhlé změny počasí, takže stát se může opravdu cokoliv. Lidé by proto měli počítat s tím, že se na horách může počasí rychle změnit a volit tomu odpovídající oblečení a obutí. To znamená na hřebenové túry používat pevné nepromokavé boty a vždy si s sebou vzít i náhradní oblečení," doporučil Klepš.