Cyklisté jsou postrachem silnic i horských terénů

  • 2
Poraněním hlavy, zlomeninami končetin a odřeninami nejčastěji končí karamboly cyklistů. Jizerskohorští záchranáři letos v létě, stejně jako loni, asistovali asi u stovky úrazů. "Zhruba 85 procent z nich mají na svědomí právě cyklisté," uvedl náčelník Horské služby v Jizerských horách Miroslav Bíca. Většinu úrazů si podle něj přivodí lidé na bicyklech tím, že přecení své síly. "Padají všude, i na rovině, záleží na tom, jakou mají fyzickou kondici a jak jsou opatrní," poznamenal.

Cyklisté se podle ně sami vystavují nebezpečí tím, že jezdí ve skupinkách nebo v protisměru. "Dospělí se ještě nenaučili jezdit v přilbě, ale pochopili už alespoň, že dětské hlavy je třeba chránit," dodal Bíca.
   

Podle mluvčí liberecké policie Vlasty Suchánkové jsou lehkomyslní cyklisté postrachem nejen v horských terénech, ale i v hustém městském provozu. Během dvou prázdninových měsíců se podle ní stalo v okrese Liberec 15 vážných dopravních kolizí, jejichž účastníky byli cyklisté. "Zaznamenali jsme při nich šest
těžkých zranění, zatímco loni byly takové případy pouze dva," upřesnila. Nejčastější příčinou nehod podle ní byla rychlá jízda a nedání přenosti.
   

Těžké zranění hlavy si způsobila například v minulých dnech pětadvacetiletá žena při rychlém sjezdu z České chalupy. "V zatáčce si nepřibrzdila, na mokré vozovce dostala smyk a čelně narazila do sloupu," popsala Suchánková. Jiný cyklista podle ní narazil do dopravní značky a další muž se vydal na cyklovýlet s 1,6 promile alkoholu v krvi.
  

Také pěší turisty pobuřuje to, jak se někteří lidé na kolech chovají. "Jsou jako malí kluci, mají legraci z toho, jak před nimi ustrašení pěší výletníci uskakují," postěžovala si čtyřicetiletá Věra Stránská. Nejukázněněji se na kolech podle
Horské služby chovají v horách rodiny s dětmi.