Během mělnického vinobraní určitě navštivte místní zámek a užijte si krásný výhled na soutok Labe s Vltavou | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

I Čechy mají své slavnosti vína. Čtyři tipy na vinobraní

Portál Kudy z nudy vybral čtyři vinobraní, za nimiž se musíte vydat do Čech. Navštivte Karlštejn, užijte si výhled na soutok Labe a Vltavy, projděte se po pražské Grébovce či severočeské Kadani, ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní mimo tradiční vinné oblasti.

1. Karlštejnské vinobraní 2014

Na hradě i v podhradí Karlštejna se bude 27. a 28. září slavit. Pozdravit dvořany totiž přijede sám Karel IV. se svou chotí Eliškou Pomořanskou. Na hradním nádvoří bude na jeho počest připraven program plný šermířů, kejklířů a historických tanců, který v sobotu potrvá od 10 do 19:30 hodin a v neděli od půl jedenácté do 17 hodin. Císaři zazpívá i dvorní pěvec Pavel Vítek. Po celý víkend bude na Karlštejně otevřen dobový šenk s ochutnávkou vín.

Pokud se vydáte na sobotní program, nebo se zdržíte na Karlštejnském vinobraní po oba dny, zaplatíte za vstup 200 korun. V případě, že vás zaujal pouze nedělní program, vyjde vás vstupné na půlku. 

Král Karel ke svým poddaným promluví v sobotu 27. září ve 14 hodin na náměstí pod hradem

Veselit se ale bude i podhradí, k němuž Karel IV. promluví v sobotu i v neděli ve 14 hodin na náměstí pod hradem. Vinařská stanice pořádá prohlídky vinic a ochutnávku karlštejnských vín, na níž mají návštěvníci hradního vinobraní s platnou vstupenkou s 50 % slevu.

Prohlídky se konají v sobotu i v neděli od 9, 11, 15 a 17 hodin. V sobotu večer zakončí program loučový průvod, jehož se zúčastní i panovník se svou ženou. Na něj naváže na pravém břehu Berounky od 21:15 nesmrtelné divadelní představení Noc na Karlštejně.

Program na náměstí pod hradem a na dětském hřišti u školy v městysu Karlštejn je zcela zdarma.

2. Vinobraní na pražské Grébovce

Poosmé se na náměstí Míru a do Havlíčkových sadů v Praze vrací Vinobraní na Grébovce, kterým centrum hlavního města ožije ve dnech 26. a 27. září. V pátek se vydejte ke kostelu sv. Ludmily, kde od 14 do 22 hodin proběhne první část slavností s hudbou a ochutnávkou vína i burčáku. 

Vinobraní na Grébovce se uskuteční na náměstí Míru i ve zrekonstruovaných Havlíčkových sadech

V sobotu se program přesune do samotných Havlíčkových sadů, kde vám k ochutnávaným vzorkům něco bližšího poví sommeliér Aleš Pokorný. Těšit se také můžete na vystoupení středověké hudby, dvorských tanců i krátká divadelní představení k dějinám českých zemí či Prahy 2.

Večer nebude chybět ukázka historické bitvy a pomyslnou tečku za Vinobraním na Grébovce napíše skupina Banjo band Ivana Mládka, která zahraje od 20:50. Samozřejmostí budou také letos stánky s občerstvením, husitské ležení i řemeslné městečko a vynechat byste neměli ani návštěvu výjimečně otevřené Gröbeho vily.

Vstup do prostoru vinobraní je po oba dny zdarma.

3. Svatováclavské vinobraní v Kadani

Viniční právo udělil další z našich zastávek již Karel IV. Kadaň se tak stala jedním z tradičních měst, kde se vinná réva pěstovala. Původně tam bylo osázeno na 100 hektarů vinic.

Postupně, se změnou městských práv, však vinařství v tomto regionu upadalo, až po druhé světové válce zaniklo úplně. Roku 1997 se však město rozhodlo tuto tradici obnovit a osázelo vinohrad v místním františkánském klášteře. Od té doby se tu kromě tradice zarážení hory, kdy se vinice uzavře a nesmí do ní vstoupit nikdo nepovolaný, koná také Svatováclavské vinobraní

To letošní se uskuteční už 27. září v předvečer svátku jednoho z vinařských patronů sv. Václava. Na programu je ukázka zpracování hroznů včetně mletí, odzrňování a lisování. Vrcholem dne budou ale samozřejmě ochutnávky vína, čerstvého burčáku i vinného moštu. Cena vstupného je symbolických 30 korun.

4. Třídenní Mělnické vinobraní

Mělnické vinobraní patří mezi akce s dlouhou tradicí. Základy musíme hledat už v 9. století, kdy na svazích soutoku Labe a Vltavy nechala kněžna Ludmila založit první vinice. Od těch dob se každoročně na podzim slavila úspěšná sklizeň. První opravdové vinobraní ale proběhlo roku 1911. Pak se na dlouhých 11 let odmlčelo, aby se vrátilo v plné síle a blýsklo se dokonce návštěvou samotného prezidenta Masaryka. Od té doby se slavnosti vína s odmlkami vracely do Mělníka, až se z nich stala pravidelná akce a vrchol místní kulturní sezóny. 

Letošní třídenní vinobraní nabídne nejen ochutnávky místních vín, mezi nimi i nejznámější Ludmily, burčáku a vinného moštu, ale i hudební, historická a taneční vystoupení nejrůznějších žánrů. Od 26. do 28. září se na pódiu v Mělníku vystřídají kapely jako Wohnout, MIG 21, UDG či seskupení The Tap Tap složené z dvacítky handicapovaných muzikantů. Připravené jsou čtyři scény včetně té pro děti, takže si z programu vybere opravdu každý. Těšit se můžete také na pouťové atrakce, výstavy fotografií a celodenní jarmark. Chybět nebude ani císař Karel IV., který se přijede pobavit se svými poddanými.

Vstupenky pořídíte na sobotní program za sto korun. Vstupné v pátek a v neděli vás vyjde na 80 korun. Pokud se ale rozhodnete zůstat v Mělníku celé tři dny, zakupte si permanentku, která vás vyjde na 150 korun.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz