salón Passion Chocolat

salón Passion Chocolat - Pod dlátem se pozvolna rodí čokoládová kopie Dalího Polibku | foto: Michal Mocek

Co dokáže čokoláda

Několik úderů mlátkem a dláto odlomí další kusy z hnědého hranolu na rudém pódiu. Otesané úštěpky se kupí pod nohama „sochařů“, kteří si pilně hledí svého díla, a tak je na přihlížejících, aby si nenechali zašlápnout prsty, když nedočkavě sahají po tom, co se tu jen tak válí po zemi: po té nejlepší čokoládě. Z hnědého bloku o váze jedné tuny se po hodinách práce vyloupne Dalího Polibek. Poněkud připomíná masivní a majestátní sochy z Velikonočního ostrova. To bylo při letošním bruselském salónu Passion Chocolat (Vášeň čokoláda) spíše výjimkou: Přítomní mistři čokoládnického řemesla sázeli spíše na graciéznost a eleganci svých výtvorů.

Člověk se mohl jen divit, co všechno unesou tenounké plátky a sloupky z čokolády a jakou rozmanitost tvarů dokáže umělec s bílou kuchařskou čepicí vykouzlit z této hmoty. Passion Chocolat ukazuje, že čokoládové tyčinky, tabulky a zaoblené pralinky - to jsou ty nejjednodušší tvary, které lze vytvořit z „pokrmu bohů“ (jak zní překlad latinského názvu čokolády).

V Belgii, která se považuje za čokoládovou velmoc, platí, že kdo chce upoutat a strhnout, nemůže zůstat u tabulek krychlí, oválů či ruliček. Každý si sice rád koupí něco od proslulých výrobců pralinek jako je elegantní (a drahý) Marcolin nebo Nihoul, Godiva či vynálezce pralinky Neuhaus. Diváky však přitáhne spíše ten, kdo ukáže něco navíc, něco nebývalého: čokoládoví „umělci“ jako Marc Ducobu s roztančenou Trasparence, galérie „čokoládových pláten“ nebo neobvykle tvarované pralinky firmy Belgolade (dílo profesionálních designérů).

A tak není divu, že na Passion Chocolat se snažili i běžní výrobci jako Van Dender De Baere nebo Mont Royal: také nad jejich artikly se vznášely africké masky a ženské tváře z čokolády.